MtgSuomi.fi
Muu MTG => Sääntöongelmat => Aiheen aloitti: Harvestman - 31.08.13 - klo 18:01
-
Milloin fetsattua ländiä ei voi enää vaihtaa?
Tilanne:
Rikon Flooded Strandin ja etsin kirjastosta Tundran. Sekoitan pakkaa ja laitan sen pöydälle. Huomaan olevani idiootti ja totean "en mä tuota halua hakea". Pistän Tundran takaisin ja haen Scrublandin.
Onko tämä laillinen play? Missä kohtaa raja vedetään sille, milloin ländi on katsottu haetuksi?
-
Jos sekoitat pakkaa "riittävästi" ja laitat sen pöydälle, tuomitsisin luultavasti, että menijó. Jos taas kesken sekoittelun päätätkin, että haluat hakea toisen landin, sanoisin luultavasi, että saat hakea. Sanon luultavasti, koska jokainen tilanne katsotaan kuitenkin tapauskohtaisesti. Jos esimerkiksi olisit etukäteen julistanut hakevasi Scrublandin, mutta laitatkin pöytään epähuomiossa samalta näyttävän Tundran ja tämä huomattaisiin, kun olet ojentamassa dekkiä vastustajalle cutattavaksi, antaisin alun perin aiotun Scrublandin.
Muut tuomarit voivat myös kommentoida.
-
Melkolailla samaa mieltä ja varmastikin meni-jottaisin samaan tapaan. Jos kortti on pöydällä ja lopetat shufflaamisen ja presenttaat dekkiäsi vastustajalle niin siinä vaiheessa on varmastikin jo mahdollisuus mielipiteen muutokseen mennyt.
Kannattaa huomata että tässä ei ole mitään kirjoitettua sääntöä, joten asiat katsotaan tapaus ja tuomarikohtaisesti joten täällä on turha valittaa jos palvelun taso on vaihdellut 8)
-
Regularilla antaisin toki päättää uudelleen ennen presenttaamista, mutta jos competitivella löydät jotain laillista ja alat shufflata, saatan vähän pidempään harkita asiaa, koska käytännössä olet jo siirtynyt seuraavaan vaiheeseen abilitya. Mutta tähänhän taas vaikuttaa olosuhteet.