MtgSuomi.fi
Muu MTG => Sääntöongelmat => Aiheen aloitti: miguel - 25.06.06 - klo 19:36
-
Voiko creatureilla, joilla abilityn costina on creaturen/artifactin uhraaminen, uhrata creaturen itsensä, siten että se ability resolvaa?
Esimerkkicreatureina Arcbound Ravager, Lyzolda, the Blood Witch ja Teysa, Orzhov Scion.
-
Mikään ei estä permanentteja uhraamasta itseään, ellei kortissa sitä erikseen kielletä - kts. esim. Lord of the Pit, Rust Elemental.
-
Esimerkeissä olevan Arcbound Ravagerin uhraaminen omalle abilitylleen ei kuitenkaan toimi, koska Ravager ei ole enää pelissä, kun ability resolvaisi. Ravagerin Modular-ability toimii normaalisti, mutta sitä viimeistä countteria ei tule siirtoon mukaan.
-
Ymmärsinkö nyt oikein duracel, että kaikissa niissä MWS-peleissä, joissa olen ampunut Ribbons of the Nightilla vastustajan Lyzolda, the Blood Witchiä, joka sitten uhrasi itse itsensä tehdäkseen minuun kaksi vahinkoa ja antaakseen nostaa vastustajalle kortin, on toimittu väärin? (siis vastustaja toimi väärin nostaessaan kortin ja tehdessään lämää)
-
Ymmärsinkö nyt oikein duracel, että kaikissa niissä MWS-peleissä, joissa olen ampunut Ribbons of the Nightilla vastustajan Lyzolda, the Blood Witchiä, joka sitten uhrasi itse itsensä tehdäkseen minuun kaksi vahinkoa ja antaakseen nostaa vastustajalle kortin, on toimittu väärin? (siis vastustaja toimi väärin nostaessaan kortin ja tehdessään lämää)
Vastaanpa vaikken duracel olekkaan. Et ymmärtänyt oikein. Lyzoldan abilityyn voi uhrata Lyzoldan itsensä ja koska se on sekä musta että punainen olento, voi vastustaja tehdä valitsemalleen targetille kaksi vahinkoa ja nostaa kortin. Tuo Arcbound Ravagerin itselleen uhraamisen toimimattomuus tarkoittaa vain sitä, että uhraamalla Ravagerin itselleen et kuitenkaan saa yhtä modular counteria lisää jaettavaksi, sillä se Ravager, jolle counter oli tulossa meni hautuumaalle osana abilityn stackiin laittamista. Kuitenkin Ravagerilla jo olleet +1/+1 counterit voi jakaa ihan normaalisti.
-
Juuri noinhan siinä tapahtuu, että vastustaja saa herkkua ja sinun Ribbons counteroituu, eikä tee mitään. Tuliko tämä epäselvyys tuosta Erkan edellisestä vastauksesta? Siinä pitäisi oikeastaan lukea jotenkin niin, että "Ravagerin ability resolvaa, mutta ei tee mitään, koska Ravager ei ole enää pelissä siinä vaiheessa" tai jotain sinne päin.
~jari
-
Vanha aihe, mutta kysynpä tässä topikissa.
Vastustaja hyökkää X määrällä creatureja. Oletetaan että pelissä on Mogg Raider. Kun blokkaan creaturen, jonka power ja toughness on 1, hän uhraa sen Mogg Raiderin abilityyn, jotta toinen creature saisi plussaa. Oman creatureni toughness oli myös 1. Sitten vastustaja sanoo: Toi sunki mörkö kuolee, tää Teki sille yhen vahingon jne. Eikös vahingot jaeta vasta combatin lopussa, eli vastustajan mörkö kuolee, mutta ei kerkeä uhrata sitä, jos se Tekee vahingos myös minun mörölle?
-
Jarin Sääntökoulu osa 6 - Combat (http://vaihdetaan.kapsi.fi/forums/index.php?topic=29966.0) vastannee kysymykseen aika tyhjentävästi kun lukaiset kohdat Declare Blockers ja Combat Damage, mutta otetaanpa kuitenkin lyhyt esimerkki tilanteesta. Sanotaanpa että hyökkäät kahdella 2/2 goblinilla ja molemmat blokataan. Combat damage käyttää stäkkiä ja menee siihen yhtenä objektina. Jos uhraat toisen gobboista ennen kuin vahingot pistetään stäkkiin, vahinkoja tehdessä toinen otuksesi on 3/3 ja toinen gravella. Jos taas uhraat otuksen vasta vahinkojen ollessa stäkissä, kumpikin lyö kahta, mutta vahinkojen resolvatessa jälleen toinen otus on 3/3 ja toinen gravella... tietysti kummassakin tilanteessa olettaen että combatissa ei tapahdu mitään muuta erikoista.