MtgSuomi.fi

Kortit ja pakat => Keittiönpöytäpakat => Aiheen aloitti: ScoopArt - 08.09.07 - klo 20:55

Otsikko: UB Wannabe-Kontrolli
Kirjoitti: ScoopArt - 08.09.07 - klo 20:55
Ensimmäisen pakan saaman hurrrjan kommenttiryöpyn innostamana spämmään tänne toisenkin pakan.

Landit:
11 Swamp
9 Island

Otukset:
3 Lurking Informant
2 Roofstalker Wight
2 Tattered Drake
1 Dimir House Guard
1 Twisted Abomination
1 Phyrexian Infiltrator
1 Slinking Serpent

Instantit
2 Disembowel
2 Peel from Reality
1 Dizzy Spell
1 Cruel Revival
1 Unsummon
1 Spy Network
1 Stream of Consciousness
1 Tsabo's Decree
1 Muddle the Mixture
1 Thoughtbind
1 Perplex
1 Vex
1 Convolute
1 Induce Paranoia
1 Counterspell

Muut Spellit

4 Distress
2 Diplomatic Immunity
1 Dead Ringers
1 Screams from Within
1 Clinging Darkness
1 Unholy Strength
1 Mystic Restraints
1 Parallel Thoughts

Seuraavia kortteja olin ajatellut hankkia parantamaan pakkaa, kannattaako?
4 Dimir Aqueduct
1 Induce Paranoia
1 Stream of Consciousness
1 Screams from Within
1 Szadek, Lord of Secrets

Jos kannattaa niin minkä tilalle?
Otsikko: Vs: UB (Dimir?) Kontrolli(ko?)
Kirjoitti: Karjanvarastaja - 08.09.07 - klo 21:47
No siis...
Disembowel, Tattered Drake ja Induce Paranoia + lähes kaikki muutkin ovat kuraa, jolla ei tässä tehdä mitään.
Ainoa oikea Dimir on millaus eikä tässä sellaista ole, joten nimi on hongillaan *nysv nysv, dotfokkin'*

Suurin osa muistakin korteista ovat vessanpönttökategoriaa, joten tässä on vähän mitään sanottavaa.
Milläs tällä on tarkoitus voittaa?
Se, että nysvätään bimbolla sakkoliha toiselle puolelle petiä ei kuulosta kovinkaan luotettavalta....
Otsikko: Vs: UB Wannabe-Kontrolli
Kirjoitti: ScoopArt - 09.09.07 - klo 09:47
Värejä tuolla nimellä nyt lähinnä tarkoitin, mutta korjattu on sekin.

Voittaminen toimii niin, että estetään vihollista saamasta lappuja pelattua jonka jälkeen isketään itse omat laput kentälle.
Mahdollisesti jo kentällä olevat laput tuhotaan tietyillä spelleillä.

Tuollainen aloittelijan lyttäys on muuten aina kannustavaa. Kaikki pakan kortit tulivat Magic Islestä tilatusta aloituspaketista.
Niistä on sitten yritetty väsäillä toimivahko pakka. Tässä sitten haetaan parannusehdotuksia...

Itse tiedän ainakin osan spelleistä olevan turhia, mutta kun ei ole muutakaan pakkaan laittaa.
Otsikko: Vs: UB Wannabe-Kontrolli
Kirjoitti: ScoopArt - 02.10.07 - klo 16:47
Joo, päivitystä tähänkin pakkaan.

Ländit:
4 Dimir Aqueduct
7 Swamp
9 Island

Otukset:
2 Lurking Informant
1 Drake Familiar (Lähinnä palautttaa Parallel Thoughtsin takaisin itselle, mutta voi muutenkin pomputtaa.)
1 Slinking Serpent
1 Phyrexian Infiltrator
1 Dimir House Guard
1 Air Elemental
1 Denizen of the Deep

Instantit:
3 Unsummon
2 Peel from Reality
2 Cancel
2 Stream of Consciousness
2 Remove Soul
2 Induce Paranoia
1 Convolute
1 Perplex
1 Counterspell
1 Muddle the Mixture
1 Spy Network
1 Boomerang
1 Tsabo's Decree

Muut:
4 Distress
2 Screams from Within
1 Dead Ringers
1 Temporal Fissure
1 Blatant Thievery

1 Parallel Thoughts
2 Clinging Darkness

Mahdoliisimman paljon huonoja kortteja pyritty poistamaan.
Tosin Induce Paranoiasta en luovu. Mukava loppupelin kountteri.
Otsikko: Vs: UB Wannabe-Kontrolli
Kirjoitti: Polari - 02.10.07 - klo 23:58
Seuraavat kortit ottaisin välittömästi pois:

1 Drake Familiar
2 Stream of Consciousness
1 Spy Network
1 Temporal Fissure
1 Parallel Thoughts

Drake Familiar vaihtelee tilanteen mukaan käyttökelvottomasta heikohkoon ellet pysty luotettavasti nostamaan sillä enkamenttejä niin että hyötyisit siitä jotenkin. Stream of Consciousness ja Spy Network eivät yksinkertaisesti tee mitään hyödyllistä. Temporal Fissurelle et pysty generoimaan stormia mitenkään järkevästi, joten se on viiden manan sorcery Boomerang. Parallel Thoughts on joko todella huono tutori tai todella huono Mana Severance.

Noin yleisesti kannattaa kehittää pakkaa siihen suuntaan että pelaisit hyviä kortteja neljää ja karsisit vähitellen huonommat pois. Kyllähän tuosta aika selvästi näkee että kyse on enimmäkseen korttien saatavuudesta, mutta kuitenkin. Ja millauksesta sen verran että siitä ei tosiaan ole käytännössä mitään hyötyä ellet voita dekkauksella. Otetaanpa ajatusleikki:

Vastustajalla on pakassa 40 korttia, joista ei tiedetä missä järjestyksessä ne ovat. Mikä muuttuu jos siirrät kahdeksan päällimmäistä korttia pakan pohjalle? Vastaus: ei mikään, sillä koska pakan järjestystä ei tunneta, minkä tahansa kortin todennäköisyys olla pakan päällä tai pohjalla on sama kuin ennen siirtoa. Entä jos poistat nuo samat kortit pelistä kuvapuoli alaspäin? Tai jos venytetään vielä pidemmälle, poistat vastustajan pakasta kaikki kortit jotka pelin lopussa jäisivät nostamatta? Edelleenkään mikään näistä ei muuta peliä mitenkään.

Käytännön vaikutukset korttien siirtämisestä gravelle ovat että niitä ei voi enää tutoroida pakasta, ja että moni kortti hyötyy joko gravella olemisesta tai siitä että muita kortteja on gravella. Sanoisin että jälkimmäiset ovat nykyään yleisempiä, mutta joka tapauksessa ero on pieni ja voi sanoa että ellet voita millaamalla vastustajan pakkaa tyhjäksi, on käytännössä sama millaatko sitä ollenkaan.