+1/+1 Jenara (Ei maistu salami)

Aloittaja Tsodmi, 15.11.13 - klo 05:12

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Tsodmi

Jenara tykkää countereista, joten mä ajatelin että jos me pistetään lisää Countereita sille ja lyödään Late Gamessa ihan vitun kovaa nenään niin eiköhän sillä pelejä voiteta.
Tietenkin mä stäckin kaikki parhaat kortit pakan päälle että voitan pelin.
Ainiin tämä ei ole Budjetti pakka vaan ihan kovaa rautaan pistettävä Commander EDH pakka, joten kaikki "much money, so powerful" -kortit on tervetulleita.
Pakan sisältö koostuu pääasiassa "Enter the Battlefield" abilitystä, joten kaikenlainen uudelleen triggeröinti voi manifestoida minun pöytäni uusiin ulottuvuuksiin. Kaikenlainen Blinkkailu on aina mukavaa kun voi spärdeä kentän täyteen kortteja jotka antavaa lisää bonusta (ei niin) rakkaille minioneille.

Jenarahan on vain sitten se BIG BOSS joka sitten tuoda pöytään kun oikeanlainen kenttä on sitten kondiksessa ja tietenkin eihän se pieni naputtaminen aina early gamessa ole pahitteeksi.

Tietenkään lorella ei ole mitään väliä mitä tänne tunkee kunhan vain Jenara saa asian hoidettua alta pois. Joten kiitos ja kumarrus niille jotka haluavat jakaa Jenara ilosanomaa.

Iso pomo: [card]Jenara, Asura of War[/card]

Minions:
[card]Sakura-Tribe Elder[/card]
[card]Sun Titan[/card]
[card]Trinket Mage[/card]
[card]Farhaven Elf[/card]
[card]Birds of Paradise[/card]
[card]Clever Impersonator[/card]
[card]Solemn Simulacrum[/card]
[card]Murkfiend Liege[/card]
[card]Reclamation Sage[/card]
[card]Karmic Guide[/card]
[card]Deadeye Navigator[/card]
[card]Wirewood Herald[/card]
[card]Elvish Visionary[/card]
[card]Sylvan Ranger[/card]
[card]Realm Seekers[/card]
[card]Academy Elite[/card]
[card]Angel of the Dire Hour[/card]
[card]Sylvan Caryatid[/card]
[card]Fierce Empath[/card]
[card]Ixidron[/card]
[card]Artisan of Kozilek[/card]
[card]Terastodon[/card]
[card]Wood Elves[/card]
[card]Forgotten Ancient[/card]
[card]Acidic Slime[/card]
[card]Titania, Protector of Argoth[/card]
[card]Snapcaster Mage[/card]

Maankävelijä:
[card]Ajani, Mentor of Heroes[/card]
[card]Elspeth, Knight-Errant[/card]
[card]Garruk Wildspeaker[/card]
[card]Teferi, Temporal Archmage[/card]

Taikuus:
[card]Rite of Replication[/card]
[card]Fabricate[/card]
[card]Wave of Vitriol[/card]
[card]Knowledge Exploitation[/card]
[card]Treasure Cruise[/card]
[card]Acquire[/card]
[card]Decree of Justice[/card]
[card]Minds Aglow[/card]

Pikapeliloitsu:
[card]Spin Into Myth[/card]
[card]Krosan Grip[/card]
[card]Return to Dust[/card]
[card]Enlightened Tutor[/card]
[card]Bant Charm[/card]
[card]Path to Exile[/card]
[card]Mystical Tutor[/card]
[card]Swords of Plowshares[/card]
[card]Dig Through Time[/card]
[card]Capsize[/card]
[card]Cyclonic Rift[/card]

Enchantit:
[card]Doubling Season[/card]
[card]Darksteel Mutation[/card]
[card]Song of the Dryads[/card]
[card]Primal Vigor[/card]
[card]Gift of Immortality[/card]
[card]Eldrazi Conscription[/card]
[card]Training Grounds[/card]

