MtgSuomi.fi
Muu MTG => Turnaukset, tapahtumat ja peliporukat => Aiheen aloitti: chibi - 11.01.11 - klo 19:04
-
Elikkäs Legacya semisti-kasuaalimmalla hengellä tammikuun 30. päivä (sunnuntai) ja paikkana toimii Nuorisokahvila Scream
(http://internetsivu.yritysopas.com/nuorisokahvilascream/)
Turnaus alkaa klo 11, paikalle voi saapua ajoissa eli siinä 10.30->
Regular RELillä toimitaan ja en vaadi kuin että dekkinne on tämän (http://www.wizards.com/Magic/Magazine/Article.aspx?x=judge/resources/sfrlegacy) banlistin määrittelemä.
Turnausmaksu on 5 (tuokaa taas kerran käteistä!)
Palkintoina:
1. Scrubland
2. Misty Rainforest
3. Verdant Catacombs
+pusseja pelaajamäärän mukaan
Ennakkoon ei tarvitse ilmoittautua.
Uteluita voi laittaa minulle YV:llä tai s-postina osoitteeseen arttudsb(ät)hotmail(piste)com
-
Päivitetty palkintoja hieman, fetchit ovat vielä päättämättä.
-
Edit: Pahvit saatu lainaan, kiitos lainaajille.
-
Jos palkinto fetcheihin saa vaikuttaa niin Verdant Catacombsit ois kovia. :D
-
Kuulemma Verdant Catacombsia löytyy palkintoihin ainakin, katsellaan jos kakkonen saisi jonkun sinisen fetchin.
-
Vain pikkuveli ilmaantuu tänne edustamaan seppäsiä joten jos joku on vielä vailla kortteja lainaan niin huomenna neljän aikoihin fantsulla on viimeinen tilaisuus. Tai sitten tulee penttilästä hakemaan.
-
Pelaataanko Swissejä ja kuinka monta kierrosta olisi alunperin suunnitteilla pelata?
-
Pelaataanko Swissejä ja kuinka monta kierrosta olisi alunperin suunnitteilla pelata?
Pelataan sen verran Swissiä kuin paikalle saapuu porukkaa. Eli ihan suositusten mukaan 17-32 pelaajaa tarkoittaa 5. kierrosta.
-
HUOMIO! Tilankäytöllinen ongelma on saatu syntymään, kun menin tilojen avainta tänään hakemaan. Turnauksen peruuntuminen hyvin mahdollista, ilmoitan varmistuksen lauantai-iltana kun olen lauantain käyttänyt puhelimella yhteyshenkilölle rillutteluun.
Pahoittelen tapahtunutta, tämä on minusta täysin riippumaton tosiasia, jota kovasti yritän korjata.
:'(
-
HUOMIO!
Legacy tapahtuu sittenkin, saatiin avaimet :)
-
;D
HUOMIO!
Legacy tapahtuu sittenkin, saatiin avaimet :)
-
Ehditäänkö lopettaa pelit 14.40 koska silloin tulisi minulla bussi?
-
On luultavaa että turnaus kestää pidempään kuin 14.40, sillä se on aina kestänyt yli kolmeen. Sillä siellä on aina joitain pelaajia hitsaamassa (kuten Arttu 2HG lekassa :P)
-
Ehditäänkö lopettaa pelit 14.40 koska silloin tulisi minulla bussi?
Ei tuota turnausta yhden pelaajan takia ruveta lyhentämään. Järjestät porukat hakemaan tai jostain muun kyydin.
-
Ehditäänkö lopettaa pelit 14.40 koska silloin tulisi minulla bussi?
Ei tuota turnausta yhden pelaajan takia ruveta lyhentämään. Järjestät porukat hakemaan tai jostain muun kyydin.
Noh 15.20 on viimeinen bussi jolla pääsen lähelle Honkavaaraa joten jos olen palkinnoissa voin sopia palkinnoista jotta ehdin kyytiin. Eikä nyt minun takia tarvitse turnausta paskoa minä kysyin vain että mahdollista lopetusaikaa koska sitä ei ole mukava kävellä 30 kilometriä kotiin päin. Enkä saa vanhemmilta kyytiä huomenna.
