Maata:
2x [card]Wanderwine Hub[/card]
2x [card]Nimbus Maze[/card]
11x Island
5x Plains
Ötökkää:
4x [card]Lord of Atlantis[/card]
4x [card]Merrow Reejerey[/card]
3x [card]Silvergill Adept[/card]
3x [card]Stonybrook Banneret[/card]
2x [card]Sygg, River Guide[/card]
4x [card]Silvergill Douser[/card]
Muuta loitsuntapaista:
4x [card]Ghostly Prison[/card]
4x [card]Counterspell[/card]
4x [card]Faerie Trickery[/card]
4x [card]Aquitect's Will[/card]
4x [card]Oblivion Ring[/card]
Tähän mennessä läjä on toiminut varsin hyvin. Cantripit pitää korttia kädessä tarpeeks kauan että saa pöydän kasaan, ja kun pöytä on kasassa (parit prisonit, islandwalkki online), ei tarvi enää paljoa tehdä. Puolustukseen ei tarvi jättää paljon ketään ja voi vaan lyödä buustatuilla folkeilla. Oblivion Ring on sisällä yleisratkaisuna ongelmallisiin permanentteihin. Parannusehdotuksia?
[card]Faerie Trickery[/card]t vähän ihmetyttävät, niitä ei varmaankaan näinkin aggroilevassa pakassa kannata pelata. Tilalle menisi [card]Remand[/card]it, [card]Mana Leak[/card]it tai [card]Rune Snag[/card]it. [card]Ghostly Prison[/card]it myös tuntuvat vähän turhahkoilta, pistä tilalle vaikka 4. [card]Silvergill Adept[/card] ja Banneret ja 2 maata. 22 vaikuttaisi sopivalta määrältä.
Trickeryt vaihdettu Sage's Dousingeihin - lisää cantrippia, yleensä periaatteessa Mana Leakkeja bannerettien takia.
Testasin eilen kans adept-lippu-land-land konffia - paha kyllä vastustajalla on jonkinsorttinen pahan onnen aura joka aiheutti tajuttomat manascrewit, ötöpulat ja ties mitkä :D
Tänään testailemaan normaaleja ihmisiä vastaan :D
Necroillaanpa tätä hiukan. Lista on muuttunut monosiniseksi ja näyttää nykyään tältä:
Maata:
20x Island
Ötökkää:
4x Lord of Atlantis
4x Merrow Reejerey
3x Silvergill Adept
3x Stonybrook Banneret
3x Grimoire Thief
3x Silvergill Douser
Muuta loitsuntapaista:
4x Propaganda
4x Counterspell
4x Sage's Dousing
4x Aquitect's Will
4x Disperse
Pakka tuntuu toimivan monona huomattavasti entistä luotettavammin. Tällä hetkellä mielessä on muutama paranteluidea.
1. Disperset ulos, Echoing Truthia sisään. Saa kaikenkarvaiset tokenilaumat ja muut itikat kyytiä.
2. Korvaa ainakin yhden Aquitect's Willin ja tod. näk. yhden Silvergill Douserin jollain laputusspelleillä. Tällä hetkellä testataan Jacea, mutta veikkaisin että Compulsive Research tai Mulldrifter osoittautuu paremmaksi.
3. Olisiko mitään järkeä pelata pompun sijasta Psionic Blastia?
Pelaat aika montaa wizardia, joten [card]voidmage prodigy[/card] vois olla melko tehokas. Ainakin se tarjoaisi parempaa häirintää kuin grimoire thief. Voisit yrittää myös lisätä countertopin kaltaista härpäkettä laittamalla counterbalancet sisään ja diving topin tilalla voisit pelta [card]information dealer[/card]ia.
Kannattanee harkita [card]Mothdust Changeling[/card]ia joita tällaisissa ratkaisuissa on monesti pelattu, vaikkapa Propagandojen tilalle.
Toi countertoppi vaikuttaa ihan kiinnostavalta ajatukselta, mutta:
1.Pakassa ei oikeestaan ole muuta manacostia ku 2 ja 3, joten onko countertoppiviritelmän peluussa tällöin järkeä
2. Mitä heittää ulos, jos nakkaisi toppiviritelmän sisään?