Faksit:
[card]Lightning Greaves[/card]
[card]Swiftfoot Boots[/card]
[card]Sensei's Divining Top[/card]
[card]Sol Ring[/card]
[card]Chromatic Lantern[/card]
[card]Coalition Relic[/card]
[card]Sword of Feast and Famine[/card]
[card]Everflowing Chalice[/card]
[card]Sword of Vengeance[/card]
[card]Skullclamp[/card]
[card]Commander's Sphere[/card]

Maat ja Mannut:
[card]Glacial Fortress[/card]
[card]Ghost Quarter[/card]
[card]Gavony Township[/card]
[card]City of Brass[/card]
[card]Windswept Heath[/card]
[card]Wooded Foothills[/card]
[card]Flooded Strand[/card]
[card]Sunpetal Grove[/card]
[card]Tolarian West[/card]
[card]Sejiri Refuge[/card]
[card]Opal Palace[/card]
[card]Llanowar Reborn[/card]
[card]Temple of Enlightenment[/card]
[card]Reflection Pool[/card]
[card]Command Tower[/card]
[card]Mirrodin's Core[/card]
[card]Reliquary Tower[/card]
[card]Temple of the False God[/card]
6x [card]Snow-Covered Forest[/card]
4x [card]Snow-Covered Island[/card]
4x [card]Snow-Covered Plains[/card]

(Minds Aglow -> Tää on täällä sen takia, koska aika moni maksaa meidän porukassa tähän ainakin sen kaksi manaa)
...

Tsodmi

Tarviiko tässä mitä parantaa? (ländejä tulee lisää myöhemmin kunhan vain saan käsiin niitä)

Päivitin tän pakan n. vuoden takaa.
...

mtg_96

#2
Noh tässäpä pari ehdotusta:

- [card]Wasteland[/card]/[card]Strip Mine[/card] sisään ja ulos [card]Ghost Quarter[/card]?

- Dualit? Shokit varsinkin mutta jos budjettia ei kauheasti katota niin sit myös [card]Tropical Island[/card], [card]Savannah[/card] ja [card]Tundra[/card] sisään.

- [card]Karametra's acolyte[/card] on semiheikko koska pelaat 3-color dekkiä. Se sopisi paremmin mono greeniin. Ehdottaisin tilalle esmes [card]Sylvan Caryatid[/card], tai [card]Bloom Tender[/card]? (tosin caryatidillä ei voi ajaa joten bloom tender ois aika kova)

- Onko [card]Bonehoard[/card] kuinka must? Vaikuttaa aika oudolta tai sit en vaan tajunnut. [card]Sol ring[/card] ois aika kiva lisäys.

Tuossa ne jotka ekana nousi mieleen :)

Tsodmi

[card]Strip Mine[/card]/[card]Wasteland[/card] tulee olemaan listalla jos joskus niitä käsiini saan, mutta kuten sanoin niin nämä ländit ovat minulle budjetti sijoitus, joten niissä kestää se hetki ennen kuin saan tähän jokaisen ländin mitä tarvitsen, joten ehkä pääasiassa tällä hetkellä tarvin juuri näitä Main Boardin muita kortti ehdotuksia.

Muutokset:

[card]Bonehoard[/card] vaihtuu -> [card]Sol Ring[/card]iin

Tulevat muutokset:

[card]Karametra's Acolyte[/card]n tuleen vaihtamaan sitten ensi kuussaa niin [card]Sylvan Caryatid[/card]iin ja lisään jonkun tilalle [card]Bloom Tender[/card]in
...

Reflektio

[card]Lightning Greaves[/card]ien kaveriksi [card]Swiftfoot Boots[/card]? Lisäksi [card]Prophet of Kruphix[/card], [card]Teferi, Mage of Zhalfir[/card], [card]Vedalken Orrery[/card], [card]Alchemist's Refuge[/card], [card]Yeva, Nature's Herald[/card] (vihreiden creaturejen määrästä riippuen) ja [card]Venser, Shaper Savant[/card]? Lisäksi mahd. muutkin counterspellaukset [card]Hinder[/card]in lisäksi, jos tarvii/mahtuu?

