MtgSuomi.fi
Kortit ja pakat => Turnauspakat ja limited => Legacy => Aiheen aloitti: Hopo - 09.10.09 - klo 13:03
-
Olen luova, joten ryhdyin kehittelemään lekaan pätevää BGR-listaa. Ajatuksena oli ottaa toissavuoden champs-listani (BWG deedillä, vindicatella ja tarmoilla) ja vaihtaa valkoinen punaiseksi. Valkoinen toi dekkiin parhaat poistot: Vindicaten ja Swords to Plowsharesin. Maelstrom Pulse julkaistiin, joten Vindicatelle ei enää ollut tarvetta. Punainen väri antaa toiseksi parhaan poiston, Terminaten sekä mauttomat Burning Wishit. Niinpä työstin tällaisen:
Lista 12.10.2009:
4 Sakura-Tribe Elder
4 Tarmogoyf
3 Kitchen Finks
3 Dark Confidant
1 Progenitus
4 Thoughtseize
4 Burning Wish
3 Hymn to Tourach
3 Maelstrom Pulse
3 Terminate
4 Sensei's Divining Top
3 Pernicious Deed
3 Mire
2 Verdant Catacombs
1 Foothills
2 Badlands
2 Bayou
3 Swamp
3 Forest
2 Mountain
2 Wasteland
1 Volrath's Stronghold
Sideboard:
4 Leyline of the Void
1 Life from the Loam
1 Haunting Echoes
1 Natural Order
1 Damnation
1 Reverent Silence
1 Maelstrom Pulse
1 Ruination
4 jotain (Crime/Punishment, Firespout, 4 x blast, Deathmark, jotain muuta..)
Viimeisimmät muutokset:
- 3 Magus of the Moon
+ 3 Dark Confidant
Nostona toimii Dark Confidant. Keskimäärinen manacost dekissä on 1,45. Ei siis paras ympäristö confidantille, mutta topit tehnevät jotain asian korjaamiseksi. Vaatimattomat 3 laputtavaa korttia ei riitä murskaavaan korttietuun, joten sitä tuovat eri muodoissaan myös muut kortit, kuten deedit, finks, pulse, stronghold, hymn.
Natural Order on ykköstargetti wishille, ellei tilanne muuta vaadi. Monesti peli on hidasta, kontrolloivaa hitsausta kunnes pöytään jää vihreä mies ja käteen nousee wish. Toinen toivottu voittokeino on Haunting Echoes. Loput wishboardin tavarat ovatkin lähinnä vastauksia random-tilanteisiin. Loam mahdollistaa satunnaiset Wasteland-lukot ja stronghold-pyöritykset sekä parantaa topin filtteröintitehoja. Erityistä artifaktivihaa en sidellä pelaa; Pulse toimii monella rintamalla.
Manabase yrittää olla immuuni sekä Wastelandille että suuremman mittakaavan vihalle. Pelaan itsekin sidellä Ruinationia. Harvat dualit helpottavat alkupeliä silloin, kun Wasteland ei ole uhka.
Näetkö suoria heikkouksia? Mikä on mielestäsi haastava matchup? Tuleeko mieleen pakollisia wishtargetteja? Kerro lisää.
-
Näyttää hauskalta läjältä.. Sidelle sopis ainakin shattering spree ja mikäli korvaat magukset confidanteilla niin ruination on ehdoton side vehje..
-
eikö noita natural ordereita kannattaisi kuitenkin pelata kolmee jo Main dekissäkin ?
-
eikö noita natural ordereita kannattaisi kuitenkin pelata kolmee jo Main dekissäkin ?
Eiköhän noi 4 Wishiä hoida naturalin saatavuutta tarpeeks
-
juu toki, mutta on vaan helpompaa pelata kun tietää että jos burning wish ottaa counterii niin onpahan ainaki natural orderit mainissakin. Ja toisinpäin myöskin.
Helpompi sitten ehkä metsästää muita kortteja saidista sillä wishilläkin sitten. Veikkaan että peleissä on aika pitkälti tähän asti tullu haettua kuitenkinŽvaan se natural order käteen.
-
@Kick Me
Sanoisin että dekki ei tarvitse 3 Natural Orderia + 4 Wishiä vain sen takia jotta saisi hakea progenituksen.
