Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Magic online common/unkkirunit  (Luettu 4487 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Anssi

Magic online common/unkkirunit
« : 27.03.14 - klo 21:38 »
Terve, aattelin omaa uteliaisuuttani aloittaa projektin Theros-blokin draftien common- ja unkki printruneista. Tämä vaatii kuitenkin kohtuupaljon dataa ollakseen tarkka, joten tarvisin foorumilaisten apua. Tietty jos jotakuta muuta kiinnostaa tehda tama mun sijasta, voin myos antaa dataa. Laitan lopputulokset tanne foorumille.

Data esim screenshottina tai varmaan mieluummin esim draft recorderista jonka voi clientin sisalla laittaa paalle. Vaan ekoilla parilla pikilla on valia kun common ja tai unkki"ketju" on viela ehja.

Pack 1 pick 1:
    Nyxborn Eidolon
    Charging Badger
    Pharagax Giant
    Sphinx's Disciple
    Ephara's Radiance
    Setessan Starbreaker
    Stratus Walk
    Nullify
    Impetuous Sunchaser
    Culling Mark
    Odunos River Trawler
    Archetype of Imagination
    Raised by Wolves
--> Chromanticore
    Forest
 
Pack 1 pick 2:
    Servant of Tymaret
    Satyr Wayfinder
    Pharagax Giant
    Retraction Helix
    Great Hart
    Weight of the Underworld
    Reckless Reveler
    Grisly Transformation
--> Snake of the Golden Grove
    Elite Skirmisher
    Aerie Worshippers
    Searing Blood
    Plea for Guidance
    Forest
 
Pack 1 pick 3:
    Mortal's Ardor
    Eye Gouge
    Nyxborn Triton
--> Swordwise Centaur
    Epiphany Storm
    Sudden Storm
    Aspect of Hydra
    Claim of Erebos
    Deepwater Hypnotist
    Akroan Phalanx
    Forlorn Pseudamma
    Sunbond
    Forest
Kaikki kortit löytyvät myös Cardtraderistä

Poissa Sabo

Vs: Magic online common/unkkirunit
« Vastaus #1 : 27.03.14 - klo 22:08 »
Käsittääkseni nykyään runeja pätkitään satunnaisista paikoista, eli samanlaista täysin varmaa systeemiä ei voi tehdä kuin ennen vanhaan (jolloin eräs vanhempi mtg-parta teki softan, joka modon 2.0 versiossa pystyi melko tarkasti ilmoittamaan printrunien perusteella mitä vihulla on dekissä).

Se mihin voi päästä on softa joka antaa tietyn todennäköisyyden sille mitä boosterista on pickattu. Ennustusvoima todennäköisesti heikkenee hyvin nopeasti ensimmäisten pickien jälkeen. Toki tästäkin on apua jos jonkun järkevän sovelluksen saa aikaiseksi.