MtgSuomi.fi
Muu MTG => Sääntöongelmat => Aiheen aloitti: eBuddy - 21.07.07 - klo 11:55
-
eli jos pelaa MaGus of Tabernaclen ja tuee toisen vuoro - maksu siis pitää suorittaa ennen kuin saa untapata landejä? eli jos edellisellä vuorolla on kaikki mana mennyt täppiin, niin asiat ovat huonosti? ???
-
eli jos pelaa MaGus of Tabernaclen ja tuee toisen vuoro - maksu siis pitää suorittaa ennen kuin saa untapata landejä? eli jos edellisellä vuorolla on kaikki mana mennyt täppiin, niin asiat ovat huonosti? ???
Untap step tulee vuorolla ennen upkeep steppiä.
-
Mikä käytännössä on upkeep. Kaveri sanoo että siihen kuuluu kaikki ennen main phasea. Onko Draw Step Unpkeeppiä?
-
Vuoron ensimmäinen phase on Beginning, jossa on kolme eri Steppiä: Untap, Upkeep ja Draw. Ensimmäisessä stepissä toimii ensin Phasing (löytyy arkistoista), sitten untapataan kaikki permanentit. Untapissa ei kumpikaan pelaaja voi koskaan pelata mitään. Upkeepissa menee ensimmäisenä stackiin kaikki abilityt, jotka sanovat "at the beginning of your upkeep" tai jotain vastaavaa. Näiden abilityjen ollessa stackissa tai näiden resolvattua voivat molemmat pelaajat pelata spellejä tai abilityjä. Kun kumpikaan ei enää halua tehdä mitään Upkeepissa, siirrytään Draw steppiin. Draw stepissä ensimmäisenä aktiivinen pelaaja nostaa kortin - tämä ei käytä stäkkiä -, minkä jälkeen draw stepin alussa triggeröityvät abilityt (esimerkiksi Howling Minen ability) menevät stäkkiin. Draw stepissäkin voi pelata spellejä tai abilityja.
Upkeeppia on vain Upkeep.
~jari