MtgSuomi.fi

Muu MTG => Sääntöongelmat => Aiheen aloitti: Taikinavelho - 20.02.13 - klo 20:34

Otsikko: Infinite?
Kirjoitti: Taikinavelho - 20.02.13 - klo 20:34
Hei semmosta sääntö kysymystä että jos mulla on Boros Reckoner kentällä ja hyökkään sillä. Vastustaja blokaa sen ja mä pelaan azorius charmin ja boros charmin eli teen sen Infinite life loopin. Vastustaja sanoo että mä hävisin koska sanoin Infinite. Pitääkö tämä paikkaansa vai vedettiinkö minua nenästä?
Otsikko: Vs: Infinite?
Kirjoitti: Kide - 20.02.13 - klo 20:57
Olet tullut kiskotuksi sieraimista. Kyseisessä tapauksessa voit ottaa hyvin runsaasti lifeä ja sitten ampua vastustajaa päähän.

Jos peliin muodostuu silmukka, jossa on osana vain pakollisia tekijöitä, eikä kukaan pysty sitä pysäyttämään, peli on tasapeli. (Esimerkiksi jos sulla on tiskissä Platinum Angel ja deckissä Emrakul ja vastustaja pyöräyttää Duskmantle Guildmage + Mindcrank combon. Jos Emrakulia tai plattaria ei voida poistaa, pysähtyy peli siihen, että sua millataan ikuisesti. [Näin tosin vain opponentin vuorolla.])
Otsikko: Vs: Infinite?
Kirjoitti: Wrakis - 20.02.13 - klo 21:01
Jos peliin muodostuu silmukka, jossa on osana vain pakollisia tekijöitä, eikä kukaan pysty sitä pysäyttämään, peli on tasapeli.

Eikös tällaisessa tilanteessa endless loopin aiheuttaja häviä pelin? Vai onko täällä toinenkin tuulen halkoja joutunut ulkoisen liikevoiman kohteeksi?
Otsikko: Vs: Infinite?
Kirjoitti: Kide - 20.02.13 - klo 21:46
Seuraavat pätevät kaikissa tilanteissa, joten Wrakistakin on vedätetty.

Lainaus käyttäjältä: Comprehensive Rules
104.4b If a game that's not using the limited range of influence option somehow enters a "loop" of mandatory actions, repeating a sequence of events with no way to stop, the game is a draw. Loops that contain an optional action don't result in a draw.

Lainaus käyttäjältä: Comprehensive Rules
716.4 If a loop contains only mandatory actions, the game is a draw.
Otsikko: Vs: Infinite?
Kirjoitti: Porokki - 21.02.13 - klo 07:14
Eikös tässä tapauksessa loopin voi kuitenkin pysäyttää vaihtamalla Boros Reckonerin abilityn targetia?
Otsikko: Vs: Infinite?
Kirjoitti: skuup - 21.02.13 - klo 07:30
Eikös tässä tapauksessa loopin voi kuitenkin pysäyttää vaihtamalla Boros Reckonerin abilityn targetia?

Voi (ja pitää) jos löytyy laillinen target. Ensin saa kuitenkin ottaa runsaat elämäpisteet. Eli looppi pitää lopettaa, mutta ensin sitä saa toistaa valitsemansa määrän kertoja (ellei kukaan halua tehdä jotain kesken loopin).