MtgSuomi.fi
Muu MTG => MTG yleensä => Aiheen aloitti: Excaliburr - 03.06.06 - klo 20:51
-
Paljon siis tuossa tulee (noin) commoneita uncommoneita ja rareja.. Ja siis mitä tuo ''lahjapakkaus'' ylipäätään sisältää? Ajattelin käydä noutamassa tommosen vaikka safehavenista, mutta ravnica ja 9th näyttäis olevan loppu.. Voi pa*ka.. Oho! Oli siellä vielä dissensionia!
Noni, nyt tiedän mitä fattispakkaus sisältää, mutta siis kokeilin vaa'alla että paljon yks kenkälaatikollinen (no puoli k.laatikollista) kortteja painaa, ja näytti 2.3kg. Vaaka näyttää kyllä meillä vähän vääriä summia, mutta kuinka monta korttia ARVIOLTA sieltä tulee. (Odottaen että se on täynnä paskarareja, -commoneita ja -unkkeja,,) Siis ~ 100 common ~20 unkkia ja ~2 raree.. Tjms,. Onko kukaan ostanut tuollaista kiloboxia.?
-
http://www.wizards.com/default.asp?x=mtgcom/arcana/908
tuommoisia ne useimmiten ovat. Setin buustereita, pari säilytyslootaa ja kaikkea ihmeellistä oheissälää siis tarjolla.
-
Muistelisin että yksi boosterboxillinen kortteja painaa hieman reilun kilon eli kilossa on n. 800 korttia.
-
Muistelisin että yksi boosterboxillinen kortteja painaa hieman reilun kilon eli kilossa on n. 800 korttia.
Sisältääkö se paketti pelkästään cómmoneita? Meinaan en rupea safesta 10 eurolla ostamaan pelkkiä commoneita. Kuinka vanhoista sarjoista niitä korttej atulee, tuleeko sekaisin kaikista vai onko ne jotenkin järjestelty tms?
-
Kilobokseja ei kannata ostaa. 600 commonia, 10. Fat Packitkään ei ole kovin hyvä valinta ellet pysty kaikelle sillä krääsälle jotain hyödyllistä käyttöä keksimäänn. Kannattaa mielummin ostaa boosterit jostain muualta kuin Safesta/Fantsusta etc. Esim. täältä(vaihdetaan.netistä).
-
Ei tuo kiloboksi ihan niin huono ole. Seassa pitäisi olla muutama uncommonikin ja hyvällä tuurilla jokunen U1:nenkin (eli oikeastaan rare). Ostin joskus aikoinaan Safesta yhden ihan kokeilumielessä ja sain sieltä muutaman ihan käyttökelpoisenkin kortin. Tosin 10 euroa muutamasta käyttöcommonista on edelleen heikko kauppa.
Kiloboksi ei ole hinta/laatu-suhteeltaan kovinkaan riemastuttava ostos, koska hyviä kortteja ei kannata odottaa, mutta aloittelijoille tms. boksi on helppo tapa hommata lisää kortteja. Tosin samanlaista tavaraa saa monilta foorumin jäseniltäkin varmasti, kunhan kyselee, ja tulee varmasti halvemmaksi...
Edit: Kortteja ei ole järjestelty. Sarjat ovat tietääkseni sekaisin, mutta oma boksini oli keskittynyt kumminkin Invasion blokkiin. Todella vanhoja esim. Darkkia ja vastaavia bokseissa ei tiettävästi ole.
-
Tilasin tuossa yhdessä korttisuojien kanssa yhden tuollaisen kiloboksin eilen. Ihan koemielessä katson mitä sieltä tulee. Ehkä jotain käyttökelpoisiakin, sillä pakkani muutenkin perustuu common/uncommon kortteihin. Rareja minulla ei ole kokoelmissa kuin 9, joista niistäkin tunnetuin lienee Jade Monolith.
-
Jep, tuollainen boksi tuli ja oli joukossa paljonkin itselleni hyödyllisiä kortteja. Selesnya Sanctuary nyt päällimmäisenä. Uncommoneita ei nyt oikeastaan juurikaan ollut, mutta toisaalta commonitkin oli ihan OK tasoa.
Sarjat vaihtelivat Ice Agesta - Champions of Kawigawaan ja ilmeisesti Dissensionin sarjan kortteja oli myös mukana.