-
Saatat joutua tyytymään luovuttamaan tuossa tilanteessa. Tai siis tuskin kukaan ottaa tasuria siksi, että vastustajan pitää keretä kotiin.
-
On luultavaa että turnaus kestää pidempään kuin 14.40, sillä se on aina kestänyt yli kolmeen. Sillä siellä on aina joitain pelaajia hitsaamassa (kuten Arttu 2HG lekassa :P)
Ja vielä stormilla. Keu keu. On se määtzik taitolaji ;) Pitäkää hauskaa Legacyjenne kanssa kun en kerta itse pääse paikalle.
-
Voisinpa veikata, että Swissia pelataan 5 kierrosta, johon tahdokkuuden mukaan survotaan kaupan päälle top4. Siitä kun laskee niin jos pelaat 5 roundia Swissiä ja käyt syömässä, niin pelit kestävät ainakin sinne 16.00+ asti.
Alesi ei pääse nyt hyökkäämään eeppisillä myrskyillään, minä mehustan hänenkin puolestaan.
-
Älkää ihmeessä tulko paikalle ennen 10.30, en nimittäin lupaa olevani siellä aikaisemmin.
-
Paikalle tupsahti 17 lekailijaa, pakkajakauma näyttää tältä:
2 Affinity
2 Kombo-Elffi
2 Burn
2 Kuulantyöntäjä
1 NO Bant
1 Ichorid
1 Rbg Goblins
1 MonoU Merfolk
1 Eva Green
1 Dark Threshold
1 Zoo
1 Zoo/Burn-viritelmä
1 Imperial Painter
Pelaajien toiveesta Top4 muutettiin Top8:ksi, ja sinne päätyivät seuraavat pelurit:
Jani Korhonen (Kuulantuuppaaja) - Markus Määttänen (Burn) 1-2
Pertti Keskitalo (Zoo/Burn-viritelmä) - Eetu Laukka (Affinity) 2-1
Kaarle Tukia (NO Bant) - Antti Nykänen (Eva Green) 2-0
Tomi Antikainen (Kuulantuuppaaja) - Pyry Jaakkola (Dark Threshold) 2-1
Top4:
Määttänen - Keskitalo 1-2
Tukia - Antikainen 1-2
Finaali:
Antikainen - Keskitalo 2-1
Tukia - Määttänen (pelaavat kolmannesta sijasta) 1-2
-
Postailenpa vaikka oman listani, jolla topkasiin päädyttiin swissin mentyä 4-1.
Matsit olivat Bye 2-0 (tiukan väännön jälkeen), Dark Threshold 2-1, Kuulantuuppaja 0-2, Goblinit 2-1 ja Burn 2-0. Quartereissa sitten 1-2 tappio.
Dekkien nimet lunttasin ovelasti edellisestä viestistä, koska pelatessa ei ollut dekeistä muuta tietoa kuin nähdyt laput ja huterat riidit mitä siellä saattaisi ehkä olla, koska olen nyyppä/paisti/[insert synonyymi here]. Gobot ja Burn tosin olivat melko ilmiselvät, jopa minulle. Anyways, lista:
Main:
4 Darksteel Citadel
4 Seat of the Synod
4 Vault of Whispers
2 Ancient Den
2 Tree of Tales
3 Mox Opal
3 Springleaf Drum
4 Ornithopter
4 Memnite
4 Disciple of the Vault
4 Arcbound Ravager
2 Steel Overseer
1 Ethersworn Canonist
3 Etched Champion
4 Master of Etherium
4 Frogmite
4 Cranial Plating
4 Thoughtcast
Side:
4 Tormod's Crypt
4 Pithing Needle
3 Ethersworn Canonist
4 Krosan Grip
Side oli mitä oli, eikä sitä kovin hirveästi tullut käytettyä. Dark Thresholdia vastaan Crypt pienensi Mongoosea ja Tarmoa tarpeeksi, jotta jäin 1 lifeen ja pystyin lyömään letaalit takaisin.
