MtgSuomi.fi

Kortit ja pakat => Keittiönpöytäpakat => Aiheen aloitti: lithium - 02.04.10 - klo 12:44

Otsikko: GW rauha.dec
Kirjoitti: lithium - 02.04.10 - klo 12:44
Peli voitetaan vain ja ainoastaan Helix pinnaclella. Tarkoituksena hankkia manat tuohon cloudposteilla ja vesuvoilla. Myös urzatronia olen harkinnut. Vahinkoa ei tehdä kaverille ollenkaan, ja tulevat lämät estetään. Pakka on vielä täysin kehittelyasteella, korttien määriäkään en ole hirveästi testannut.

Myönnetään, paskahan tuo on jo syntyessään, mutta ideana ihan hauska. Ehdotuksia otetaan mielellään vastaan, ja katson saako tästä edes jossain määrin toimivaa.

4 Cloudpost
4 Vesuva
7 plains
7 forest

4 Helix pinnacle
2-4 Enlightened tutor

4 Tangle
4 Moment's peace
2 Children of korlis
4 Fog
4 Holy day

2 Magus of the vineyard
2-4 Weathered Wayfarer
X Manaa tuottavia elffejä?

4 Sylvan scrying
x Crop rotation?

X WoG
X Planar collapse?
X Oblivion ring

Braid of firet olisi myös kivoja, mutta vaatisi punaisen lisäämistä.
Otsikko: Vs: GW rauha.dec
Kirjoitti: Anssi - 02.04.10 - klo 13:01
Howling Mine, Font of Mythos, Isochron Scepter, future sightista valkoinen suspend-"fogi".
Otsikko: Vs: GW rauha.dec
Kirjoitti: lithium - 02.04.10 - klo 13:05
Howling Mine, Font of Mythos, Isochron Scepter, future sightista valkoinen suspend-"fogi".

Sitä futuresightin "suspend-fogia" ajattelin, mutta on se melko kuraa, sen tilalle saa kyllä järkevämpiäkin kortteja. Font of mythos ja scepter vois olla ihan jees.
Otsikko: Vs: GW rauha.dec
Kirjoitti: Anssi - 02.04.10 - klo 13:30
Toi Suspend-fogi on hyvä varsinkin kun saa monta pyörimään. Ei sulla myöskään loputtomasti ole fogeja, joten varmaan ihan jees että joka kolmas vuoro ei tarvi mitään pelata.
Otsikko: Vs: GW rauha.dec
Kirjoitti: Kylän Seppä - 02.04.10 - klo 14:12
Isochron Scepter (http://magiccards.info/mi/en/188.html) olisi aika namu tähän pakkaan. Myöskin Energy Field (http://magiccards.info/us/en/73.html)on aika jees, jos voittokeino hilluu pöydässä shroudin kanssa voit vain pelailla läänejä.
Otsikko: Vs: GW rauha.dec
Kirjoitti: Ermutmut1 - 03.04.10 - klo 11:33
Pelasin helix pinnaclen kanssa manareflection + grim monolithia. Kerran tai pari taisi tulla mauton vuoron 4 voitto. Toinen tie on grim monolith + power artifact mikä takaa vielä mauttomamman meiningin  ;) Jos siis haluat vain nopean voiton, toki pelaa tonttuja ja locuksia jos haluat, että muiden ei tarvitse taistella yksin sua vastaan :)
Otsikko: Vs: GW rauha.dec
Kirjoitti: lithium - 03.04.10 - klo 12:34
Pelasin helix pinnaclen kanssa manareflection + grim monolithia...

Tämä kyllä vaikuttaa juuri niin laimealta kombolta kuin pitääkin. Vähän karkeat manacostit, mutta se ei ole onglema. Wantille vaan, kiitoksia.
Otsikko: Vs: GW rauha.dec
Kirjoitti: Ermutmut1 - 03.04.10 - klo 12:40
Pelasin helix pinnaclen kanssa manareflection + grim monolithia...

Tämä kyllä vaikuttaa juuri niin laimealta kombolta kuin pitääkin. Vähän karkeat manacostit, mutta se ei ole onglema. Wantille vaan, kiitoksia.

eipä kestä, spläshää punaista ja laita hydrat vielä joukonjatkoksi ;P (lightning serpent on aika op kun on tuo yllämainittu combo pöydässä)