Tällaista viritelmää on tullut kasailtua, pakka on vielä kesken joten ajatuksia kaivataan!
Aluksi suunnittelin pakan [card]Stasis[/card] / [card]Winter Orb[/card] / [card]Stasis Orb[/card] lukotukseksi, mutta peliporukka hylkäsi tämän ehdotelman, samaisesta syystä jätetty kurrekombo pois. Pakassa oli myös aluksi enemmän äijiä (token miehiä kuten [card]Deranged Hermit[/card], [card]Captain of the Watch[/card], [card]Master of the Wild Hunt[/card] ym.), mutta tuolloin pakka olisi ollut melko riippuvainen [card]Sublime Archangel[/card]ista. Ja enchantress nyt on aina hauska pakka ja sillä saa kohtuullista korttietuakin vielä.
Pakan ideanahan on saada jokin combat lukottaja kehiin: [card]Dueling Grounds[/card], [card]Crawlspace[/card], [card]Stoic Angel[/card], [card]Silent Arbiter[/card], [card]Glare of Subdual[/card] / [card]Opposition[/card], [card]Propaganda[/card] / [card]Ghostly Prison[/card] / [card]Collective Restraint[/card]. Ja tämän jälkeen kasvattaa omaa pöytätilannetta eteenpäin enchantressien korttiavulla ja samalla piestä kenraalilla tai muilla isommilla möröillä.
http://tappedout.net/mtg-decks/edh-rafiq-of-the-many-31-07-12-1/ (http://tappedout.net/mtg-decks/edh-rafiq-of-the-many-31-07-12-1/)
_________________________________________________________
Kenraali: [card]Rafiq of the Many[/card]
Land (35) - manabaseen tulossa vielä parannusta.
1x [card]Adarkar Wastes[/card]
1x [card]Azorius Chancery[/card]
1x [card]Brushland[/card]
1x [card]Celestial Colonnade[/card]
1x [card]Command Tower[/card]
6x [card]Forest[/card]
1x [card]Glacial Fortress[/card]
1x [card]Grand Coliseum[/card]
1x [card]Graypelt Refuge[/card]
4x [card]Island[/card]
1x [card]Kor Haven[/card]
1x [card]Mystifying Maze[/card]
6x [card]Plains[/card]
1x [card]Seaside Citadel[/card]
1x [card]Selesnya Sanctuary[/card]
1x [card]Serra's Sanctum[/card]
1x [card]Simic Growth Chamber[/card]
1x [card]Stirring Wildwood[/card]
1x [card]Sunpetal Grove[/card]
1x [card]Vivid Creek[/card]
1x [card]Vivid Grove[/card]
1x [card]Vivid Meadow[/card]
Creature (23)
1x [card]Academy Rector[/card]
1x [card]Argothian Enchantress[/card]
1x [card]Battlegrace Angel[/card]
1x [card]Clone[/card]
1x [card]Consecrated Sphinx[/card]
1x [card]Drogskol Reaver[/card]
1x [card]Empyrial Archangel[/card]
1x [card]Eternal Witness[/card]
1x [card]Knotvine Paladin[/card]
1x [card]Mesa Enchantress[/card]
1x [card]Noble Hierarch[/card]
1x [card]Oracle en-Vec[/card]
1x [card]Primeval Titan[/card]
1x [card]Qasali Pridemage[/card]
1x [card]Silent Arbiter[/card]
1x [card]Sovereigns of Lost Alara[/card]
1x [card]Stoic Angel[/card]
1x [card]Sublime Archangel[/card]
1x [card]Sun Titan[/card]
1x [card]Trygon Predator[/card]
1x [card]Verduran Enchantress[/card]
1x [card]Wall of Reverence[/card]
1x [card]Weathered Wayfarer[/card]
Enchantment (24)
1x [card]Angelic Destiny[/card]
1x [card]Ardent Plea[/card]
1x [card]Aura Shards[/card]
1x [card]Awakening Zone[/card]
1x [card]Collective Restraint[/card]
1x [card]Copy Enchantment[/card]
1x [card]Dueling Grounds[/card]
1x [card]Eldrazi Conscription[/card]