[card]Strip Mine[/card]a löytyy muuten Poroiltakin vitosen kappalehintaan, pysynee siis melko budjettikorttina. [card]Wasteland[/card] lekastaplena on toki sitten ~10x kalliimpi sijoitus.
Lainaa
Anything's a bear trap, if the bear is dumb enough.
Trading Post

Nekron

Harkitsisin [card]parallel lives[/card] lisäämstä, sikäli kun niitä countereita näyttääpi tulevan. Ihan vaikka tuon Curse of Predation tilalle, sikäli kun commanderissa ei ole hyvä hankkia heti vihollisia? Ja tähän samaan kategoriaan voisi lisätä, että kun sinun kenu lentää, niin eikös moat olisi aika poikaa? Tosin kuuluu kategoriaan "Much money, so powerful"

Sitten jos sitä rahaa piisaa niin [card]timetwister[/card] voi olla ihan hupaisa vehje millä saa hämmennystä aikaiseksi, samaten itse pelaisin molempia geddoneita ([card]armageddon[/card] ja [card] ravages of war[card] joista se jälkimmäinen osuu jälleen luokkaan "Much money, so powerful")

lisäksi miekoista myös tulen ja jään miekka on ihan playable, sillä protection hyviltä väreiltä on aina kivaa.

Mainittakoon noista countereista, että force on yleensä kiva olla, vain koska voi.
Voisitko vastata painamalla "lainaus nappia" Kitos :)

Lainaus käyttäjältä: Gagis - 28.05.14 - klo 17:06Samaan sekavaan ketjuun postaaminen Nekronin ja kumppanien kanssa on tosin tunnetusti pelivirhe.

freedfromthereal

#6
Tuntuu oudolta nähdä fetchejä ilman ainakin shokkidualeja. Suosittelen pelaamaan jotain niistä. Sitten kun on jonkin näköisiä dualeita esim [card]temple garden[/card] tai [card]savannah[/card] niin voi tarvittaessa pelata dualinhakuramppispellejä kuten [card]nature's lore[/card] ja [card]skyshroud claim[/card].

Astral cornucopia on sysipaska. -> [card]everflowing chalice[/card]
dreamstone hedron -> [card]thran dynamo[/card]

En oikein ymmärrä miksi clockspinning. Jos ainoa tarkoitus on laittaa counteri Jenaralle niin kai siihen on parempiakin tapoja, esim mikä tahansa joka tuottaisi valkoista manaa? En ole varma onko clockspinning riittävän hyvä noiden muiden counterinkeräyskorttien kanssa. mahdollisuus että se ei tee mitään on turhan suuri imo.

geneerisiä ideoita:
[card]Ajani, caller of the pride[/card], [card]Ajani, mentor of heroes[/card], [card]silverblade paladin[/card], aikaisemmin mainittu [card]swiftfoot boots[/card], [card]consecrated sphinx[/card], [card]sylvan library[/card], [card]training grounds[/card], [card]gift of immortality[/card]
"It's that moment of dawning comprehension I live for."
- Hobbes, Calvin and hobbes

#7
[card]Survival of the fittest[/card] + [card]karmic guide[/card] ja [card]body double[/card].

Loyal retainers maksaa nykyään vain sen 25€.

Tsodmi

Todella suuri kiitos ehdotuksista : 3

Tulen heti testailemaan proxyilla miten mikäkin kortti toimii pakassa ennen kuin itse hankin kyseiset kortit (siis ne mitkä on yli 10 euroa)

Mutta haluan vielä uudelleen mainita että Ländit tulee sitten ajallaan. Minun kaveri porukassani niin Ländit lähtevät heti käsistä kun niitä heti saadaan joten kaikki Fetch, Dual, Shock, Pain ja semmoset niin niitä pyörii vaihdoissa todella harvoin/vähän. Katson kun tilanne sallii niin tilaan sitten nuo Shockit heti kun saan.
...