MtgSuomi.fi

Kortit ja pakat => Keittiönpöytäpakat => Aiheen aloitti: Varjonkutoja - 04.03.12 - klo 01:09

Otsikko: G/U Isot möröt
Kirjoitti: Varjonkutoja - 04.03.12 - klo 01:09
Heips,

Eli tämmönen viritelmä tällä kertaa. Homma lähti käyntiin kun veljen kanssa juteltiin että mikä hemmetin pointti tuossa Fold into Aetherissa on ja sitten päätin tehdä dekin joka käyttää hyväkseen: Ornithopter + Fold into Aether + iso mötö comboa... So here goes:


Mötöt:

4x Birds of Paradise
2x Memnite
4x Ornithopter
3x Painter's servant
2x Iona, Shield of Emeria
4x Progenitus
4x Emrakul, The Aeons Torn

Taijat:

4x Fold into Aether
4x Summoning Trap
4x Dramatic Entrance
3x Thirst for Knowledge

Läänit:

7x Forest
7x Island
4x Flooded Grove
4x Breeding Pool

Sivulauta:

4x Aetherplasm
4x Leyline of Anticipation
4x Leyline of Sanctity
3x Fog


Mites tästä pitäisi parannella? Ihan hassusti on pärjännyt Cockatricen puolella semmosia ei-yyberturnauslistoja vastaan ja musta väri on kyllä hirveätä myrkkyä tälle. Siksi siis valkoset leylinet sidellä. Nopeat aggrot kanssa tuottaa onkelima kun henki meinaa lähte ennen kun saa combopalat pelattua. Sille pitäisi varmaan jotain keksiä mutta mitä? Tuo sininen leyline + aetherplasm on ihan hassu combo jotain aggroja vastaan mutta edelleen hidas...'

Ja siis raha ei ole ongelma kun tällä nyt cockatricessä pelailen, mutta deckin idean tahtoisin pitää samanlaisena.
Otsikko: Re: G/U Isot möröt
Kirjoitti: Varjonkutoja - 07.03.12 - klo 10:21
Jaa eli ihmisiä ei kiinnosta ilmeisesti? No tein itse hiukan muutoksia sen verran että lisäsin punaisen värin firespoutteja varten eli tei nseuraavat muutokset:

+4x firespout
+3x Stomping Grounds
+3x Steam Vents
-3x Forest
-3x Island
-1x Painter's Servant
-3x Thirst for Knowledge

Aggrot ovat tuolla ainakin hiukan helpottuneet...
Otsikko: Re: G/U Isot möröt
Kirjoitti: flassi - 27.03.12 - klo 13:18
Mites on tällä pakalla pelit mennyt ? ja toki kiinnostaa :)
Otsikko: Re: G/U Isot möröt
Kirjoitti: Varjonkutoja - 05.04.12 - klo 12:14
Mites on tällä pakalla pelit mennyt ? ja toki kiinnostaa :)

Siinähän se, oikeen jaksanut hirmusesti pelailla kun en oikein tommosesta komboilusta välitä. Kyllä sillä voittoja on ihan hyvin tullut kunhan ei ole niitä kovimpia turneedekkejä vastassa ;)