Lauantain turnaus päättyi Ville Kaukorannan voittoon elffeillään, ja nappasi itselleen Bayoun ja SDS-byen. Kahden viikon päästä lauantaina onkin vuorossa Lipeväliigan finaali. Lipevä kiittää kaikkia kuluneesta vuodesta, ensi vuonna turnauksia tarjotaan uudistetulla käytännöllä, siitä lisää infoa myöhemmin.
Turnauksen metajakauma:
4 Four-color Control
3 Grixis Delver
2 Death & Taxes
2 Rakdos Reanimator
2 Elves
2 Eldrazi
1 Big Eldrazi
1 Abzan Blade
1 Maverick
1 Aggro loam
1 Show & Tell
1 Azorius Blade
Top 8:
1: Ville Kaukoranta, Elf.
4 Nettle Sentinel
4 Heritage Druid
4 Deathrite Shaman
4 Quirion Ranger
4 Wirewood Symbiote
4 Elvish Visionary
1 Reclamation Sage
1 Birchlore Rangers
2 Craterhoof Behemoth
4 Glimpse of Nature
4 Green Sun’s Zenith
4 Natural Order
1 Nissa, Vital Force
4 Gaea’s Cradle
2 Bayou
2 Forest
2 Dryad Arbor
3 Wooded Foothills
2 Windswept Heath
2 Misty Rainforest
1 Verdant Catacombs
1 Cavern of Souls
1 Pendelhaven
Side:
4 Abrupt Decay
1 Progenitus
1 Scavenging Ooze
4 Thoughtseize
2 Cabal Therapy
2 Surgical Extraction
1 Nissa, Vital Force
2: Jani Eskelinen, 4c Kess Pile.
4 Polluted Delta
3 Scalding Tarn
2 Bloodstained Mire
1 Misty Rainforest
3 Underground Sea
2 Volcanic Island
1 Badlands
1 Tropical Island
1 Bayou
1 Island
1 Swamp
4 Deathrite Shaman
3 Snapcaster Mage
3 Baleful Strix
2 Leovold, Emissary of Trest
1 Kess, Dissident Mage
4 Brainstorm
4 Ponder
4 Force of Will
2 Fatal Push
2 Thoughtseize
2 Jace, the Mindsculptor
2 Kolaghan's Command
1 Abrupt Decay
1 Toxic Deluge
1 Hymn to Tourach
1 Unearth
1 Lightning Bolt
1 Diabolic Edict
1 Rise // Fall
Side:
2 Surgical Extraction
1 Blue Elemental Blast
1 Sylvan Library
1 Red Elemental Blast
1 Pyroblast
2 Flusterstorm
1 Diabolic Edict
1 Hymn to Tourach
1 Marsh Casulties
1 Golgari Charm
1 Ancient Grudge
1 Kolaghan's Command
1 Damnation
3-4: Atte Vartiainen, 4c Leovold.
2x Bayou
1x Cavern of Souls
1x Dryad Arbor
2x Forest
1x Gaea's Cradle
1x Horizon Canopy
1x Karakas
1x Plains
2x Savannah
1x Scrubland
1x Tropical Island
1x Verdant Catacombs
4x Wasteland
4x Windswept Heath
1x Wooded Foothills
2x Deathrite Shaman
4x Green Sun's Zenith
4x Mother of Runes
4x Swords to Plowshares
1x Abrupt Decay
1x Gaddock Teeg
1x Scavenging Ooze
1x Scryb Ranger
1x Sylvan Library
3x Stoneforge Mystic
4x Thalia, Guardian of Thraben
1x Umezawa's Jitte
2x Quasali Pridemage
4x Knight of the Reliquary
1x Ramunap Excavator
1x Renegade Rallier
1x Sword of Fire and Ice
Sideboard:
2x Surgical Extraction
3x Thoughtseize
1x Abrupt Decay
2x Containment Priest
1x Ethersworn Canonist
2x Zealous Persecution
1x Choke
1x Leovold, Emissary of Trest
1x Reclamation Sage
1x Garruk Relentless
3-4: Sebastian Markus, Reilu kerho suoraan maan alta.
