MtgSuomi.fi

Muu MTG => Sääntöongelmat => Aiheen aloitti: Yan - 26.02.10 - klo 02:37

Otsikko: tarmokas kysymys
Kirjoitti: Yan - 26.02.10 - klo 02:37
nonni. tähän törmää aika usein ja riippuen päivästä, tuomarista, tuulen suunnasta ja bensan hinnasta vastaukset ovat eriäviä.

eli hypoteettisesti Tarmogoyf pöydässä, gravella instant, land ja creature. Toinen pelaa Retribution of the Meek, kuoleeko tarmo? muita vastaavia tapauksia on varmastikin paljon, tässä nyt yksi esimerkki vain. Luottanen sitten Suomen tuomaritoimintaan joten kertokaas.


EDIT: kiitoksia, tuo asioiden tarkistus selvensi asian mukavasti.
Otsikko: Vs: tarmokas kysymys
Kirjoitti: Kavu - 26.02.10 - klo 02:44
No niin vastaanpa uudestaan luettuani kortin kunnolla. Vastaus on silti sama kuin alunperin.

Ei kuole.

Lähes kaikkiin "kuoleeko Tarmogoyf?" kysymyksiin saadaan hyvin helposti vastaus. Ensin spelli resolvaa, sitten vasta se menee hautaan ja sitten vasta tarkistetaan tuliko lethal damaget tai menikö toughness nollaan. Lightning Bolt ei tapa Tarmoa creature ja land haudassa koska lethal damage tarkistetaan liian myöhään ja Retribution of the Meek ei tapa Tarmoa koska sen resolvatessa Tarmon power on edelleen kolme.