MtgSuomi.fi
Kauppapaikka => Korttien arvot => Aiheen aloitti: Uliena - 10.10.06 - klo 23:48
-
Hinta-arvioita kyseisille korteille kaipailisin.
-
Onko skanneja?
-
Arviolta 30-50% P9:stä on feikkejä, joten suositten tarkistamaan omasi. Pistä kortti kirkasvaloisen halogeenin eteen ja tarkastele sisäistä paperikuviota ja vertaa sitä varmasti aitoon korttiin. Lisäksi kannattaa tehdä mustalampputesti, eli jos kortti hohtaa pimeässä mustalampun valosta, kortti on aito.
-
Arviolta 30-50% P9:stä on feikkejä, joten suositten tarkistamaan omasi. Pistä kortti kirkasvaloisen halogeenin eteen ja tarkastele sisäistä paperikuviota ja vertaa sitä varmasti aitoon korttiin. Lisäksi kannattaa tehdä mustalampputesti, eli jos kortti hohtaa pimeässä mustalampun valosta, kortti on aito.
Hankittu aikanaan (aikaa on) shopista jonka yhteydessä tehty myös testit.
Osaisitko sanoa hinta-arviota?
Ota parmepi kuva jokaisesta kortista. Mielellään vaikka mustaa tai harmaata taustaa vasten ja makrotoiminnolla. Mutta tästä ne näyttävät todella hyväkuntoisilta.
Suomen mtg-piirit on hassut. perus rareista maksetaan ökyhintoja jenkkeihin verrattuna mutta sikakalliit kortit ovat toisinpäin. Tämä siksi, koska sikakalleilla on niin vähän ostajia. Jos tahdot kullan arvoisen vinkin, myy nuo kortit EHDOTTOMASTI usan ebayssa. mutta siinäkin on kikkansa. ensin sinun hankittava accountiisi ainakin 100positiivista (ja vain positiivista) palautetta, ennenkuin sinuun luotetaan. mutta tämän jälkeen ole huoleti, sillä takaan että noista korteista maksetaan aika herkullisesti, paaaaljon enemmän kuin suomessa.
-
Suomen mtg-piirit on hassut. perus rareista maksetaan ökyhintoja jenkkeihin verrattuna mutta sikakalliit kortit ovat toisinpäin. Tämä siksi, koska sikakalleilla on niin vähän ostajia. Jos tahdot kullan arvoisen vinkin, myy nuo kortit EHDOTTOMASTI usan ebayssa. mutta siinäkin on kikkansa. ensin sinun hankittava accountiisi ainakin 100positiivista (ja vain positiivista) palautetta, ennenkuin sinuun luotetaan. mutta tämän jälkeen ole huoleti, sillä takaan että noista korteista maksetaan aika herkullisesti, paaaaljon enemmän kuin suomessa.
Itselläni on kyllä ihan päinvastaiset kokemukset asiasta. Kun aikanaan myin omat UL:t pois mustareunaisten takia, sain Suomesta oikein hyvät hinnat, paremmat kuin jenkeistä. Perusteluina oli mm. se, että on helpompaa ja turvallisempaa hankkia ne täältä ja lisäksi 'tutulta' myyjältä (olin myynyt/vaihtanut useimpien ostajien kanssa aikaisemminkin). Toisaalta onhan tilanne voinut muuttua, mutta tällaiset ovat omat kokemukset..
-
Kyllä Suomessakin ostajia on ja varmasti hinnatkin ovat parempia, jos vain malttaa odottaa kunnollisia kauppoja. Vähän noita heikommassa kunnossa olevia mokseja myy tuosta vaan 300 euron pintaan, Safiirista vähintään 350 on hyvä hinta. 300 euroa vastaa noin 400 taalaa.
Mitä testailuun tulee, suurennuslasi ja tehokas lamppu on poikaa. Noita print-patterneja voi yrittää katella, mutta ennen vanhaan niitäkin oli useampaa erilaista. Valotestihän toimii niin, että katsotaan kortin läpi kirkasta valoa vasten. Tehokkaalla lampulla näkee selvästi kortin läpi. Valotestillä spottaa helposti rebackatyt kortit ja väärin liimatut/prässätyt kortit.
Tietysti varmin testi on repiä kortti ja katsoa, näkyykö sinistä liimapintaa!
-
Noita perus tulostettuja feikkejä pitäisi huomata suht helposti tarkastamalla tulostuskuvioita. Pahimmat feikit lienee Collectors Edition rebackit, jotka käyttävät aitoa kortin etupuolta. Näitä löytyy kuitenkin pelkästään mustareunaisina.
Niin ja kyllä powereita kannattaa ehdottomasti suomessa myydä. Mutta koska ostajia on vähemmän kuin maailmalla niin kannattaa varautua myös odottamaan hieman.
-
Tietysti yksi mielenkiintoinen kysymys on, onko sillä oikeasti kovinkaan paljoa väliä jos P9 on niin hyvä feikki, ettei sitä maallikko tai edes kokenut pelaaja/diileri huomaa. Lähes kaikki tuntemani T1-pelaajat hankkivat kortit pelikäyttöä, ei keräilyä, varten ja tuskinpa kukaan turnauksissa alkaa huudella "Judge! tuolla on feikit laput". Ja samasta syystä feikin myyminen eteenpäin ei välttämättä ole sen vaikeampaa kuin aidonkaan kortin.
Ja ettei mikään jää epäselväksi, en todellakaan kannata korttien väärentämistä. Itse en pelaa edes proxyillä :)
-
Tietysti yksi mielenkiintoinen kysymys on, onko sillä oikeasti kovinkaan paljoa väliä jos P9 on niin hyvä feikki, ettei sitä maallikko tai edes kokenut pelaaja/diileri huomaa.
