FoWiin kusee. Siksi dekissä onkin neljä Probea, jolla päästään näkemään ilmaiseksi, onko vihulla jotain pahuutta kädessä
FoWiin kusee. Siksi dekissä onkin neljä Probea, jolla päästään näkemään ilmaiseksi, onko vihulla jotain pahuutta kädessä, ja kolme Therapya, että ne pahuudet saa sieltä pois.
Brute force -analyysia allekirjoittaneen buildille ajeltu Artun kanssa. Dekin oletetaan olevan 52 korttia, eli että Wraithit ja Probet cyclataan aina. Niitä ei siis voi laittaa Moxiin. Analyysi ei myöskään osaa huomioida Manamorphosesta nostettavia kortteja eikä alkukädestä löytyviä kombopaloja.
4 korttia: 2432 / 270725 (0.89%)
5 korttia: 166752 / 2598960 (6.42%)
6 korttia: 4021512 / 20358520 (19.75%)
7 korttia: 50159676 / 133784560 (37.49%)
8 korttia: 406751756 / 752538150 (54.05%)
elf kombo deckki game 3 mulligoi 1 korttiin!
No koska tämä on niin sidella vihattu deckki tyyppi. (vähän mielestäni aiheettomastikkin...ei nyt mielestäni kuitenkaan kannata 6+ korttia sideen pistää yhtä niche fringe viritelmää vastaan. toki osa näistä sidekorteista toimii myös reanimatoreita ja dredgrea vastaan mutta pelataanko dredgeä edes oikeasti suomessaEn oikein usko että ketään rakentaa sideänsä tätä deckiä ajattellen, ongelma on että lähes kaikki Stormia vastaan hyvät laput on hyviä tätä vastaan + graveviha. Siksipä normista sidestä varmasti löytyy ainakin se 6 korttia jota sidettä kuolleiden korttejen tilalle.
anteeksi...ei oo tarkoitus olla ilkeä.elf kombo deckki game 3 mulligoi 1 korttiin!
Tossa asiassa auttaa se, ettei dekki näytä edes ländi + deathrittis yhdistelmää vaan saan kasan all- ja nolandereita :)
Tässäkin turneessa sivustakatsoja tuli nillittämään että häivisin yhden gamen pelivirheen takiaSe oli lähinnä huomio, että kehittyisit pelaajana.
Tässäkin turneessa sivustakatsoja tuli nillittämään että häivisin yhden gamen pelivirheen takiaSe oli lähinnä huomio, että kehittyisit pelaajana.
Metasta täytyy sanoa sen verran, että tuolla oli paikanpäällä 3 dredgeä & 3 All spellsiä, ei mennyt vihakortit hukkaan, etenkin kun yhdessä versiossa ei ollut toista killiä sidellä.
Miten tällasta deckkiä vastaa sidetetään? Heitetäänkö kolikkoa että laittaako belcher vihat sisään vai gravevihat :D?
Mahtavaa luettavaa ja tykkäsin varsinkin siitä että prosenttiluvut oli mukana. Prosentit kertoo paljon enemmän kuin "aika usein saan käteen sitä ja tota".
Miten tällasta deckkiä vastaa sidetetään? Heitetäänkö kolikkoa että laittaako belcher vihat sisään vai gravevihat :D?
ja vaihtoehtoisista voittokeinoista pitää vielä mainita flickerwisp, jos haluaa säästää slotin ja hävitä lisäksi emrakuliin.Tarkoititko: Fiend Hunter?
olen tässä ajatellut testata dekkiin tällaisia muutoksia:
Mainiin -4 Manamorphose, +4 Pact of Negation
Saidille -3 Pact of Negation, +3 Autumn's Veil
Voisiko sidellä pelata 3-4 Savage Summoning counttereita vastaan?
Ollaanko täällä vain jäljessä vai onko joku oikeesti hyvä syy olla pelaamatta tota Underworld Cerberusta enkelin ja Azamin tilalla? Plussana saa yhden lisä slotin jollekin, eikä tarvi saada voittokeinoja (maniac) väkisin pönttöön. Miinuksena ei voi voittaa todella pienistä lifeistä, mutta tämä ei vissiin ole kauhean usein mikään este ekalla vuorolla?Kiinnostaa miten tuo voitto pelittää? Cerberushan palauttaa ukot käteen, jotenka miten ne saadaan sieltä peliin? Ainakin viime sunnuntaina starcitygames openissa pelattiin vielä enkeliä/azamia/maniacia voittokeinona että sielläkin ollaan "jäljessä".
Hiukan olen kyllä pettynyt, ettei näitä näkynyt champseillä.
Kiinnostaa miten tuo voitto pelittää? Cerberushan palauttaa ukot käteen, jotenka miten ne saadaan sieltä peliin?
Vhirvela öö.. miten sää tapat tolla listallas? veikkaan että muutoksesi veivät hyvin paljon huonompaan suuntaan. (nähkääkseni kun millaat pakkas , niin koska siel on joku ... underworld cerberus.... et targettaa sillä dread returnilla kyllä sitten yhtäään mitäään siellä sun gravellas?) mut joo, voi olla hyvä mirrorissa...
Dread Returnataan Cerberus, sacataan therapylla -> ukot käteen, hardcastataan maniacci guideilla ja canttoreilla, cyclataan street wraith -> win
Yllä oleva lista osoittaa taas sen, että "pärjäsi viimeisimmässä SCG:n turnauksessa" ei todellakaan ole mikään meriitti.
Yllä oleva lista osoittaa taas sen, että "pärjäsi viimeisimmässä SCG:n turnauksessa" ei todellakaan ole mikään meriitti.Suomennetaan tätä nyt sitten kun ette näköjään tajunneet.
1) Enkelikombo on semmoiset puolitoista korttia paskempi kuin Cerberus-kombo. Sen käyttäminen on siis suoraan väärin.