MtgSuomi.fi
		Kortit ja pakat => Keittiönpöytäpakat => Commander => Aiheen aloitti: Hiroto Honda - 10.06.11 - klo 14:59
		
			
			- 
				Rakensin EDH pakan jonka on tarkoitus hyödyntyää lääniä mahdollisimman monella tapaa ja samalla heittää läppä korttia pöytää. Puhtaasti Casual pelaamiseen ja Ban listoista ei olla kaveri porukassa oikeastaan välitetty.
 
 Genaralen
 Child of Alara
 
 Lääniä
 Mikokoro, Center of the Sea
 Strip Mine
 Reliquary Tower
 Petrified Field
 Sprinjack Pasture
 Mystifying Maze
 Valakut, the Molten Pinnacle
 Halimar Depths
 Tolaria West
 Izzet Boilerworks
 Gruul Turf
 Rakdos Carnarium
 Command Tower
 Vesuva
 Dust Bowl
 Raging Ravine
 Deserted Temple
 Terrain Generator
 Kor haven
 Teramorphic Expanse
 Volrath's Stronghold
 Academy Ruins
 Celestial colonnade
 Oboro, Palace in the Clouds
 Archaeological Dig
 
 4 Plains
 6 Forest
 3 Swamp
 3 Island
 7 Mountain
 
 Örrit
 Ob Nixilis, the Fallen
 Lotus Cobra
 eternal Witness
 Liege of the Tangle
 Oracle of Mul Daya
 Grazing GladeHart
 Azusa, Lost but Seeking
 Primeval Titan
 Uyo, Silent Prophet
 World Queller
 Vorinclex
 Yavimaya Elder
 
 Lumoukset
 Lifegift
 Prismatic Omen
 Excavation
 Fastbond
 Aura Fracture
 Abudance
 trade Routes
 Spiritual Asylum
 Heartbeat of Spring
 Rites of Flourishing
 
 Loitsut
 
 Warp World
 Idyllic Tutor
 Planar Cleanings
 Bramblecrush
 Cultivate
 Genesis Wave
 Kodama's Reach
 Scapeshift
 Devil's Play
 Beseech the Queen
 Demonic Tutor
 Diabolic Tutor
 
 
 Välittömästi
 
 Vampiric Tutor
 Harrow
 Mystical Tutor
 Blue sun's Zenith
 Comet Strom
 Enlightened Tutor
 Ancient Grudge
 Noxious Revival
 Reclaim
 Stoic Rebuttal
 Lost in the Mist
 
 Esineet
 Horn of greed
 Curcible of Worlds
 Seer's Sundial
 Eternity Vessel
 Wel of Knowledge
 Meekstone
 
 
 
 
- 
				En tarkistanut aivan kaikkia tuntemattomia kortteja, mutta enemmän tämä näyttää kasalta lappuja. Valakut + 6 Mountainia? Näen paljon maata ja niiden pelaamisen auttamista sekä jokusen Landfallin mutten juurikaan tapoja voittaa. Vaikka kuinka pelaisi casualia, olisi ihan järkevää yrittää jollakin tavalla sekin saada aikaan. 5 väriä mahdollistavat hyvinkin julmia temppuja tähän.
 Noh jaa, koska olen aika huono antamaan kunnon vihjeitä, tyydyn mainitsemaan pari hyvää maata:
 -Emeria the Sky Ruin
 -Kor Haven
 -Yavimaya Hollow
 -Phyrexian Tower
 
 Ja ihan nopeasti mieleen tulevia comboja... Jos lisäät valkoisen edustusta, varsinkin Plainsien, sekä jokusen uhrausmaan - Miren, High Market, Phyrexian Tower - voit Emerian ja Child Of Alaran kanssa tyhjentää pöydän joka vuoro. Ok, se ei ole kovin hauskaa, mutta toisaalta et luultavasti aivan heti olisi saamassa sitä kuitenkaan kasaan, joten tuskin kyseessä olisi haitta kovin usein. Ja se on vain esimerkki kokemuksen pohjalta - muita hauskoja kortteja voisivat olla Maelstrom Nexus ja Maelstrom Archangel, joiden kanssa voisi kokeilla jotakin hauskaa.
 
 Tai jos lähtee Landfallien ympärillä leikkimään... Soratameja, joilla voi palauttaa käteen ländejä, jolloin voi paljon varmemmin saada Landfalleja joka vuoro tai muuten vain useammin?
 
 Ja niin, äkkiseltään en kieltolistalta bongannut kuin Fastbondin - voisi olla aivan sama korvata se jollakin muulla.
- 
				Valakut + 6 Mountainia? 
 
 
 
 Valakut + Prismatic omen lienee homman juju.
- 
				Valakut + 6 Mountainia? 
 
 
 
 Valakut + Prismatic omen lienee homman juju.
 
 Ahaa, aivan! No, siinä tapauksessa kuvittelisin Emeriankin voivan tulla lisätyksi ilman sen suurempia ongelmia.
- 
				Varmaankin Primeval titan uppoaisi tähän pakkaan kuin kuuma veitsi silmään..?
 
 Muita ehdotuksia:
 Dualit ja fetchit
 Karakas
 Flagstones of Trokair
 Krosan Verge
 Stroke of Genius (BSZ:n tilalle?)
 Meloku the Clouded Mirror
 
 Kjeldoran Outpost pois... ATM pakasta löytyy 6 plainssia säkättäväksi tälle, ja outpostin antama hyöty vaikuttaa aika pieneltä. (ellen sitten ihan väärin laskenut noita basic landejä)
- 
				Oisko Expedition Map läänitutorointia varten?
			
- 
				Tämäkin jäi tänne homehtuhun kun ei muistanut päivitellä Päivitänpäs tämän päiväiseen tilaansa. Ehdotuksia ja neuvoja kaivataan.
			
- 
				Onko Stoic Rebuttalilla jotain erityistä syytä olla pakassa, kun Counterspell on parempi (paitsi jos haluaa aivan varmasti pelata huonompia lappuja casualin takia)?
 Olisiko Strip Minelle kaveriksi Wasteland?
 Olisiko miesmaiden lisääminen kannattavaa?
 Omassa metassa joka jantteri on vauhdilla ottanut poistoa, joten omalla kohdalla tämä ainakin on ollut jossain määrin toimiva ratkaisu.
 
 Nämä ajatukset tulivat nopeasti mieleen.
 
 - Quotta
- 
				Olis tarkoitus pistää stoicin tilalle parempaa kamaa. En perus counter spelliä haluais laittaa niin pitäis jotain milekästä keksiä ssihen.
 wasteland oli kokeilussa. Ensinnäkään ei tule paljon minelläkän rikottua läänejä niin wasteland oli vähän liikaa. ja jos tarttee päästä eroon jostain tietystä spesuläänistä (tuskin tulee tapahtuhun) on mine ja dust bowl.
 Miesmaat olivat alkujaan pakan idea. Tällä hetkellä ovat suurinpiirtein blockereina.