Restore balance + nihilith

Aloittaja Ravenousrane, 28.09.10 - klo 17:07

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Ravenousrane

Eli.
pelaajalla A on pelissä nihilith 2 counterilla ja restore balance 1 counterilla.
Pelaajalla B on 1 kortti enempi kuin pelaajalla A, pelaajalla B on myös 2 creaturea, joita pelaajalla A ei ole,
kortit kädessä on tasan 4 ja 4.

Pelaaja B antaa vuoton pelaajalle A, jolloin nihilith menee 1 counteriin ja balance tapahtuu.
Pelaaja B discardaa kortin, jos pelaaja A haluaa nihilithin tähän kohtaan peliin, niin joutuuko pelaaja B uhraamaan vaan toisen creaturensa?
Kun pelaaja B uhraa ekan creaturen, ja A ottaa tähän kohtaan nihilithin peliin, niin hajoaako pelaajan B toinen creature myös vai ei?
Eli pikemminkin kysymys kuuluu, mihin väliin nihilith kannattaa ottaa peliin? Kiitoksia vastauksista jo etukäteen.

KukistajA

Restore Balance resolvaa ensin kokonaan loppuun, sen jälkeen Nihilithin triggerit laitetaan stäkkiin. Mitään vaihtoehtoa tuossa ei ole, miten voisit ottaa Nihilithin "väärään" aikaan pois suspendista, niin että vastustajan mies selviäisi.
Allekirjoitus näkyy vain MtgSuomi Premium™ -jäsenille.