MtgSuomi.fi
Muu MTG => MTG yleensä => Aiheen aloitti: Rowan - 09.05.07 - klo 14:06
-
Sain parin vaihdon yhteydessä "kauniisti kuvitettuja" ultra pro:n suojamuoveja varustettuna Monte:n piirtelemillä naistenkuvilla.
Mistä noita tuollaisia muoveja oikein saa????????
voisin jopa pariin pakkaani sellaiset halutakin (dragon lady ja judge)
-
Finajesta (http://www.finaje.com/shop2/index.php?main_page=index&cPath=171_581) ainakin näyttäisi tuollaisia sleevejä löytyvän, harmi vaan että osa nuista on jo loppuunmyytyjä...
Edit: Ovat vielä kätevästi 50 sleeven pakkauksissa ;D
-
Fantsulinnasta (http://www.fantasialinna.com) ainakin näyttäisi täältä löytyvän.
Linkki mistä voit myös katsoa miltä mikin näyttää ja mitä vaihtoehtoja löytyy (nuo Deck Protector suojat ovat Ultra Pron ja kuvitettuja):
http://www.fantasialinna.com/verkkokauppa.php?NaytaRyhma=Oheistuotteet&NaytaAliKategoria=Suojamuovit
-
Tuollaiset kuvitetut tai muuten kuvioidut muovit eivät välttämättä ole turnauslaillisia. Tämä on turnauksen päätuomarin päätettävissä, mutta silti suosittelen tulemaan turnauksiin kunnollisten yksiväristen muovien kanssa. Omissa porukoissa pelaamista varten tämmöiset on toki ihan kivoja, mutta kunhan tässä infoa jakelen, jos vaikka sattuu turnauspelaaminen olemaan ajankohtaista.
~jari
-
Tuollaiset kuvitetut tai muuten kuvioidut muovit eivät välttämättä ole turnauslaillisia. Tämä on turnauksen päätuomarin päätettävissä, mutta silti suosittelen tulemaan turnauksiin kunnollisten yksiväristen muovien kanssa.
Mikä tässä on taustalla? Kenties se, että kuvioituihin on helpompi piilottaa merkintöjä kuin yksivärisiin?
-
Yksi syy on todellakin se että ne pystyy huomaamattomammin merkkaamaan, toinen on se että kuvat eivät osu aina 100% samaan tapaan tuohon takaosaan ja tekee näin sleeveistä eri näköisiä (vaikkakin vähän) toisiinsa verrattuna. Mutta tämä on aina tuomarin päätöksellä.
-
Täytyy avata suunsa, ja sanoa pari varoituksen sanaa noista ah niin kauniista suojista.
1) Olen noita reilut kymmenen pussillista ostanut. Kaksi pussillista juuri Judge-suojia oli suoraan viallisia, jokin mystinen painovirhe kymmenessä suojassa sadasta.
2) Kauniit lohikärmessuojat olivat luvattoman huonolaatuisia, kuvapinta alkoi irrota muutaman sekoituskerran jälkeen, ja nyt suojat alkaa olla jo casualkäyttökelvottomat.
3) Kerran yhdessä 50kpl:n paketissa oli vain 49 suojaa sisällä, mikä oli sinällään ikävää että ostin 2x50kpl suojia highlanderiin.
Muut ostamani kuvalliset suojat ovat täysin kunnossa, mutta väittäisin että noin 5% tapauksista tuote ei ole vastannut odotuksiani. Vastaavasti yksivärisiä suojia ostettuani en ole viallisiin toistaiseksi törmännyt kertaakaan.
Jos siis noita suojia aiot ostaa, suosittelen varautumaan siihen, että mahdollisia vikoja ulkoisesti kivoissa suojissa saattaa olla. Pidemmän päälle olen ehdottomasti yksiväristen suojien kannalla, ei ainakaan kuvapinta ala irrota, eikä pitäisi olla mystisiä painovirheitäkään.
-
Minäkin olen noita saanut vaihdossa ja hienoja on kyllä, mutta kun yritin ottaa vaihtamiani kortteja sellaisesta pois, niin se repesi melkein heti. Yksi värisillä ei ole ollut tätä ongelmaa. Mutta saakos noista ilmoittamistanne paikoista, sellaisia hienoja (esim. Raakkuja ja keijukaisia tms.) fantasia kuvia?
-
3) Kerran yhdessä 50kpl:n paketissa oli vain 49 suojaa sisällä, mikä oli sinällään ikävää että ostin 2x50kpl suojia highlanderiin.
Se, että määrä ei täsmää ei ole epätavallista myöskään Dragon Shieldeissä. Itselläni on useammassakin paketissa ollut 98 tai 99 suojaa ja kerran oli 101 suojaa. Tämän takia ostan nykyään Highlanderia varten suoraan 200 suojaa ja ylijäävät laitan tavalliseen 60 kortin pakkaan ja loput talteen.