MtgSuomi.fi
Muu MTG => Sääntöongelmat => Aiheen aloitti: Peksi316 - 24.07.11 - klo 23:56
-
Eli jos vaikkapa Phantasmal Dragonia targetoidaan lightning boltilla, mutta boltin kohdetta muutetaan spellskitellä tai redirectilla, joudutaanko dragoni säkkäämään?
Entä yksinkertaisemmin kun spelli counteroidaan.
Tästä on tullut kuultua ja luettua vaikka mitä johtopäätöksiä. ;)
t. pekka
-
Phantasmal Dragonilla ja kavereilla on triggered ability. Sen jälkeen, kun ability on triggeröitynyt, triggeröinnin aiheuttaneen asian saa counteroida, vaihtaa sen suuntaa, kontrolloijaa tai pistää vaikka suspendiin, mutta ability on silti triggeröitynyt eikä sen resolvaamista estä mikään edellä mainituista. Jos Illuusionsa haluaa säilyttää, kannattaa pelata Stifle/Trickbind rikkimenoabilityyn.
-
Mitens esim. hibernation sliver ja Phantasmal Image. Kerkiääkö pomppua käyttää ennen kuin pöydässä oleva Image, johon on targetoitu poisto, sanoo poks? Imagehan tulee joka tapauksessa spellin targetiksi.
-
No jos sen triggered abilityn voi responssina Stiflettää, niin totta hemmetissä sen ukon voi pomputtaa käteensä jollain, mikä ei sitä targetoi.
En oikeasti tajua, mikä tässä Skulking Ghost -triggerissä on niin vaikeaa (http://www.youtube.com/watch?v=mxKDew6ldKY).