MtgSuomi.fi

Muu MTG => Sääntöongelmat => Aiheen aloitti: Ravenousrane - 07.03.10 - klo 08:49

Otsikko: Vesuva:n kanssa kikkailua
Kirjoitti: Ravenousrane - 07.03.10 - klo 08:49
Kortti lista:

Vesuva (http://magiccards.info/ts/en/281.html)
Golgari Rot Farm (http://magiccards.info/rav/en/278.html)
Wasteland (http://magiccards.info/tp/en/340.html)

Pöytä tilanne:
Minulla pelissä: Golgari Rot Farm, Swamp ja island
Vihulla pelissä: Wasteland, forest

Voitteko selittää miten/miksi missäkin tapauksessa tapahtuu.

1. Pelaan kädestä Vesuvan ja kohdistan sillä Golgari Rot Farmia, vihollinen haluaa responseen rikkoo sen wastelandilla... onnistuuko tämä vai valikoinko kohteen vasta kun se jo on pelissä?

2. Vihun Wasteland tapissa. Pelaan Vesuvan ja valitsen siihen Golgari Rot Farmin pitääkö minun heittää joku pelissä oleva land käteen?

3. Pelaan Vesuvan, vihollinen ei halua responseen tehdä wastelandilla mitään, valikoin halutuksi landiksi forestin. Voiko vihollinen tuhota Vesuvan Wastelandilla.. eli onko tuo tuleva Vesuva nonbasic forest vai ihan perus forest, jolloin vihollinen ei voisi sitä Wastelandilla tuhota?

Kiitoksia vastauksista jo etukäteen.
Otsikko: Vs: Vesuva:n kanssa kikkailua
Kirjoitti: Nastaboi - 07.03.10 - klo 09:38
1. Vesuvan ability EI ole triggeröityvä ability, eikä käytä stäkkiä. Vesuvan ability vaikuttaa siihen, millaisena kortti tulee peliin. Kun pelaat Vesuvan ja valitset Golgari Root Farmin (et siis targetoi sitä), peli näkee tilanteen täsmälleen samanlaisena, kuin jos pelaisit uuden Golgari Root Farmin. Sen pomppuablility triggeröityy, ja vasta silloin vihu saa mahdollisuuden pelata spellejä ja abilityja. Root Farmin kopioimista hän ei kuitenkaan voi mitenkään estää.

2. Kuten edellä mainittu, Vesuvan tullessa peliin tapahtuu täsmälleen samalla tavalla kuin Golgari Root Farmin tullessa peliin. Joudut palauttamaan landin käteen.

3. Vesuva kopioi kaiken kopioidun kortin sääntötekstin, mukana lukien korttityypit. Vesuva on tässä tapauksessa Basic Land - Forest, eikä Wasteland sille mitään mahda.
Otsikko: Re: Vesuva:n kanssa kikkailua
Kirjoitti: duracel - 07.03.10 - klo 11:58
Ländin pelaaminen ei käytä stackia, joten vihollinen ei voi tehdä pelissä mitään ennen kuin landi on jo pelissä.

~jari
Otsikko: Vs: Vesuva:n kanssa kikkailua
Kirjoitti: Ravenousrane - 10.03.10 - klo 21:43
Tuli mieleen jatko kysymys.... Eli jos vastustajalla on Misty Rainforest pelissä ja pelaan Vesuvan, niin saanhan tehtyä siitä kopion vastustajan mahtamatta sille mitään? Mielestäni näin käy koska landin pelaamiseen ei voi tehdä mitään eikä Vesuvalla ole mitään triggereöitä abilityä.
Otsikko: Vs: Vesuva:n kanssa kikkailua
Kirjoitti: luma - 10.03.10 - klo 21:49
Oikein meni. Landin pelaaminen ei käytä stackia, joten siihen ei voi respondata; ja Vesuvan ability on replacement effect, eli kopioitava landi valitaan samalla kun Vesuva tulee peliin. Pystyt siis kopioimaan vastustajan fetchin ilman että vastustaja pystyy asialle mitään tekemään (poikkeus: vastustaja pystyy heiluttelemaan käsiään).