MtgSuomi.fi
		Muu MTG => MTG yleensä => Aiheen aloitti: Sammalsilta - 08.07.10 - klo 19:49
		
			
			- 
				Olen armeijassa ja Kapteeni väläytti urheilukomennusta meikäläiselle SM-FINAALIIN. Ongelmaksi tuli että emme tienneet kuuluuko MtG johonkin liittoon? Jos kuuluu, pääsen urheilukomennuksalla pelaamaan. Onko muut saanut tällaisia ehdotuksia? 
			
 
			
			- 
				Itsehän intissä röyhkeästi hain urheilukomennusta GP:lle, mutta koska MtG ei ole SLU:n alainen laji, ei tippunut. Lomat sain kuitenkin ja komppanian päällikkö totesi että kyllähän tuosta olisi muuten voinut urheilukomennuksen myöntää mutta pitäisi tosiaan olla SLU:n laji.
			
 
			
			- 
				Huhu kertoo että joku sai joskus muinoin armeijasta lomaa Magicin MM-kisoja varten (eikä oltu missään liitossa silloinkaan). 
			
 
			
			- 
				Urheilukomennuksen hieno puoli onkin se, että se ei ole lomaa, eikä siten kuluta lomapäiviä. Tärkeä ero.
			
 
			
			- 
				Muista hakea harjoitteluvapaita pysyvästi joka perjantaille FNM:iä varten. Pääse jo perjantaina aamusella lomille. :P
			
 
			
			- 
				
Muista hakea harjoitteluvapaita pysyvästi joka perjantaille FNM:iä varten. Pääse jo perjantaina aamusella lomille. :P
Eikö se armeija nykysellään ole sellasta nallekarkkia, että kannattaa ainakin ihemeessä kokeilla. :D Varmaan vaihtelee missä palevelee, mut jossain turun vesikuuntelu (jos sellasta enää on) niin vois hyvin kuvitella että ainakin jotain random UV:tä tulis heittämällä. Säkylässä joku isäntä muistaakseni sai UV:n läpi johonkin hemmetin puulaaki futikseen, vielä jos tarkennan niin tais pelata jonkun paikallisen baarin miehistössä.
			 
			
			- 
				Aina kannattaa yrittää. Toivottavasti yksikön kapteeni on reilu mies. :)
			
 
			
			- 
				No on kyllä melkosta pullamössöä, jos saa urheilukomennusta johonkin mtg:hen. Meillä ei yks jamppa saanu iltavapaita päästäkseen SaiPan reeneihin (pelas A-junnujen SM:issä) ja mulle se komppanian päällikkö vaan hymähteli ja kiroili, että mitä helvetin neitilajia sitä muka pitäis päästä pelaamaan, voi s**tanan s**tana, kun menin anomaan vapaita, kun oli prikaatin säbäjoukkueen reenit (kun niitä oli ne jopa parit ennen Impan turnausta). Olihan se joukkueen kokoaja/valmentaja (vänrikki) toimittanu paperit joka komppaniaan, mutta eipä herroja paljon kiinnostanut. "Toisin oli ennen vanhaan.."
			
 
			
			- 
				Pakko vielä sanoa, että pärstäkerroin + kuinka särmä vaikuttaa melkosesti. Oli meilläkin porukkaa jotka pelas jossakin jotakin ja ihan jollain tasolla, eikä vaan saanut vaikka kuinka haki erilaisiin piirisarjan kisoihin.