Dekissä on paljolti jarru ja hitsaus -vermeitä, joilla on tarkoitus saada yliote pelistä, ennemmin kuin päräyttää progenitus mahollisimman nopeasti, sillä näkyyhän dekissä mm., kehtaako sanoa, "alternative" voittokeino: Tarmogoyf...
Joten Progenitus ei ole se aivan välttämätön.
--------------------------
Muutama lappunen tosiaan dekissä jota voisi fundeerata.
-Magus of the Moon:
Magus of the Moonilla saatava lukkohan on naurettavan hyvä jos opponentti ei pelaa punaista, ja kontrolloi vain nonbasicländejä. Kerronpa tähän kuitenki pienen skenarion:
Magus of the Moon on 3cc, ja vaikka käyttäisi sakuraa, sen saisi pelattua vasta 3 rundilla tällä buildilla.
Tähän mennessä vastustaja on pelannut normaalisti sen kolme/kaksi ländiä riippuen siitä kumpi on voittanut nopan.
Itselläni on tapana varsinkin tässä wastelandien luvatussa formaatissa hakea fetseillä sen ensimmäisen dualin jälkeen
aina basic ländejä. (Silloin kun en pelaa jotain mauttoman nopeaa komboa)
Tämä meinaisi sitä että olisin normi kaksivärisellä dekillä pelannut itseni ulos Maguksen lukosta kohtuu varmasti jo 3 rundilla.
Puhumattakaan mahdollisista monoväri pakoista, Esim Merfolk.
Tämäkin riippuu tietenkin pelattavasta metasta, mutta laittaisin suurennuslasin alle tuon kortin.
-Sakura-Tribe Elder:
Rampant Growth miehessä ei ole suoranaisesti mitään vikaa: tarjoaa ländi etua, pienentää dekkiä, hakee tarvittavia manavärejä, osuu natural orderiin... en ole sen syvemmin miettinyt korttitarjontaa dekille, mutta näin äkkiseltään olisiko mitään parempaa vaihtoehtoa tarjolla ? Jotain jarrua / kortinnostoa ?
Sen lisäksi että on 1/1.. kaveri tekee lähes saman kuin fetsi, ja vaikka saisi ideaali tilanteessa haettua mahdollisimman aikaisin ylimääräisiä ländejä pöytään, natural order ei kuitenkaan onnistu 3 vuorolla koska on wishin takana, ja tällä buildilla näkisin että se jarruilu/hitsailu on tärkeämpää kuin nopea päräyttäminen.
Lisäksi buildissa näkyy reippaasti enemmän sellaisia 2cc kortteja joita haluaa pelata alkuvaiheessa ennemmin kuin sakuraa,
ja kun ollaan päästy ensimmäiset 4 < X ländin peluuta eteenpäin, vastaantulevat sakurat on täysin kuolleita kortteja
(poikkeuksena Natural Orderin targetti) joiden nostaminen aiheuttaa napsetta päässä.
-
Mites hyviä tribe-elderit on ollut tässä? Katsoin että ne eivät kiihdytä mihinkään(ellet meinannut missata 3 land droppia).
En myöskään osaa olla ajattelematta että myös magukset tuleavat olemaan huonoja kun fetsejä on monovärisellekkin tarjolla 16 niin dualien haku luultavasti vähenee.
Eli -4 STE -3 Magus?
~2 landia (en usko että 24 haluaa pelata kun vain 3 tarvitsee ennen naturalia jolle tuskin on useasti targettia?)
Tai vaihtoehtoisesti +3 johon sitten sisältyisi yksi dryad arbor haettavaksi fetsillä(ja recursioi loamilla) ja 1 wastelandi(itse tykkään pelata 0/3-4 tuntuu että 1-2 on liian satunnaista).
Sitten jää 4-5 slottia joihin voisi miettiä joko hienouksia, tai sitten suosiolla setti confidantteja ja mahdollisesti joku maukas 1off :)
En tiiä just heräsin, mutta tollanen fiilis nyt alkuun.
