MtgSuomi.fi
Kortit ja pakat => Keittiönpöytäpakat => Aiheen aloitti: ber - 29.09.07 - klo 16:27
-
Heihei olen saanut ensimmäisen magic pakkani mielestäni hiottua melko toimivaksi. Antakaa mielipiteitä pakastani, pitäisikö jotain vaihtaa ja laittaa tilalle. Rahaa ei ole loputtomiin esim. Hypnotic Spectereitä ottaisin mielelläni enemmänkin pakkaan mutta ovat niin kalliita.. Taktiikka on tyhjentää vastustajan pöytä ötyistä Terrorilla tai Spinning Darknessilla ja saada Vamppyyri tai pari Looming Shadea pöytään ja tappaa kaikki liikkuva. >: D
Pakka:
4x Unholy Strength
4x Dark Ritual
4x Terror
2x Duress
2x Spinning Darkness
2x Corrupt
4x Black Knight
4x Festering Goblin
4x Looming Shade
3x Sengir Vampire
1x Hypnotic Specter
3x Order Of Ebon Hand
1x Priest of Gix
22x Swamp
-
Jos Hypnotic spectereistä on pulaa, niin käytä Abyssal Specteriä! ehehheheehee ;D
-
Terror on huono poisto. Pelaa mieluummin diabolic edictiä/smotheria. Corruptit ovat täysin turhia. Ei niitä tälläiseen aggroon. Spinning darkness on vaan huono. Unholy strenght ei vakuuta. Pois. Itse tunkisin pakkaan diskardointia hieman: duressit neljään ja hymn to tourachit sisään.
Festering goblinit eivät kuulu tähän. Laitapa vaikka carnophageja tai sarcomancyjä. Jos sattuisit saamaan jostakin dark confidantteja niin olisivat todellakin hintansa arvoisia... Ääh, ehkä parempi jos listaan tähän jonkinlaisen rungon.
Eli jotain tälläistä ajattelisin:
22 ländee
4 diabolic edict/smother (riippuen metasta)
4 dark ritual
4 duress
4 hymn to tourach
4 dark confidant
4 carnophage
4 sarcomancy
4 hypnotic specter
3 looming shade (nantuko shade parempi mutta kalliimpi tuntuvasti)
3 phyrexian negator
Kyllähän tuohonkin löytyisi osan korttien tilalle parempaakin, mutta tuo nyt ei mikään kauhean kallis ole.
-
Sanoisinpa, että:
Looming Shade < Order of the Ebon hand(/sukulaiset) < Nantuko Shade
Jos ei Shadeja jaksa hankkia, niin pelaisin mielummin noita Order of the Ebon handeja kuin Loomind Shadeja tässä pakassa. Orderit kumminkin maksavat yhden manan vähemmän ja iskevät vakiona tuplasti enemmän = ovat hyviä silloinkin jos manalle olisi muutakin käyttöä kuin pumppailu, kuten saattaa usein käydä kun matskua valuu confidanttienkin kädestä.
Yksi landeista voisi olla Tomb of Urami.