Muuten sidelapuilla tein ~en mitään.
Muiden topkasittajien dekkilistoja olisi ihan jees nähdä, mikäli kunkin dekin peluuttaja niitä jaksaa vain tänne naputella.
-
Kuulantyöntäjä..?
-
se on BGW rock, joka on saanut nimensä siitä kun Brad Nelsonin nimi muistuttaa Adam Nelsonin nimeä (joka siis on amerikkalainen kuulantyöntäjä jos joku ei tiennyt sitä). Itsehän olin kolmas, ja jälleen kerran
kaikkien iloksi tulin pelaamaan Burnilla. Seuraavanlaista listaa pelasin:
20 Mountain
4 Goblin Guide
4 Keldon Marauders
4 Bolt
4 Chain
4 Krapulabolt
4 Playerbolt
4 Maga Jet
4 Fireblast
3 Volcanic Fallout
3 Price of progress
2 Sulfuric Vortex
Side:
3 REB
3 Smash to Smithereens
3 Pithing Needle
3 Powder Keg
3 Relic of Progenitus
Ja pelit meni kutakuinkin näin:
1 rundi Janne seppänen ja terhon paintteri: 2-0. Upkeep burn on aina hyvä olla, varsinki ku vastus on millannu sun pakan pois.
2 rundi Stuka ja se toinen burn: 2-1 noh, kun itsellä on niitä burnin tähtispellejä ja toisella ei, nii arvatahan saattaa mitä siinä käy :D
3 kierros Kalmis ja kuulantyöntäjä: 2-0 ei sillä suicidellä pärjätä burnia vastaan :D
4 kierros Tomi Antikainen ja toinen kuulantyötäjä: 0-2 Noh, ei sille maindeck Jitelle mahda mitään ku kaikki Vortexit on jo haudassa. CoP: Red ja oma pelivirhe sitten rankaisi toisessa pelissä (no enhän minä sitä viimeistä damagea olisikaan halunnut tehdä, en...)
5 Kierros Scoopart ja Affis: 0-2 no eipä Burnia napannu mennä affiksen tahtiin racessa, ja tais muutenkin tulla nutsit kädet tai nostot?
Onneksi viimeisen Swissin kierroksen alussa päätetään, että Top 8 tulee, ja pääsen juuri ja juuri mukaan.
Top 8 Kalmis ja ranteita viiltelevä kuulantyöntäjä: 2-1 Sanctity tuli 2 ja 3 gamessa, mutta vain 2 gamessa teki jotain. 3 Gamessa Jani vain derppasi ja otti 10+ damagea Confidantista. Että kiitos avusta vain :D
Top 4 Pertti Keskitalo ja (Zoo/Burn viritelmä): 1-2 Tiukat oli kyllä pelit mutta karvas tappio tuli ylläri Simian Spirit Guidesta + Lightning boltista.
Päätetään Kaarlen kanssa pelata kolmannesta sijasta, tyhmä kun olen (seisomisien mukaan olen kolmas, Kaarle pelaa Countertoppia )
Pronssiottelu: 2-1 ei niitä nonbasicceja kannata hakea fetcheillä, sattuu vaa loppupelissä enemmän.
Siis kolmas sija napsahti ja ihan hyvä mieli turnausksesta
-
5 Kierros Scoopart ja Affis: 0-2 no eipä Burnia napannu mennä affiksen tahtiin racessa, ja tais muutenkin tulla nutsit kädet tai nostot?
Kädet olivat hyviä, nostot eivät kovin paljoa loistaneet. Ei kuitenkaan kuraa joka nostolla, parhaana nostona Champion kahta Guidea vastaan gamessa 1.
Kummassakin pelissä oli näyttää seminopea Plating ja jopa mies jolle sen antaa. Manaa nousi tarpeeksi jotta juttuja pääsi tekemään enemmän kuin yhden vuorossa.