-
Natural Ordereita ei mielestäni kannata pelata näillä miesmäärillä mainissa lainkaan. Se ei ole mitenkään välttämätön dekin toiminnan kannalta. Progenitus vie sen yhden slotin dekistä, mutta ei pakan tarkoituksena ole joka pelissä resolvata orderia. Natural orderia en haluaisi näin vähillä vihreillä miehillä nostaa välttämättä koskaan, Burning Wishin puolestaan haluaa joka pelissä. Burning Wishin tarkoitus on hakea se kortti, joka tilanteeseen parhaiten sopii, ei niinkään vain orderia.
Sakura-Tribe Elder tekee pieniä, mutta merkityksellisiä asioita. Dekki vaatii hurjasti manaa, kun pitää pyöräyttää toppia ja räjäyttää deed isosti samalla vuorolla kuin sen on saanut pöytään. Lisäksi wishtargetit on hyvä saada pelattua samalla vuorolla, kuin ne hakee käteen. Sakke järkkää pöytään maita kaikkea tätä varten. Lisäksi elderin uhraus resetoi pakan kolme päällimmäistä korttia, mistä top tykkää. Loppupelissä sakke vain uhrataan orderille. Myös Wastelandin pelaaminen alkupelissä ei ole niin masentavan hidasta kun sakke tuo tilalle värillistä manalääniä.
Magus of the Moonin tiputan pakasta, se on vain liian hidas. Tilalle menevät confidantit.
Ländimäärään oon ihan tyytyväinen, mutta koostumus tulee vähän vaihtumaan. Tuo king4adayn mainitsema Ruination oli wishboardilla ennen Maguksia joten laitan sen sinne takaisin.
main:
-3 magus
+3 confidant
side:
+1 Ruination
-
"Kymmenen päähän, nostan progenituksen".
EDIT: kai se nyt makso kymmenen?
-
iha totta, confit tässä deckissä tuo kyllä aika paljo naamaa itelleen, ainaki näin luulis. Pahin omasta mielestä on se että maksat wishin ja samalla vuorolla heität sidekortin ja vastustaja counteroi sen, menee manat wishi ja noh, kaikki mönkää.
En huomannu toppia, eli ei siis hätää :D
-
Dekki näyttää tekevän vähän kaikkee, mutta sit loppujen lopuks ei tee oikein mitään. Ainoat voittokeinot näyttää olevan Tarmot, joihin yks sun toinenkin saattaa pelata jonkinlaista vastausta. T
-
Dekki näyttää tekevän vähän kaikkee, mutta sit loppujen lopuks ei tee oikein mitään. Ainoat voittokeinot näyttää olevan Tarmot, joihin yks sun toinenkin saattaa pelata jonkinlaista vastausta. T
Peli voitetaan tarmolla, pikkumiehillä, Haunting Echoesilla tai Progenituulla. Discard, deedit ja loputtomat muut poistot ovat sen takia, että lopuksi pääsee lanaamaan tyhjään pöytään omilla miehillä. Stronghold 1-offina toimii toppien ja riittävän monen sekoitusefektin kanssa, jos vaikka se eka tarmo sais jotenkin selkäänsä. Progenitus on erittäin toimiva voittokeino, mutta tarmot silti varmaan parempi.
deviant: Progenitus + confidant on niin epätodellista, etten jaksa siitä millään tasolla murehtia. Varsinkaan toppien kanssa.
-
Lista päivitetty, samoin avausviesti.
Onko Crime/Punishment niin hyvä, että sitä haluaisi pelata mainissa?
-
Tossa olis tarpeeksi basicceja saamaan veteran explorerin toiminaan.
-Ottaen huomioon että pelaat pulsea ja deediä, ei välttämätä ole paha juttu vaikka vastustajakin saa pari lisälääniä.
-Ennen kaikkea explorer on hyvä nopeita aggropakkoja vastaan(esim goblin lackey), jotta pääset heti midgameen.
-Therapy on tietenkin edukasta explorerin kera, therapy sopii myös finskien kanssa
-
Ai täällä ne sakurat lymyää :D.. Hieman kiinnostaa tietää ootko testannu tätä dekkiä goblineita, zoota tai polttoa vastaan. Vaikuttaa sikälimikäli hitaalta noille dekeille. Finksit auttaa mutta kolme ei tarpeeksi.