MtgSuomi.fi

Kortit ja pakat => Keittiönpöytäpakat => Aiheen aloitti: Hammer - 06.02.09 - klo 11:48

Otsikko: Cat pakka tekeillä
Kirjoitti: Hammer - 06.02.09 - klo 11:48
elikkä siis olisi tuommonen jonkin sortin cat pakka tekeillä, mutta en oikeen tiedä mitä kortteja siihen kannattaisi pistää.
itellä löytys tämmöset Cat kortit: [card]Mirri, Cat Warrior[/card] , [card]Stalking Tiger[/card] ja Skyhunter Patrol . Mitäs kannattas laittaa?


P.S. Anteeksi jos on väärällä alueella :-'
Otsikko: Vs: Cat pakka tekeillä
Kirjoitti: Masa88 - 06.02.09 - klo 12:06
jos haluat kissapakan tehdä, niin kannattaa tehdä GW cat pakka, sillä valkoiselta saa ainakin yhden hyvän 1-vuoron dropin ([card]Savannah Lions[/card]), ja saat jotain hyviä kortteja täsmäpoistoa vastaan ([card]Whitemane Lion[/card]). Ja valkoisen splashaaminen mahdollistaa wild Nacatlin hyvän käytön. [card]Leonin Skyhunter[/card] on hyvä kortti kanssa siihen. [card]Leonin Shikari[/card]t ehdottomasti jos pelaat equipmentteja! Wild leotau olisi sitten vähän isompi mirri, ja mielestäni tähän pakkaan myös ainakin harkittava kortti.

[card]Onslaught[/card] tarjoaa yhden hyvän enchantmentin tähän: [card]Shared Triumph[/card]. Jos lähdet equip-linjalle niin jitte ja [card]Sword of Fire and Ice[/card] voisivat olla kova sana. Jos vastaan tulee [card]Wrath of God[/card] efectejä, niin [card]Ghostway[/card]t on avain kortti silloin. Jos taas [card]Ghostly Prison[/card]/[card]Propaganda[/card] efectit ovat liikaa niin [card]Disenchant[/card]/muu enchantment/artifact hate on hyviä. Tässä näin alkuun joitain neuvoja mitä kannattaa miettiä
Otsikko: Vs: Cat pakka tekeillä
Kirjoitti: Karjanvarastaja - 06.02.09 - klo 12:17
Muutamia hyviä kissoja:

[card]Qalasi Ambusher[/card]

[card]Skyhunter Skirmisher[/card]

[card]Nacatl Hunt-Pride[/card]
[card]Nacatl War-Pride[/card]

[card]Phantom Nishoba[/card]
[card]Sabertooth Nishoba[/card]
Otsikko: Vs: Cat pakka tekeillä
Kirjoitti: Laukkanen - 06.02.09 - klo 14:08
Jedit ojanen (http://ww2.wizards.com/gatherer/CardDetails.aspx?&id=124344) ei ole mitenkään hirveän kova, mutta se on kissa ja se on suomalainen  ;D Kyllähän tuo itse asiassa kasuaalipakan lihasta käy.
Otsikko: Vs: Cat pakka tekeillä
Kirjoitti: Jay - 06.02.09 - klo 16:46
[card]Jareth, Leonine Titan[/card] toimisi kyllä aika hyvänä pommina, ja on muutenkin aika hauska pelata casualpiireissä
Otsikko: Vs: Cat pakka tekeillä
Kirjoitti: vodel - 06.02.09 - klo 19:25
Täältä (http://ww2.wizards.com/gatherer/index.aspx?term=cat&Field_Type=on&setfilter=All%20sets&typefilter=Creatures) voit katsella kaikki tämän hetkiset mtg kisut. Siitä vain valitsemaan parhaat / budjetille sopivat. Kuten jo aiemmin on mainittu G/W -pakka lienee paras vaihtoehto. Edullinen ja melko nopea kissa pakka saadaan esim:

11 [card]Plains[/card]
11 [card]Forest[/card]

(kaikenlaisia dual -landeja voi laittaa budjetin mukaan).

4 [card]Wild Nacatl[/card]
4 [card]Mtenda Lion [/card] / [card]Pouncing Jaguar[/card]
4 [card]Blade of the Sixth Pride [/card]
2 [card]Whitemane Lion[/card]
2 [card]Leonin Den-Guard[/card]
4 [card]Qasali Ambusher[/card]
2 [card]Fleetfoot Panther[/card]
2 [card]Skyhunter Cub[/card]

4 [card]Bonesplitter[/card]
4 [card]Temporal Isolation[/card]
4 [card]Oblivion Ring[/card]
2 [card]Loxodon Warhammer[/card]

Tuollainen pakka ei paljoa maksa.