Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Pari hassua kysymystä. Ehkä vaikeitakin. :P  (Luettu 4227 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa eBuddy

    Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • "The flow of time is always cruel..."
Pari hassua kysymystä. Ehkä vaikeitakin. :P
« : 20.06.07 - klo 01:07 »

  • Vastustaja hyökkää Scion of the Wildillä ja tusinalla toksuja. Blokin kaikki toksut. Vaikuttaako resolvaus siten että scion pysyy vahvana vai ehtiikö se heikentyä ennen kuin se osuu minuun?


  • Kolmin peli menossa. Yksi pelaaja Tekee massa hyökkäyksen kahteen muuhun pelaajaan - molempia kohti 10 saproling tokenilla ja yhdellä Scion of the Wildillä. Hyökkääjällä on 1 life. Toinen defending pelaaja heittää Boros Fury-Shieldin toiseen scioniin maksaen siitä tuon damage lisäyksen. Ehtiikö hyökkäävä pelaaja kuolla vai infictaako kaikki hyökkäävät damagea?


  • Jos Balduvian Frostwalker Tekee jostain Islandista lentävän creature joka on edelleen ländi ja blokkii sillä hyökkäyksen, landi menee graveyardille. Eikö?
"Memory is the treasure and guardian of all things."

Poissa Rancid-

Vs: Pari hassua kysymystä. Ehkä vaikeitakin. :P
« Vastaus #1 : 20.06.07 - klo 01:39 »
1. Voi. Privileged Position ei suojaa itseään, eikä Leave No Tracen radiance-kyky tuo sille uusia targetteja.

2. Olettaen ettei blokkereillasi ole first strikeä tai double strikeä, Scion lyö sinua aika lujaa. Normaalitilanteessa peli etenee näin:

- declare attackers: Scion ja tokenit hyökkäävät. Pelataan mahdollisesti jotain.
- declare blockers: Julistat blokkerit blokkaamaan tokenit. Taas voitaisiin pelata jotain.
(tähän kohtaan tulisi first strike combat damage jos sitä tehtäisiin)
- combat damage: Scion, tokenit ja blokkerisi tekevät vahinkoa. Combat damagen resolvattua Scionin koko "päivittyy".

3. Et voi. Braidsin kyky antaa pelaajien _laittaa_ kortteja peliin (put into play). Tämä on eri asia kuin land/creature/artifactin _pelaaminen_ (playing). Toimiva tapa estää kaveriasi hyötymästä Braidsista olisi counteroida Braidsin triggered ability esim. Trickbindillä.

4. Kun pelaaja poistuu moninpelistä, kaikki tämän kontrolloimat asiat poistuvat myös välittömästi pelistä. MUTTA: stackissa oleva combat damage ei katoa minnekään. Eli, jos Boros Fury-Shield pelattiin ennen combat damagea, hyökkääjä ehtii kuolla ja hyökkäävät olennot poistua pelistä tekemättä vahinkoa. Jos taas Fury-Shield pelattiin combat damagen mentyä stackiin, hyökkääjän olennot ehtivät tehdä vielä vahinkoa.

5. Ei. Magus of the Tabernacle lisää kaikille olennoille triggered abilityn. Suppression Field vaikuttaa vain activated abilityjen hintaan.

6. Islandista tulee (Snow) Land Creature - Island Elemental. Se toimii siis ihan kuin mikä hyvänsä muukin creature. Tarpeeksi vahinkoa otettuaan se siis menee graveyardiin.
« Viimeksi muokattu: 20.06.07 - klo 01:41 kirjoittanut Rancid- »
Lainaus
TES uses Ad Nauseam more often and ANT uses Past in Flames more frequently.

Poissa eBuddy

    Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • "The flow of time is always cruel..."
Vs: Pari hassua kysymystä. Ehkä vaikeitakin. :P
« Vastaus #2 : 20.06.07 - klo 11:43 »
Kiitos.  :)

Btw: Mana ability = tekee manaa.
       Activated ability = vaatii täppäyksen
       Triggered ability = ei tee manaa, ei vaadi täppäystä?
Onko näin?  ???
"Memory is the treasure and guardian of all things."

Poissa Rancid-

Vs: Pari hassua kysymystä. Ehkä vaikeitakin. :P
« Vastaus #3 : 20.06.07 - klo 12:10 »
Activated abilityt on esitetty muodossa "hinta: vaikutus". Esim. Nantuko Huskilla on activated ability.

Triggered abilityt tunnistaa sanoista "when", "whenever" tai "at". Niissä on siis aina jokin pelin tapahtumiin liittyvä ehto, jonka toteutuminen saa ne toimimaan. Esimerkiksi Verdant Forcen triggered ability antaa Forcen kontrolloijalle jokaisen vuoron upkeepissa Saproling-tokenin.

Mana abilityksi kutsutaan:
1) activated abilitya, joka ei targetoi ja joka voi laittaa jonkun pelaajan mana pooliin manaa (esim. Llanowar Elves)
2) toisesta mana abilitysta triggeröityvää triggered abilitya, joka ei targetoi ja joka voi laittaa jonkun pelaajan mana pooliin manaa (esim. Heartbeat of Spring)
Lainaus
TES uses Ad Nauseam more often and ANT uses Past in Flames more frequently.

Poissa JussiAm88

Vs: Pari hassua kysymystä. Ehkä vaikeitakin. :P
« Vastaus #4 : 25.06.07 - klo 10:46 »
Elikkä kaikki Damaget ja blokkimiset tehdään vaiheissa (eikö?)

"Attack Phase": Pelaajaan A, Scion of The Wild + 10 Saproling
                     Pelaajaan B, Scion of The wild + 10 Saproling
                    Pelaaja C, hyökkäävä
"Declare Blockers": Pelaaja A, 10 Soldier -> 10 Token
                          Pelaaja B, Instant: Boros-Fury Shield -> Scion of the wild
"Combat Damage": Scionit tekevät 22 damagea Pelaaja A:han ja Pelaaja C kuolee, koska Pleaaja B laittoi Boros-Fury Shieldin Scioniin. Pelaaja B menettää 10 elämää.
(vaiheet otettu MwO ohjelmasta)

Olenko ymmärtänyt oikein?

Poissa duracel

Re: Pari hassua kysymystä. Ehkä vaikeitakin. :P
« Vastaus #5 : 25.06.07 - klo 12:56 »
Jos Fury-Shield pelataan Declare Blockers stepissä, kuolee hyökkäävä pelaaja ennen kuin combat damage on stackissa. Fury-Shield tekee vahingon resolvatessaan.

~jari
Tätä se dementia teettää. Ei dementia! Ei, ei vaan dementia. Sanoinko mä sen dementian taas? Ei dementia vaan väsymys. Väsymystä tarkoitin. Meni sanat sekasin, kun on tämä dementia. Ei dementia ole minulla! Väsymys on vaan. Väsymys ja dementia. Jumalauta!