MtgSuomi.fi
Kortit ja pakat => Keittiönpöytäpakat => Aiheen aloitti: Willowspirit - 23.03.15 - klo 09:58
-
noniin kertokaapas mitä voisin lisätä mitä voisin poistaa jne. hintabudjetti uusille korteille on max 20e Kiitos jo etukäteen :)
7x instants
4x rebuke
1x fated infatuation
2x Fated retribution
6x artifacts
2x Gorgon's Head
1x Swiftfoot Boots
1x Worn Powerstone
1x Demonmail Hauberk
1x Sol Ring
23x greatures
5x Oreskos Sun Guide
2x Archetype of Imagination
2x Archetype of Courage
5x Nyxborn Triton
5x Sphinx's Disciple
2x Mindshrieker
1x Fortress Crab
2x Temple of enlightenment
10x plains
12x islands
-
Ensimmäisenä tulee mieleen, että pakassa on vaan 59 korttia ja kolmea kretua on jokaista viis kappaletta. Jos se on ok teidän peleissä niin ei siitä enempää.
Rebuket pois ja tilalle Unmake
Fated retribution ja fated infatuation pois. Tilalle 3x Planar cleansing.
Artifakteista ottaisin pois kaikki paitsi Sol ringin pois. Tilalle suosittelen counterspellejä, mana leakeja ja azorius charmeja. Myös Brave the Elements, Detention Sphere ja Blind Obedience on ihan hauskoja kortteja.
Creaturet on IMO kaikki aika huonoja. Toisessa ketjussa mainitsit, että sulta löytyy Brimaz ja Ephara. Nyt on hyvä laittaa ne käyttöön.
Lyev Skyknight, Ascended Lawmage + Righteous Authority, New Prahv Guildmage, Deputy of Acquittals, Lavinia of the Tenth, Isperia, Supreme Judge ja Daxos of Meletis on ihan siedettävän hintaisia ja sopis dekkiin...
-
Kiitos ja mitä meinaa "permanents" ja unohdin mainita että tossa dekissä on jo Brimaz king of oreskos :D
-
"Permanent" on periaatteessa kaikki laput jotka jää pöytään pelattaessa. Creaturet, artifaktit, enchantment etc.
-
En ite pistäis unmakeja valkosiniseen pakkaan, jossa ei oo paljoa fiksausta. Saa liian usein liian myöhään tarvittavat manat siihen. Condemn tai swords to plowshares ois nopeita kohtuu halpoja vaihtoehtoja. Muita kohtuu halpoja uw control lappuja, joita Vicard ei vielä maininnut:
control magic
faith's fetters
oblivion ring
day of judgment
rout
wall of omens
aetherling
legacy's allure
blade splicer
prognostic sphinx
ponder
treasure cruise
dungeon geists
fact or fiction
Meloku the Clouded Mirror
Sphinx of Jwar Isle
frost titan
Phyrexian Ingester
Cloudgoat Ranger
Martial Coup
azorius chancery
flood plain
glacial fortress
-
Ei tosiaan joo tullu mieleen cmc unmaken kohalla. :o
Ländeistä sen verran vielä, että Azorius guildgate, Tranquil cove ja Moorland haunt on varmaan keittiöpöydässä hyvinkin pelattavia.
Day of judgmenton parempi kun Planar cleansing jos sun vastustajat käyttää pääasiassa creatureja, eikä esim. enchantmentejä ja artifakteja.
-
Täällä on tullutkin jo kelpo ehdotuksia, laitanpa vielä omankin lusikan soppaan. Vähän samalla linjalla mennään, kuin muutkin.
Tietysti riippuu minkälaista powerleveliä tykkäätte pelata keittiönpöydällä, mutta eurolla saa jo monta sellaista korttia, jotka on helppo heittää eri deckkeihin ja saavat varmasti peliaikaa.
Yksi hyvä synergia halvalla siniselle:
Brainstorm
Ponder
-> Brainstormilla fixaat käden ja ponderilla sekoitat "huonot" kortit pois. Ei kai nuo maksa euroa enempää kummatkaan.
Valkoiselle pelin paras poisto (ainakin uskon niin):
Swords to plowshares
Ja riippuen mennäänkö kontrollilinjalle niin Day of judgment, muuten sweep saattaa kusta omaankin kinttuun.
Sinisellä halpoja countereita/tempoja on monta, mutta keittiönpöytäintresseillä varmaan:
Counterspell
Mana leak
Ja lisäinfoa/fixausta saadaan esimerkiksi Gitaxian probe:lla joka tosin taitaa olla 2e kortti.
Siniseltä löytyy myös pelin paras tempocreature, joka on commoni:
Delver of secrets
Mikä menee helposti tosi moneen eri buildiin.
Glacial fortress on kanssa euron lappuja.
Näillä läpysköillä tulee jo kasaan:
creature
4x Delver of secrets
instant
4x Brainstorm
4x Swords to plowshares
4x Counterspell
Sorcery
4x Ponder
Land
4x Glacial fortress
=24 korttia + 16-20 muuta landia
Mikä on jo minusta ihan hyvä pohja euron lapuille ja vähän oman maun mukaan loput. Powerlevelihän kasvaa noilla korteilla melko nopeasti, joten aika metariippuvainen juttu miten tykkäätte pelata. Sitten on olemassa kasa mauttomia kortteja, kuten treasure cruise taikka snap ynm. joita ei välttämättä kannata työntää pakettiin, ellei kaverit ole valmiita sellaisiin.
Mutta imo nuo kortit on sellaisia joita ei tarvi pelätä ostaa, koska niille tod. näk. löytyy aina joku joka niitä haluaa. Kuitenkin staplet kyseessä. 20e pääsee jo aika pitkälle.
Tietenkin, jos on mielessä joku kiva synergia, minkä pohjalle rakentaa pakka, niin ihan eri juttu kyseessä. Halusin vain mainostaa halpoja stapleja.
-
Kiitän nyt tiedän mitä lähden sitten tulevaisuudessa ostelemaan
-
Pauperin dekkilistoista on hyvä ottaa inspiraatiota, koska niistä löytyy usein hauskoja ja halpoja lappuja, joita ei muuten aina tulisi edes ajatelleeksi.
Tuossa esim. on hyviä vehkeitä kuten kaikkien rakastama Mulldrifter ja herkulliset pomputussynergiat Reality Acidin ja Kor Skyfisherin ym. kanssa: http://www.mtggoldfish.com/archetype/pauper-wu-18378#online
Tuossa taasen johtava monosininen läjä: http://www.mtggoldfish.com/archetype/pauper-delver-11914#online
Ja tuossa monovalkoinen: http://www.mtggoldfish.com/archetype/pauper-w-18407#online
Noista voi bongata monia lappuja, jotka ovat halpoja ja yleisiä koska ovat commoneita, mutta myös hyvin voimakkaita.
Formaattina Pauperin taso on ihan heittämällä kovempi kuin standardissa, ja väitän keskimääräisen pauperidekin pesevän lattioita myös keskimääräisellä modern-dekillä. Matalan voimatason keittiönpöytäpeleihin sieltä ei siis ehkä kokonaisia dekkilistoja kannata kopioida, jos haluaa pitää läjänsä about samalla tasolla muiden kanssa.