MtgSuomi.fi
Kortit ja pakat => Keittiönpöytäpakat => Aiheen aloitti: GrandLux - 16.11.08 - klo 23:06
-
Tämmöstä aikaan saannosta.
Vintage säännöillä mennään.
Perustuu paljolti artifacti manaan, käteen palautteluun, ja Masticorella ajeluun.
Lääniä: 20
14x Island
4x Cloudpost
2x Dust Bowl
--------------------------
Artifaktia: 25
3x Metalworker
2x Masticore
4x Talisman of Dominance
4x Ring of Gix
3x Howling Mine
1x Anvil of Bogardan
1x Memory Jar
1x Grim Monolith
1x Voltaic Key
1x Mana Vault
1x Sensei's Divining Top
1x Black Vise
1x Lotus Petal
1x Staff of Domination
----------------------------
Sinistä: 15
4x Temporal Adept
4x Boomerang
4x Capsize
1x Brainstorm
1x Gush
1x Frantic Search
Yhteensä se: 60 lappua...
Kommentteja ?
Ehotuksia ?
-
Trinket Mage toolbox mahdollisesti sisään? Temporal Adept on aika kauhea UUU costinsa kanssa mielestäni. Heidar, Rimewind Master, suoraan parit Masticoret lisää tai vaikka Eye of Nowherejä tilalle (mahdollistaa Boomerangien tavoin vastustajan ensimmäisen läänin bouncauksen, jos olet päässyt aloittamaan). Meloku nostaa lääniä käteen ettei Masticorea tarvitse säkätä tyhjälläkään kädellä ja Mopo on tunnetusti hyvä runsaan bensa määrän kanssa.
Mindstorm Crown, Bottled Cloister tai joku muu Howling Minen tilalle, se ei itseäni oikein koskaan ole vakuuttanut, koska se tuottaa ainoastaan kortti disadvantagea.
Vintage bännit ja restrictit?
-
Adeptien kaa oot kyllä oikeassa...
Ovat vähän hitaan laatusia summoning sicknessin ja manakoostien kera :(
Pistän merkille tuon Eye of Nowhere:n !
-
Linessa, Zephyr Mage ja Volrath's Stronghold? Pieni musta splässi sekaan, Tolaria Westeillä voit tutoroida Strongholdin.
-
t2:ssa pelattiin kamigawa-ravnica formaatissa tälläistä pöllöpakkaa, PT Honolulussa kolmas.
creature [4]
4 Kami of the Crescent Moon
instant [14]
4 Boomerang
2 Evacuation
4 Remand
4 Sudden Impact
sorcery [12]
4 Exhaustion
4 Eye of Nowhere
4 Sleight of Hand
artifact [8]
4 Ebony Owl Netsuke
4 Howling Mine
land [22]
10 Island
2 Mikokoro, Center of the Sea
2 Mountain
4 Shivan Reef
4 Steam Vents
Jos tuosta haluat lähteä tuota kehittämään, suosittelen lisäämään enemmän 2:n manan bouncea joka osuu landiin. Gigadrowsea pelasivat myös monet dekit. Sunder on aika epäreilu aina välillä. Niin joo, toi dekki haluais kaikki maholliset moxit.
-
Voisin tyypittää ainaki Ring of Gixien tilalle Exhaustionit... testipeleissä echo todettin olevan edelleen perseestä.
Samoiten pari Kami of the Crescent Moonia Memory Jarin (liian kallis) ja Anvil of Bogardanin tilalle.
... Voishan sitä tieten villinä korttina kokeilla noita Ebony Owl Netsukeja alternative voiton kannalta :)
Note to self: haali Tinker jostain...