Onhan sillä totta kai väliä. Tuskin sinäkään haluat maksaa satoja euroja kortista, joka ei ole varmasti aito. Ja jos feikki on perin laadukas niin sitten vituttaa jo se, että joku spede käärii rahaa kusettamalla jengiä. Ei sovi omaan moraalikäsitykseeni niin mitenkään.
-
Aina on ihmisiä, jotka tekee rahaa. Varmasti on myös niin hyviä feikkejä, ettei ole enää väliä, onko se feikki vai ei. Wanha sanontahan on, että jos kortti on niin hyvä väärennös ettei se erotu oikeasta, on se sitten oikea. Itse en tietenkään kannata väärennettyjä kortteja, mutta tiedän niiden olemassaolon ja pyrin olemaan realisti. Minulla on powerit ja en ihmettele, jos niissäkin on joku hyvä feikki seassa, ei ne kuitenkaan enää niin harvinaisia ole. Olen käyttänyt valotestiä, jolla paljastuu myös rebackit. Rebackien onkelmana on benditesti ja valotesti. Molemmat keskittyvät korttien puoliskojen kiinnitykseen ja huonosti liimatut/prässätyt kortit feilaavat nuo testit.
Print patternissa on se hassu juttu, että ennen vanhaan niitä kuvioita oli todella monta erilaista. Benditestiä en viitsi käyttää, sillä tarpeeksi monta kertaa bendattu kortti alkaa repeilemään vaikka olisikin aito. Lisäksi laadukkaat feikit läpäisevät benditestit.
-
Varmasti on myös niin hyviä feikkejä, ettei ole enää väliä, onko se feikki vai ei. Wanha sanontahan on, että jos kortti on niin hyvä väärennös ettei se erotu oikeasta, on se sitten oikea.
Tässä vaiheessahan ongelma on enää oikeastaan moraalinen. Jos feikki on niin hyvä, että sillä saa vielä omansakin pois, ei se taida monia haitata. Varsinkaan jos on autuaan tietämätön korttinsa feikkiydestä. Kantin moraalifilosofiset perusteesit käyttöön niin loppuisi feikkien tehtailu. Painotekniset uudistuksetkaan eivät auta, sillä eniten väärennettyjä kortteja ei olla painettu vuosiin.
Tämä feikkikeskustelu sai minut sellaisiin ajatuksiin, että tuskin koskaan hankin powereita. Feikkien kymmenien prosenttien markkinaosuus on jotenkin kuumottava, ja joskus jonain päivänä kun se oma lotus paljastuisi väärennökseksi, voisi kasvaa melkoinen jölskä kulmakarvojen väliin.
Tämä on kyllä niin off-topikkia että päätän tämän tähän ja tyydyn leikkimään ämpärillisellä commoneita powereiden sijaan.
-
Mielenkiintoista luettavaa kaikille, jotka tästä väärennöshommasta ovat kiinnostuneita: http://www.themanadrain.com/index.php?topic=28283.0 Artikkelissa selostetaan lähes täydellisesti, miten erottaa feikin aidosta. Ei mulla muuta.
-
Entäs tuo taivutustesti? Eikö korttia taivuttamalla pitäisi saada selville sen aitous? Jos paperi repeää, kyseessä on feikki.
-
Osa feikeistä hajoaa taivuttamalla, osa ei. Oikeat kortit, sen sijaan, hajoavat aina jos niitä taivuttaa tarpeeksi monta kertaa (ota vaikkapa joku halpiscommoni ja kokeile itse). Todistusarvo on siis pyöreä nolla.
(That said, minulla oli joskus 4E armageddon joka tuntui käteen tosi oudolta, ja mielenkiinnosta sitä bend-testattuani siihen ilmestyi kunnon repeämä. Ihmetyttää vieläkin, miksi joku haluaisi väärentää 4E geddonin... :p)
-
Offtopicina voinen mainita että olen nähnyt myös 2kpl väärennettyjä rv Shivan Dragoneita. Tosin kyseessä oli todella heikkolaatuiset väärennökset joissa oli vain printattu uusi kuva vanhan kortin päälle ja jos vähänkään tiesi millaisia korttien pitäisi olla, nuo tunnisti heti.
Ja ihmetyttää myös tuo miksi kukaan jaksaisi nähdä vaivaa tehdä tuollaista. Eri asia jos kyseessä on omaan pakkaan proxyttäminen mutta nuo oli siis kaverilleni vaihdettu käsittääkseni aitoina.
-
Ilmeisesti paras tapa testata nuo powerit sivustojen mukaan on laittaa jokin kirkas valonlähde kortin toiselle puolelle ja katsoa miten valo tulee läpi, siis käytännössä jokin lamppu kiinni korttin tms. Eikös näin? Jos valoa ei näy läpi kuin ehkä heikosti, kyseessä on väärennös. eli about 8/10 valosta on hyvä ja 4/10 huono.
Kaverillani oli jossain avaimenperässä sellainen kirkas valonlähde ja kävin läpi omistamani powerit. Kaikissa näytti valo tulevan aika kirkkaasti läpi eli toivotaan, että se on hyvä merkki. Tai sitten kaikki powerini ovat tasalaatuisia väärennöksiä :)
-
Ei voi tarkkaan sanoa, mikä on juuri oikea suhde valonläpäisyyn, sillä lamppuja on pari erilaista. Kannattaa valotestissä verrata valon läpäisyä johonkin varmasti aitoon korttiin. Tehokkaalla lampulla näkee varmasti kaikista korteista läpi kunhan ne eivät ole foileja tai feikkejä. Kuumaa lamppua en laittaisi korttiin kiinni.
-
Siis tietenkin otin aluksi vertailukohteeksi betan islandin, valoläpäisy oli kutakuinkin samaa luokkaa.