MtgSuomi.fi

Kortit ja pakat => Keittiönpöytäpakat => Aiheen aloitti: kemp - 10.01.14 - klo 21:46

Otsikko: Vuohi tokenit tappaa
Kirjoitti: kemp - 10.01.14 - klo 21:46
Suunnitteilla tässä vuohi token pakka. Eli tarkotus on Springjack Pasturella ja Shepherd+Cloudshift combolla ulostaa vuohia niin paljon kun lähtee. Sitten pumpata niitä isommiksi Glory of Warfare Coat of Arms Eldrazi Monument yms keinoin. Mirrorweavella pystyy sitten finishaamaan.

Haluaisin pakasta toimivan 1-1 ja moninpeleissä, mutta en oikein tiedä mitä kannattaisi sideboardata. Myös kaikki parannusehdotukset otetaan vastaan.


Creature (22)

3x Flickerwisp
3x Kithkin Harbinger
3x Knight of Meadowgrain
3x Nobilis of War
3x Soul Warden
3x Soul's Attendant
4x Springjack Shepherd

Enchantment (6)

3x Glory of Warfare
2x Oblivion Ring
1x Spear of Heliod

Land (20)

4x Clifftop Retreat
8x Plains
4x Springjack Pasture
4x Temple of Triumph

Artifact (6)

2x Coat of Arms
2x Eldrazi Monument
2x Trading Post

Instant (6)

4x Cloudshift
2x Mirrorweave

Sideboard (2)

2x Oblivion Ring
1x Soul Warden
1x Soul's Attendant

Maybeboard (16)

4x Cloudgoat Ranger
4x Mirrorweave
4x Momentary Blink
4x Turn to Mist
Otsikko: Vs: Vuohi tokenit tappaa
Kirjoitti: syfilisx - 10.01.14 - klo 22:49
Tampereella mentiin moderni goat-sisters.decillä tänään 3-1. Kundi joka makeilee postannee dekkilistan tänne jos näkee tarpeelliseksi, oli hieman samaa tyyliä kuin tässä.
Otsikko: Vs: Vuohi tokenit tappaa
Kirjoitti: kundi joka makeilee - 10.01.14 - klo 22:53
Kuinka sattui! Tänään meni modern FNM 3-1 tämä lista:
4 Windbrisk Heights
4 Cavern of Souls
2 Ghost Quarter
12 Plains

4 Soul Warden
4 Soul's Attendant
4 Serra Ascendant
4 Path to Exile

4 Suture Priest
4 Precint Captain
4 Honor of the Pure

2 Flickerwisp
2 Spear of Heliod

2 Ranger of Eos
4 SPRINGJACK SHEPHERD

"Budjettisyistä" Auriok Champion korvattiin Suture Priesteillä. Dekki on ihan kauhea, mutta hauskaahan se on kun tiskiin iskee 4-6 poroa.p






Otsikko: Vs: Vuohi tokenit tappaa
Kirjoitti: kieltaja - 10.01.14 - klo 22:55
En tiedä Modernista mitään, mutta Glory of Warfare vaikuttaa aivan liian korkealta CMC deckiin. Miehiä näkyisi olevan muutenkin, miksei vaikka Honor of the Pure?

Edit: Kundi ehtikin ensin, ja sieltähän ne honskat löytyy. Jee!
Otsikko: Vs: Vuohi tokenit tappaa
Kirjoitti: syfilisx - 10.01.14 - klo 23:07
En tiedä Modernista mitään, mutta Glory of Warfare vaikuttaa aivan liian korkealta CMC deckiin. Miehiä näkyisi olevan muutenkin, miksei vaikka Honor of the Pure?

Edit: Kundi ehtikin ensin, ja sieltähän ne honskat löytyy. Jee!
Lähdetään siitä, että tää dekki on keittiönpöytäalueella, mut tuli vaan mieleen, että vois referenssinä heittää kundi listan.
Otsikko: Vs: Vuohi tokenit tappaa
Kirjoitti: Etheraven - 25.02.14 - klo 19:56
Cathars' Crusadea itse käytän yleensä tuon kanssa, paljon maksaa mutta toimii keittiön pöydällä, riippuen kenen pöydästä on kyse. Tehokasta buffia tuo kyllä antaa, tuon kanssa saa aina vähintään kolme 3/4 tokenia paimenen tullessa battlefieldille.