1x [card]Enchantress's Presence[/card]
1x [card]Finest Hour[/card]
1x [card]Ghostly Prison[/card]
1x [card]Glare of Subdual[/card]
1x [card]Mirari's Wake[/card]
1x [card]Mobilization[/card]
1x [card]Oblivion Ring[/card]
1x [card]Opposition[/card]
1x [card]Privileged Position[/card]
1x [card]Propaganda[/card]
1x [card]Rancor[/card]
1x [card]Sacred Mesa[/card]
1x [card]Sigil of the Empty Throne[/card]
1x [card]Sterling Grove[/card]
1x [card]Sylvan Library[/card]
1x [card]Worship[/card]
Artifact (3)
1x [card]Crawlspace[/card]
1x [card]Lightning Greaves[/card]
1x [card]Sol Ring[/card]
Instant (6)
1x [card]Bant Charm[/card]
1x [card]Eladamri's Call[/card]
1x [card]Enlightened Tutor[/card]
1x [card]Fact or Fiction[/card]
1x [card]Mystical Tutor[/card]
1x [card]Worldly Tutor[/card]
Sorcery (6)
1x [card]Idyllic Tutor[/card]
1x [card]Open the Vaults[/card]
1x [card]Praetor's Counsel[/card]
1x [card]Primal Command[/card]
1x [card]Replenish[/card]
1x [card]Wargate[/card]
_________________________________________________________
Mietinnässä olevia kortteja:
[card]Earthcraft[/card] - nostaa vain basic landin pystyyn. Tarvitsisi lisää tokengeneraattoreita.
[card]Ensnaring Bridge[/card] - Open the Vaultsin tilalle, kun toimisi vielä exaltedin kanssa.
Ajatuksia kaipaillaan!
Pakka on päässyt vasta pariin peliin ja toiminut ihan mukavasti. Enchantressit ovat tosin melko kriittiset saada tiskiin korttiedun takia.
Tässä muutama kortti mitä mielestäni kannattaa kokeilla/miettiä. Sori jos joku kortti löytyy listalta tai olet jo testannut, näin sairaslomalla iskenyt paha laiskuus :)
Exploration - Aika hyvää settiä, 2 landia/vuoro
City of Solitude - Ei pääse vastustaja kikkailemaan instanteilla, kun itselläsi on aika paljolti permanentteja. omalla vuorollas.
Mirri's Guile - Kun saat fetchländejä tämä tulee vain paremmaksi. 1 manan enchantmentti, jos guilella löytyy pakan päältä kuraa, paikka fetsata jne.
Wild growth - manaa ja kortin nostoa + sigilistä 1 tokeni verrattuna sol ringiin.
Birds of Paradise - mitä vaan manaa.
Elephant Grass - Ehkä enemmän legacy kamaa, mutta pientä lukkoideaahan tässä oli.
Ground Seal - Enchantment, nosta kortti tehokas pakkoja vastaan, missä vähän grave kikkailua, en jaskanut sen vertaa katsoa, että kuseeko sun pakan, anteeksi :)
Auratog - Tästä voi tulla aika iso.
Dualeista ja Moatista varmaan turha vinkkiä antaa, ne tulee rahan kanssa ajallaan.
Tässä pari korttiehdotusta, vaikka aikas täydeltä tuo listasi näyttää.
[card]Asceticism[/card] Vähän hintavahko, mutta suojaisi mukavasti omia creatureita
[card]Broken Fall[/card] Enchantress pöydässä, 3-manaa nosta kortti. Auttaa massatuhoja vastaan ja pelastaa creatureita, mutta ehkä vähän kälyinen.
[card]Mystic Remora[/card] Riippuu vähän metasta toimiiko. Suhteellisen viattoman näköinen, mutta ainakin omissa peleissä saanut paljon kortteja nosteltua.
[card]Bear Umbra[/card] Landien untappäys on ihan mukava efekti, suojelee creaturea samalla.
Tukeeko tuo Knotvine Paladin pakan teemaa? Näyttää vähän yksinäiseltä listassa, mutta jos se on toiminut niin mikäs siinä.
Kiitos ehdotuksista!
