MtgSuomi.fi
Kortit ja pakat => Keittiönpöytäpakat => Aiheen aloitti: karju - 27.10.05 - klo 00:36
-
Tällaisen pienen semi-combopakan kehittelin lähinnä ajatusleikin tasolla, ainakin toistaiseksi. Typenä on periaatteessa post-rotation extended, mutta casuaaliin tämä on enemmän tarkoitettu. Voisi olla ihan hauska vaikka moninpelissä. Ideana olis hakea Quiet Speculationilla Crush of Wurms tai Volley Of Boulders + kaksi muuta halvempaa flashback-spelliä hautuumaalle ja sitten pelata Spellweaver Helix imprintaten siihen Crushin tai Volleyn ja toisen halvemmista "apu-spelleistä". Sitten voi fläshätä sen toisen, jota ei ole imprintattu ja saa samalla kaupan päälle 3x 6/6 Wurmia. Tai jos sattuu vaikka olemaan kädessä Chatter of the Squirrel, niin parhaimmillaan saa viidellä manalla 9 tokenia (Chatter kerran kädestä ja 2 haudasta). Hätäisesti mietitty dekkilista ompi tässä:
"Combo":
4 Quiet Speculation
4 Spellweaver Helix
Tappokeinot:
1 Crush of Wurms
1 Volley of Boulders
Hakeminen:
4 Serum Visions
4 Careful Study
4 Fabricate
Muut spellit:
4 Firebolt (flashback on aika kallis)
4 Chatter of the Squirrel (tämä on kova)
4 Volcanic Spray (tappaa oravat/sakurat, mutta en oikein keksinyt parempaa halpaa flashättävää sorceryä)
Vähäsen manafiksausta:
4 Sakura Tribe-Elder
Maat:
3 Wooded Foothills
2 Shivan Reef
4 Yavimaya Coast
2 City of Brass
2 Mountain
5 Forest
4 Island
Testailin vähän apprenticella ja ihan kohtuu nopeasti (vuorot 4,5 ja 6) sai keskimäärin tehtyä matoja tiskiin. Manabase on kyllä tässä vähän kehno ja kaipaisin siihen ja muuhunkin parannusehdotuksia. Oliskohan mahdollista tunkea vaikka Chrome Moxit kiihdyttämään, että saisi parhaimmillaan jo kolmannella vuorolla matoja? Volley of Boulders on sen takia vähän huono, että siitä ei jää mitään pysyvää efektiä ja sitä flashbäkkispelliä ei voi kumminkaan rajattomasti pelata. Pitäisikö pelata kahta Crushia? Kommentoikaa..
-
Kyllähän spray periaatteessa tappaa Sakurat, mutta toisaalta sakuran omistaja voi aina säkätä sen vastauksena sprayhin.
-
Hauska dekki. Varmaan kannattaa pelata toista Crushia jo ihan sen takia, että jos se ainoa nousee käteen niin et saa sitä enää gravelle muuten kuin Careful Studyllä. Eikös Deep Analysis olisi aika mukava flashbackattava?
Jos turnauskestävämpään suuntaan tätä haluaa kehittää niin kandee ehkä jättää pois punainen, laittaa joitakin pikkuäijiä (BoP, Witness tms.) ja ottaa mustasta mukaan Cabal Therapyt.
-
kannatan myös tuota punaisen pois jättämistä. Tuohon sopivia kortteja saattaisi ehkä olla myös call of the herdit (jos ei liian kallis) sekä ideas unboundit joilla saat kädestä ylimääräiset kortit gravelle careful studyn ohella.
Tuo volley of boulders ei tunnu voittokeinona tarpeeksi luotettavalta, koska se pitää kuitenkin saada periaatteessa 4 kertaa pelattua että voitat. Toisaalta jos otat punaisen pois ja lisäät mustaa, niin silloin menetät 2 noista flashbackattävistä tukisorceryistä ja jotain pitää varmaan laittaa tilalle. Tälläisiä tulee äkkiseltään mieleen mieleen jo mainittu cabal therapy, flash of insight, deep analysis, ja kaksi jotka eivät oikeastaan tee mitään järkevää, mutta ovat halpoja: defy gravity ja coffin purge.
-
Cabal Therapya mietin itekkin, sehän toimisi hyvin oravatokenien kanssa. Toinen Crushi olis kyllä varmaan parempi kuin Volley of Boulders. Kieltämättä on hiukan ikävää, jos Crushi on aloituskädessä.
Pernicious Deediin tämä pakka kyllä kaatuisi aika täydellisesti, mutta sitten pitäis vaan niellä tappionsa ja mennä kotiin itkemään.
Deep analysis on gravella hyvä, mutta aika kallis muuten. Varsinkin kun ainoa discardi on tosiaan se Careful Study, niin ei sitten oikein uskalla analyysiä pelata. Flash of Insight, Coffin Purge ja Defy Gravity ovat instantteja, joten niiden pelaaminen ei sen vuoksi onnistu.