MtgSuomi.fi

Muu MTG => Sääntöongelmat => Aiheen aloitti: Hiroto Honda - 20.06.13 - klo 17:29

Otsikko: Mishra, Artificer Prodigy + EDH Generalen.
Kirjoitti: Hiroto Honda - 20.06.13 - klo 17:29
Olen nähnyt näitä jo muutaman mutta en vieläkän ymmärrä miten Mishra, Artificer Prodigy kyvyn saa toimimaan singleton formaatissa? olen nähnyt että käytetään kortteja jotka counteroivat pelatun spellin, mutten käsitä mitä tämä vaikuttaa.

1) selittäisittekö miten pystyisi hakemaan Mishra, Artificer Prodigyn kyvyllä vaikka Ornithopterin EDHssa?
2) Miten Spellin counteraaminen vaikuttaa Mishra, Artificer Prodigyn kykyyn? voitko ottaa counteroidun faksin vai et?
Otsikko: Vs: Mishra, Artificer Prodigy + EDH Generalen.
Kirjoitti: Nastaboi - 20.06.13 - klo 17:43
Vastaan kerralla molempiin kysymyksiin.

1. Castaat Ornithopterin, Mishran ability triggeröi ja laitetaan sen päälle stäkkiin.
2. Responssina triggeriin counteroit kyseisen spellin, spelli menee graveyardille (tai joidenkin counterien tapauksessa pakan alle/päälle, käteen tai exileen).
3. Mishran ability resolvaa, ja voit hakea Ornithopterin peliin esim. gravelta.

Vinkki: jos pelaat Mishraa vastaan ja haluat counteroida pelatun artifaktin, kannattaa antaa triggerin ensin resolvata, ja counteroida vasta sitten edelleen stäkissä oleva spelli.
Otsikko: Vs: Mishra, Artificer Prodigy + EDH Generalen.
Kirjoitti: Roinisto - 20.06.13 - klo 18:12
En vastaa sääntökysymykseen koska en ole tuomari, mutta commaderissa juoni onkin pelata Mishran kanssa samassa pakassa seuraavanlaisia vekottimia:

Nether Void
Possibility Storm
Blood Funnel

ehkä noita on vielä muitakin sopivia synergioita...

Se jos vihu on vielä turtti ja ei osaa pelata omia counttereitaan oikein Mishran kanssa on vaan bonussektori :)