Pakka on tosiaan melko täynnä, toki tuossa on muutamia jotka eivät suoraan sovi teemaan (Drogskol Reaver, Empyrial Archangel, Wall of Reverence..), mutta toimivat kuitenkin puolustajina/hengissä pitäjinä.
Explorationin laitoin hankintalistalle, muut ehdotukset ovat sinänsä hyviä, mutta eivät oikein riitä korvaamaan mitään. Mirriä varten ei tule hankittua fetsejä.
Knotvine Paladin lähti vaihtoon kyllä muutosten havinassa, pitäisi vielä muistaa mitä laitoin tilalle.
Kokeileppa huviksesi [card]Rhystic study[/card]:a. Parempi kortti tässä formaatissa kuin uskoisikaan. Vähän kuin remora mutta pöydässä ällistyttävän pitkään.
Koska sinä olet auttanut minua pakan suunnittelussa, niin kaivoin tämän listan esille antaakseni vastapalveluksen. Enchantmenteista ja aurojen käytöstä yleisestikin en kyllä rupea puhumaan mitään, mutta ihmettelin kun pakasta ei seuraavia lappuja löytynyt:
| Might of Oaks | => | Yksi pelaaja nurin Commanderlämägellä |
| Sword of X & Y | => | Kenraalihan on yksi eeppisimmistä ja parhaimmista miekan heiluttelijoista (double strike miekalla ja varsinkin jittellä sattuu hyvin paljon). |
| Umezawa's Jitte | => | -||- |
| Stone Hewer Giant | => | -||- |
| Stoneforge Mystic | => | -||- |
| Pelaisin myös useampaa kloonia | => | Useampi Enchantress on..noh, useampi enchantress :) |
Miekat ja niiden hakijat toki vievät tilaa enchantmenteilta, joten ymmärrän miksi olet jättänyt ne pois.
Miten sitten muutettaisiin pakkaa?
- Itse en lämmennyt Knotvine Paladinille: pelaisin [card]Knight of the Reliquary[/card]ä sen tilalla, koska kolmivärinen pakka kaipaa manan fiksausta jossain kohtaa aina.
- Wall of Reverence: Wut? [card]Cold Eyed Selkie[/card] tilalle nostamaan neljää korttia kenraalin kanssa?
- Awakening Zone: Ilman Eldrazi Monumenttia? Ja tuottamaan harmaata manaa monivärisessä pakassa? Miten olisi [card]Saffi Eriksdotter[/card] suojaamaan Wrathilta? Tai [card]Dauntless Escort[/card]?
- Primal Command: Miten tämä aina sinun pakkoihin eksyy? :D [card]Sakashima the Impostor[/card] tai hänen oppilaansa [card]Sakashima's Student[/card] (2 x Sublime Archangel + kasa tokeneita ja kenraali = kuollut pelaaja)?
- Lääneihin lisäisin Krosan Vergen :)
Muuten kyllä todella jännä pakka, täytyy myöntää. Itse pelasin joskus tämän näköisellä pakalla (http://mtgsuomi.fi/keskustelu/index.php/topic,63274.0.html) kyseistä väriyhdistelmää (Huom! Pakka on pistetty lihoiksi jo aikoja sitten, koska tuon "hassuttelu" version jälkeen muokkasin siitä liian hyvän peliporukkaani nähden).
Kiitos avusta!
Pakka vain ennättää mennä myös lihoiksi, kun ei tuo enchantress oikein moninpeleihin istu, korttietuhan oli pakan ydin. 1 vs 1 olikin oikeampi linjaus tuolle, mutta niitä tulee harvemmin harrasteltua. Tuo listaus ei myöskään ole ihan täysin päivitetty ja juuri nuo Knotvine ym on poistettu. Puhdas kontrolli eikä mitään muuta. Rafiqistahan saisi ihan sekopäisen pakan jos vain haluaisi :)
Ps. PRIMAL COMMAND - TRY IT AND LOVE IT! Jäänyt Highlander ajoilta muistoksi jokaiseen vihreään listaan. Ja kun on vielä yksi foilinakin Rikun kaverina, niin ei siitä kortti paremmaksi enää muutu :)