Lifelink cretu vs. pelaaja?

Aloittaja Pifase, 30.10.13 - klo 16:38

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Pifase

Kaveriporukan peleissä on säännöllisenä kinana lifelinkin toiminta, koska ihmiset tuntuu sekoittavan sitä jonkunlaiseen lifedrainiin mutta säännöissä lukee mielestäni selvästi: "702.15b Damage dealt by a source with lifelink causes that source’s controller, or its owner if it has no controller, to gain that much life--"

Oletetaan, että nämä tapahtuvat multiplayerissä:

1. Matilla on pöydässä 10/10 lifelink kretu ja hyökkää Pekkaan. Pekka blokkaa 1/1 kretulla. => Pekan 1/1 kretu kuolee ja Matti saa +10 lifeä.

2. Matti hyökkää 10/10 lifelink kretulla Pekkaan, jolla on vain yksi life jäljellä, eikä Pekalla ole kretuja blokkaamassa. 10/10 kretu lyö Pekkaan 10 damagea, Pekka kuolee ja poistuu pelistä, Matti saa +10 lifeä lisää.

Oikein?

Kide

#1
Näinhän tuo menee.

Lisäinfona: Myös [card]Corrupt[/card] ja kumppanit, jotka eivät erikseen mainitse, että lifeä saa vain tietyn verran (toisin kuin [card]Drain Life[/card]) antavat niin paljon lifeä kuin vain lämää teit.
Teach a man to reason and he'll think for a lifetime.