2 Badlands
1 Scrubland
4 Marsh Flats
4 Verdant Catacombs
2 Swamp
4 Griselbrand
1 Sire of Insanity
4 Chancellor of the Annex
1 Tidespout Tyrant
4 Animate Dead
4 Lotus Petal
4 Entomb
4 Faithless Looting
4 Dark Ritual
4 Unmask
4 Reanimate
4 Exhume
1 Chrome Mox
4 Collective Brutality
Side:
1 Iona shield of emeria
1 Grave Titan
3 Blood Moon
1 Elesh Norn, Grand Cenobite
3 Stronghold Gambit
4 Wear // Tear
2 Thoughtseize
5-8: Joonas Kylä-Harakka, 4c Zombie Fish Control.
1 Badlands
1 Bayou
1 Bloodstained Mire
1 Island
4 Polluted Delta
4 Scalding Tarn
1 Swamp
1 Tropical Island
3 Underground Sea
1 Verdant Catacombs
2 Volcanic Island
3 Baleful Strix
4 Deathrite Shaman
1 Gurmag Angler
2 Leovold, Emissary of Trest
3 Snapcaster Mage
1 Abrupt Decay
4 Brainstorm
3 Fatal Push
1 Diabolic Edict
4 Force of Will
2 Hymn to Tourach
2 Kolaghan's Command
1 Lightning Bolt
4 Ponder
1 Thoughtseize
1 Toxic Deluge
Side:
1 Ancient Grudge
1 Diabolic Edict
2 Flusterstorm
1 Golgari Charm
1 Hymn to Tourach
1 Liliana, the Last Hope
1 Marsh Casualties
1 Red Elemental Blast
2 Pyroblast
2 Surgical Extraction
1 Thoughtseize
1 Damnation
5-8: Jetro Ohra-aho, burningOmniSneak.
4 Scalding Tarn
1 Polluted Delta
1 Misty Rainforest
1 Flooded Strand
3 Volcanic Island
3 Island
3 Ancient Tomb
2 City of Traitors
1 Boseiju, Who Shelters All
4 Show and Tell
4 Omniscience
4 Griselbrand
3 Sneak Attack
2 Emrakul, the Aeons Torn
2 Burning Wish
4 Lotus Petal
4 Cunning Wish
1 Intuition
1 Impulse
4 Brainstorm
4 Ponder
3 Force of Will
2 Spell Pierce
Side:
3 Blood Moon
2 Defense Grid
1 Pyroclasm
1 Shattering Spree
1 Enter the Infinite
1 Overmaster
1 Firemind's Foresight
1 Release the Ants
1 Abrade
1 Kozilek's Return
1 Eladamri's Call
1 Force of Will
5-8: Santtu Onikki, Grixis Delver.
4 Deathrite Shaman
4 Delver of Secrets
1 Gurmag Angler
1 Snapcaster Mage
1 True-Name nemesis
3 Young Pyromancer
4 Brainstorm
3 Daze
4 Force of Will
1 Kolagan's Command
4 Lightning Bolt
1 Spell Pierce
3 Cabal Therapy
4 Gitaxian Probe
4 Ponder
1 Badlands
4 Polluted Delta
4 Scalding Tarn
1 Tropical Island
2 Underground Sea
2 Volcanic Island
4 Wasteland
Side:
1 Nihil Spellbomb
1 Null Rod
1 Grim Lavamancer
1 Dread of Night
1 Ancient Grudge
2 Diabolic Edict
2 Flusterstorm
1 Kolaghan's Command
2 Pyroblast
2 Surgical Extraction
5-8: Pekka Lähteenmäki, Hentai Aggro.
4 Thought-Knot Seer
4 Endbringer
4 Reality Smasher
4 Matter Reshaper
3 Oblivion Sower
2 Endless One
1 Ulamog, the Ceaseless Hunger
4 Chalice of the Void
4 Grim Monolith
2 Warping Wail
2 Sorcerous Spyglass
4 Ancient Tomb
4 Eye of Ugin
4 Eldrazi Temple
4 Wasteland
4 Cavern of Souls
3 City of Traitors
2 Urborg, Tomb of Yawgmoth
1 Karakas
Side:
4 Leyline of the Void
4 Thorn of Amethyst
3 Ratchet Bomb
2 Dismember
2 All is Dust