Kostoksi tästä seuraavissa kolmessa pelissä aloituskädet olivat hitaita mutta hitaita.
-
Minä kyllä saan painajaisia siitä kun unohdin että Fireblastiin ei voi responnata Price Of Progressilla. Oli ihan hirveä turnaus, mutta onneksi en ainakaan mennyt nollille vaan droppasin tyylikkäästi 1-3 tilanteessa.
-
Ilahduttaa ihan höpönä ku ootte käyttäny tuota kuulantyöntäjä nimikettä tuolle BGW-rockille :) nyt on Helsinkiläiset ihan et Täh!? Ni.. Niiin! Vaikka tosin ei meitä Hesalaisten meiniki kiinnostakaan :D
-
Jees, eli itse pelasin Eva Greenia.
4x Verdant Catacombs
3x Marsh Flats
4x Bayou
4x Wasteland
5x Swamp
1x Forest
3x Nantuko Shade
4x Vampire Nighthawk
4x Tombstalker
4x Tarmogoyf
4x Snuff Out
3x Maelstrom Pulse
4x Thoughtseize
1x Umezawa's Jitte
4x Sinkhole
4x Dark Ritual
4x Hymn to Tourach
Side:
3x Extirpate
3x Choke
3x Krosan Grip
2x Ravenous Trap
2x Engineered Plague
1x Tormod's Crypt
1x Umezawa's Jitte
Pakka joka ottaa hyvin mahdollisesti 5-10 lämää omaan päähän ennen vastustajan kolmos vuoroa, burni olisi ylpeä. Turnauspaikalle saapuminen oli haaste jo itsessään, kun oli aika 'fresh' olo ;D . Pienen power torkun jälkeen ennen ekaa kierrosta ja pelit voivat alkaa.
Round 1: Kalmis ja kuulantyöntäjä 1-2
Ensimmäinen kierros oli kahden ihan pihalla olleen kaverin taistelu :D Sen verran oli väsymystä molemmilla että taisi olla onneksi tasapuolinen handicap. Tiukan väännön jälkeen huomaan että minuun ajetaan lethaleja jo toisen kerran, eihän siinä mitään voinut.
Round 2: Genesis ja kalat 2-0
Omnomnom kalaa omnom. Kala on todella suotuisa matchup tälle deckille, joten match meni pitkälti vaan lihasmuistista. Tässä vaiheessa turnausta alan jo herätä sen verran että tajuan olevani turnauksessa jotain korttia lätkimässä.
Round 3: Lochness ja Zoo 2-0
Ai jai, onneksi oltiin edes vähän hereillä, koska toisin kuin edellinen kala, Zoo on varmasti yksi pahimmista matchupeista. Onneksi saan tuhottua vastustajan landbasen tarpeeksi nopeaan ja ajan isoilla miehillä voittoon.
Round 4: Mika Puoskari ja Elfit 2-1
En ole kovin monta kertaa koetellut elfejä vastaan tällä deckillä, joten oli mielenkiintoista nähdä miten käy. Tiukka vääntöhän siitä tuli, sain juuri ja juuri stabiloitua noin 3 lifessä ennen kuin sain tupla Engineered Plaguen tiskiin. Tiukka matsi.
Round 5: Kaarle Tukia ja NO bant 0-0-1
Ihmiset huutelevat että pitäkää top8, joten tiukan väännön jälkeen tuli tasuri aikaan.
Top8
Kaarle Tukia ja NO bant 0-2
Jahas, ei päästy eroon toisistamme pitkäksi aikaa. Nostelin tässä pelissä melko huonosti, ekan pelin jäin Progen alle ja toisessa pelissä 3 Dark Ritualia näyttää kädessäni miten hyvä topdeck se voi olla endgames :P
Hieno turnaus oli, 3-1-1 ihan mielyttävä tulos. Katsotaan sitten uudestaan ensilekassa :)