MtgSuomi.fi
Muu MTG => Sääntöongelmat => Aiheen aloitti: Masa88 - 12.01.10 - klo 21:33
-
Eli ensin lämppärikysymys:
Tuli vuosia sitten pelattua vähän kyseenalaisesti ja seuraava tilanne on samantyylinen:
Eli, pelaaja A:lla on pelissä phantom warrior ja irrevelantti nalle. Pelaajalla B on pelissä toinen irrevelantti nalle. Pelaaja A pelaa Luren Phantom warriorille ja hyökkää. Kysymyksenä onkin että voiko pelaaja B:n nalle vielä blockkia A:n nallea?
Ja nyt se oikea kysymys:
Voiko Imperial recruiterin pelatessaan etsiä Tarmogoyffin pakasta, jos hautausmaalla on vaikkapa Land, Sorcery ja Instant?
-
1. Kyllä voi. Koska Phantom Warrioria ei saa blokata, Luren abilityllä ei ole vaikutusta (sehän sanoo, että "kaikki creaturet jotka pystyvät blokkaamaan enchantattua creaturea; yksikään creature ei pysty blokkaamaan unblockablea) ja nallet voivat tapella keskenään.
2. Ei voi. Characteristic-defining abilityt (abilityt, jotka vaikuttavat kortin itsensä ominaisuuksiin, kuten tyyppiin, väriin tai poweriin ja toughnessiin) toimivat kaikkialla, joten Tarmogoyf on pakassakin 3/4 tuossa tapauksessa.