MtgSuomi.fi

Muu MTG => Sääntöongelmat => Aiheen aloitti: yugular - 04.11.14 - klo 13:45

Otsikko: Miten toimii Aura joka on creaturessa joka on toisen pelaajan kontrollissa?
Kirjoitti: yugular - 04.11.14 - klo 13:45
Esimerkiksi Burning Anger

Pelaan pöydälle creaturen nimeltä Brood Keeper ja kiinnitän siihen auran nimeltä Burning Anger (voisi olla mikä tahansa aura jossa on-> Enchanted creature has "tap: ability"). Vastustajani saa Brood Keeperin kontrolliin vaikkapa Control Magic auralla (tai millä tahansa muulla vastaavalla efektillä).

Nythän on siis sillä tavalla että en voi käyttää Burning Angeria koska se ability on sillä äijällä eikä tässä aurassa? Aurahan on edelleeen minun kontrollissa?

Ja onko muuten olemassa auroja jolla pystyy esimerkiksi täppäämään "puettua" creaturea vaikka se olisi vastustajan kontrollissa?
Otsikko: Vs: Miten toimii Aura joka on creaturessa joka on toisen pelaajan kontrollissa?
Kirjoitti: Kide - 04.11.14 - klo 13:53
Burning Anger ja kumppanit, jotka antavat enchantatulle miehelle kyvyn, jossa on täppisymboli, toimivat ikään kuin kyseinen kyky olisi miehen text boxissa. Täten vain miehen controlleri saa aktivoitua abilityn.

Second Wind on ainoita auroja, joissa on täppisymboli ja joilla saa täpättyä varastetun miehen.

Edit: ja tosiaan, joo: olet edelleen aurasi controlleri, eli et saa nostaa kortteja Zedruu the Greatheartedilla.
Otsikko: Vs: Miten toimii Aura joka on creaturessa joka on toisen pelaajan kontrollissa?
Kirjoitti: KukistajA - 04.11.14 - klo 14:35
Kannattaa huomioida, että varsinkin vanhemmissa korteissa abilityt oli usein auran abilityjä, eivätkä siirtyneet jätkään jossa ne oli kiinni. Jos vastustajasi pöllii äijän jossa on kiinni esim. tämä, tämä tai tämä, niin hän ei pysty aktivoimaan noita manaa vaativia abilityjä, sillä ne ovat edelleen aurassa eikä pöllityssä äijässä.

EDIT: Boonuksena mainittakoon tämä joka on myös takki jolla on täppisymboli.
Otsikko: Vs: Miten toimii Aura joka on creaturessa joka on toisen pelaajan kontrollissa?
Kirjoitti: yugular - 04.11.14 - klo 15:42
Kiitoksia vastauksista :) Ihan oikeassa siis olin, mutta piti vielä varmistaa ettei tule pöpistyä mitä sattuu.