MtgSuomi.fi

Muu MTG => MTG yleensä => Aiheen aloitti: kolatatti - 14.06.06 - klo 13:13

Otsikko: MtG-vitsejä
Kirjoitti: kolatatti - 14.06.06 - klo 13:13
Hei vaan kaikki nassukat. Kolasetä täällä terve.

Tuolla toisaalla foorumilla kierrellessäni huomasin että vitsiketju on jo olemassa, mutta taitaapa se niin olla että MtG-aiheisilta vitseiltä puuttuu vallan oma ketju. Tai sitten ikä alkaa painamaan ja näkö heikkenemään. Kummin tahansa, tähän rykäisen nyt tämmöisen kuitenkin.

Ja aloittaakseni tämän huippuvakavan keskustelun, pelaan seuraavan kaskun:

Olipa kerran eräs pallo, joka kulki joka päivä bussilla töihin ja takaisin. Joka kerta se jäi bussista pysäkillä erään metsän laidalla ja jatkoi matkaansa kävellen. Puuelementaali asui lähellä pysäkkiä, jolla pallo jäi aina pois matkallaan töihin, ja sattui olemaan aina odottamassa bussia omaan työpaikkaansa tien toisella puolella. Se oli jo pitkään ihmetellyt miksi pallo teki kuten pallo teki. Erään kerran se päätti, ettei enää voinut elää tässä epätietoisuudessa ja kysyi pallolta: "Miksi sinä jäät aina siinä pysäkillä pois ja kävelet loppumatkan?". Tähän pallo vastasi surullisena että "Sinähän et sitä tiedä kun et ole koskaan ollut matkallakaan tuonnepäin, mutta tuo metsä on Vintage ja minulla on sinne porttikielto sillä nimeni sattuu olemaan Kaaospallo.."

Joo, tuota.. jos luit tuon vitsin niin muista ettet voi enää epälukea sitä.. :)

EDIT: toivon lisää myös ankeita vitsejä tänne siis..
Otsikko: Vs: MtG-vitsejä
Kirjoitti: vodel - 14.06.06 - klo 14:06
Voi hyvä luoja  :P Nyt täytyy kyllä käyttää Death Wish ja epälukea tuo vitsi ;D
Otsikko: Vs: MtG-vitsejä
Kirjoitti: Nastaboi - 15.06.06 - klo 02:37
Rarevaara ja Andy pelasivat Keeper-mirroria muutama vuosi takaperin. Janne päättää pitää aloituskätensä:
Lainaus
"I'll keep, it's a keeper. Got it, it's a Keeper! KEEPER!"

Koska en löydä Jarin sitä artikkelia, jossa mm. pohdiskeltiin huoltoasemien kyseenalaista kahvimainontaa, pyydän Duracelia kertomaan "ei voi ajaa Tarpania päin" -jutun mahdollisimman alkuperäisessä muodossaan.
Otsikko: Vs: MtG-vitsejä
Kirjoitti: Rancid- - 16.06.06 - klo 15:18
Minäpä yritän, kun olin pelkääjän paikalla. Tilannehan oli se, että olimme tulossa Seinäjoelta PTQ Prahasta, Jari kuskina. Pimeällä maantiellä sitten piti vastaantulijoiden takia renkata pitkiä ja lyhyitä ajovaloja miten sattuu. Tilanne eteni jotakuinkin näin:

Takapenkki: "Voisit laittaa ne pitkät päälle aikaisemmin, ei ne vastaantulijaa enää häikäise"
Jari: "No mut onko siihen joku erityinen syy?"
Takapenkki: "No sieltä metsästähän voi juosta eteen vaikka Tarpan.. eikä sitä päin kyllä halua ajaa!"
Otsikko: Vs: MtG-vitsejä
Kirjoitti: Nastaboi - 16.06.06 - klo 15:35
Olen aloittamassa T2-FNM-matsia huomattavasti nuorempaa MtG-pelaajaa vastaan, hänellä Broodstar Affinity, itselläni BW control.

Nassikka (ottaa nopan käteensä): Isompi päättää. (Heittää jotain isoa.)
Minä: Isompi päättää, eli siis minä. Päätän, että aloitan. (Alan nostaa aloituskättä.)
Nassikka (hermostuu ja alkaa änkyttää tavallista pahemmin): Eikun... mä siis... tarkoitin... että isomman HEITTÄNYT saa päättää.
Minä: Joo joo, pelataan.

Häviän matsin 2-0 alle kymmenessä minuutissa. Noin puolen tunnin kuluttua nassikka tajuaa, että onkin oikeastaa minua kymmenen senttiä pidempi.

Asianomaisen nimi on muutettu.
Otsikko: Vs: MtG-vitsejä
Kirjoitti: kolatatti - 16.06.06 - klo 15:45
Voin kuvitella tuon Tarpan-tilanteen sopivassa väsymyksen tilassa tuottaneen mukavat naurunremakat.. :)
Otsikko: Vs: MtG-vitsejä
Kirjoitti: jkk - 16.06.06 - klo 15:47
Inquest-lehdestä varastettu:

Grizzy Bear ja River Boa heräävät pimeässä kellarissa eivätkä muista omaa nimeään. Hetken ahdinkoaan pohdittuaan keksivät, että kohtalotoveria tunnustelemalla he saavat selville keitä ovat. Ensin River Boa tunnustelee Grizzlyä:

"Sinulla on pehmeä turkki, terävät hampaat ja maksat kaksi manaa."

"Ahaa! Taidan siis olla Grizzly Bears" huudahtaa nalle helpottuneena. Sitten Grizzly kopeloi River Boaa:

"Hmm...hämmentävää. Olet limainen ja niljakas, sinusta on hankala päästä eroon, enkä pysty erottamaan päätäsi takapuolestasi"

River Boa lannistui.

"Voi helvetti, olen Gerrard Capashen!"

LOLOLOLOLOLOL
Otsikko: Vs: MtG-vitsejä
Kirjoitti: Tempodaddy - 16.06.06 - klo 17:27
Ja minä kun luulin ettei Gerrard Capashenista komeempaa miestä oo olemasskaan, sob, cry, tears.
Otsikko: Vs: MtG-vitsejä
Kirjoitti: -Deathshade- - 02.07.06 - klo 15:14
Noh, tää nyt ei varsinainen vitsi oo mutta kuitenkin...

Kivi! Sakset! Paperi! Counterspell!