MtgSuomi.fi
Kortit ja pakat => Keittiönpöytäpakat => Aiheen aloitti: Dismissed - 18.06.07 - klo 17:19
-
Koko vihreä pakka. Toistaiseksi en ole hävinnyt tällä paljoakaan.
Landit:
Forest 18kpl
Hickory Woodlot 2kpl
Credut:
Jorael's Centaur 4kpl
Lone Wolf 4kpl
Deadly Insect 4kpl
Elvish Aberration 2kpl
Krosan Tusker 2kpl
Copperhoof Vorrac 2kpl
Skyshroud Ranger 2kpl
Enchat/Instantit/Sorceryt:
Natural Spring 2kpl
Ancestral Mask 4kpl
Blanchwood Armor 4kpl
Lay of the Land 3kpl
Might of Old Krosa 2kpl
Seal of Strength 2kpl
Seedling Charm 2kpl
Moldervine Cloak 2kpl
-
Mitä, jos aloittaisit linkittämällä nuo pakan kortit? Itse en tiedä niistä puolia ja en jaksaisi avata gathereriä tai muuta ikkunaa eriksene vain sitä varten, kun voisit omalta osaltasi vain ruksata viestiä lähettäessä tai muokatessa tuon kohdan tekstilaatikon alla, jossa lukee "Linkitä kortit automaattisesti". Tämä auttaisi huomattavasti pakkasi kommentointia, kun näkisi selvästi mitä mikäkin kortti tekee. Korttien linkittämisen jälkeen voin luultavasti auttaa pakkasi kanssa ja näin aluksi voisin sanoa, että mm. Seal of Strength ei ole Extended laillinen.
-
Kodama of the North Tree ja Giant Solifuge ovat kuulemma ihan hyviä.
-
Kiitos vinkeistä.
-
hmm... hickory ei ole laillinen extendedissä...
-
Hickoryn lisäksi ei-extendediä ovat Jolrael's Centaur, Deadly Insect, Skyshroud Ranger, Ancestral Mask, Seal of Strength ja Seedling Charm. Eli vain kortit Invasionista eteenpäin kelpaavat.
Muutamia ongelmia pakassa ovat, että a) landeja on aika vähän ja jos ne eivät nouse heti niin olet pulassa, b) olet pulassa muutenkin jos et saa vakuuttavia uhkia pöytään ensimmäisen neljän kierroksen aikana, ja tämä tapahtuu aika väistämättä noilla äijillä ja c) olet joka tapauksessa pulassa comboja vastaan koska sinulla ei ole minkäänlaista häirintää.
Kannattaa harkita yrittääkö tästä kehittää turnauskelpoista extended-dekkiä, joka käytännössä vaatisi lähes kaikkien korttien vaihtamista vai tehdäkö tästä casual-pakka jossa siinäkin voisi olla hieman viritettävää.
-
Joo, luulisin että Casualiin siirtyy. Mutta eri mieltä olen noista Landeistä, niitä tulee kyllä ihan hyvin ja mana pelittää muutenkin kiitettävästi. Pitäisi ettiä tuohon muutama noita Trample ja Spell resist kortteja, niinkuin niitä on tullut jo esille muutama.
-
Siirsimpä pakan casual puolelle. Nyt sen kehittäminen on varmaan kaikille helpompaa.
-
Ehkäpä Krosan Tuskerit kannattaisi vaihtaa johonkin hieman halvempaan ja hyödyllisempään kuten esim. Fangren Pathcuttereihin jolloin Charmit tulee hieman hyödyttömiks ja vois laittaa enchamenttikivana Dense Canopyn joka auttaa lentävää pelaavia vastaan.Jos tramplella haluat kikkailla niin Rancor on avain siihen.halpa kortti ja toimii kivasti Ancestral Maskin kanssa
-
Joo, Noi pathcutterit täytyy hankkia, kuten Rancorit myös. Suunittelin tämän niin että Puolustusta ei tarvitse kauhean paljon, mutta Dense Canopy toimii hyvin myös maskin kanssa. Totaalisen hyvä vinkki.
-
Elä nyt tuskereita vaihda, se sen cycle juttu on niiiin loistava, että ei niistä kannata luopua, ajattele se ennemmin 2G spellinä joka antaa ländin+kortin, ja saattaa vielä joskus olla iso lihakin.