Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Storm the Top (Legacy Combo)  (Luettu 10335 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Karhumies

Storm the Top (Legacy Combo)
« : 16.12.08 - klo 23:52 »
Mitä luulette: saisiko tästä stabiilin vehkeen?
Deckin ideana on stormata kahta Toppia -> Brain Freeze.

//NAME: Storm the Top
// Top (4)
        4 Sensei's Divining Top
// Storm (2)
        2 Brain Freeze
// Combo (8)
        4 Etherium Sculptor
        4 Helm of Awakening
// Tutor (16)
        4 Brainstorm
        4 Enlightened Tutor
        4 Mystical Tutor
        4 Trinket Mage
// Disruption (10)
        4 Delay (Helm -> halvempi Counterspell voittoturnille)
        4 Swords to Plowshares
        2 Counterbalance
// Land (20)
        4 Hallowed Fountain
        8 Island
        1 Seat of the Synod (täky Trinket Magelle)
        6 Plains
        1 Ancient Den (täky Trinket Magelle)
// Sideboard (15)
SB:  4 Ethersworn Canonist
SB:  4 Sanctum Gargoyle
SB:  2 Argivian Find
SB:  2 Counterbalance
SB:  3 Back to Basics
« Viimeksi muokattu: 16.12.08 - klo 23:57 kirjoittanut Karhumies »

Poissa absurdimuukalainen

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #1 : 16.12.08 - klo 23:56 »
Delay't pondereiksi?

Poissa JunioRcmf

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #2 : 17.12.08 - klo 15:50 »
Counterbalance (nämä siis neljään) + Sensei's Divining Top on kuulemma aika tehokas yhdistelmä myös tässä pakassa (myöskin Miragen Tutorit vähän auttavat 'Balancea hädässä).
Force of Will ja Daze eivät myöskään ole huonoja kortteja.

Back-up plääninä Erayo, Soratami Ascendant + Ethersworn Canonist lukko ei ole huono (ei auta Vexing Shusherit tätä lukkoa vastaan) ja Master of Etherium on hyvä back-up beatdown plän, jos ei combo oikein aukea (tai saa Stifleä/Trickbindia). Myöskin Chalice of the Void on paha kortti tätä pakkaa vastaan. Rampauttaa pakastasi suorilla Tutorit ja Topin -> ei voittoa. Vaihtoehtoinen voittokeino on hyvä olla (ja FoW luonnollisesti voi myös auttaa). Myös Trinisphere ensimmäisellä vuorolla hajottaa pitkälti tämän pakan.

Ja Delay on todellakin huono. Joku Plan B tms. niiden tilalle.

Edit: Aivopierun aikaansaannos vedetty yli.
« Viimeksi muokattu: 17.12.08 - klo 16:57 kirjoittanut JunioRcmf »

Poissa Rancid-

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #3 : 17.12.08 - klo 15:56 »
Lainaus
TES uses Ad Nauseam more often and ANT uses Past in Flames more frequently.

Poissa luma

Re: Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #4 : 17.12.08 - klo 15:57 »
Back-up plääninä Erayo, Soratami Ascendant + Ethersworn Canonist lukko ei ole huono (ei auta Vexing Shusherit tätä lukkoa vastaan)
Saahan sillä sen yhden spellin resolvaamaan.

Lainaus
Myöskin Chalice of the Void on paha kortti tätä pakkaa vastaan. Rampauttaa pakastasi suorilla Tutorit ja Topin -> ei voittoa. Vaihtoehtoinen voittokeino on hyvä olla (ja FoW luonnollisesti voi myös auttaa). Myös Trinisphere ensimmäisellä vuorolla hajottaa pitkälti tämän pakan.
Resolvanneeseen Chaliceen (@1) ja Trinisphereen paras ratkaisu on Hurkyl's Recallit sidelle.

Poissa JunioRcmf

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #5 : 17.12.08 - klo 16:07 »
Erayo, Soratami Ascendant + Ethersworn Canonist lukko ei ole huono (ei auta Vexing Shusherit tätä lukkoa vastaan)

 ::)
Lähinnä tarkoitin sitä, että wanhasta Arcane Laboratory yhdistelmästä Shusher meni hyppien ohi, mutta tuo Canonist ei counteroi spellejä joten se on Shusheria vastaan tehokkaampi ratkaisu. Onhan se totta, että sen yhden saa pelailtua, totta, mutta itselläni pyöri tätä kirjoittaessa kaverin Elf Combo päässä (sidellä oli Shushereita) ja eipä pääsisi combo pääse pyörimään tuon ohi.
Onneksi, taas kerran, ilmaisen asiani heikosti ja en saa tuotua pointtiani esille ekassa viestissäni...
« Viimeksi muokattu: 17.12.08 - klo 16:48 kirjoittanut JunioRcmf »

Poissa Rancid-

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #6 : 17.12.08 - klo 16:10 »
Tota, ei Arcane Laboratorykaan counteroi ...
Lainaus
TES uses Ad Nauseam more often and ANT uses Past in Flames more frequently.

Poissa Nastaboi

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #7 : 17.12.08 - klo 16:34 »
Sen sijaan että miettii yhden tai kahden kortin hosereita muita comboja vastaan, kannattaisi miettiä vastauksia niihin oikeasti pelattuihin yhden kortin hosereihin, joista mainittakoon vielä Pitching Needle. Sen jälkeen, kun side ja maini on viritetty sen mukaan että vastustajana on muutakin kuin kultakaloja, saattaa ehkä mielessä käydä, että ehkä ne tontutkin ovat jotenkin varautuneet siihen canonistiin, kenties jopa main deckissä olevalla kortilla.
Lainaus
[09:36] <Saimu> ei deckin tarvii voittaa nopeasti
Lainaus käyttäjältä: jkk
it's adorable when Sami Häggkvist's opponents think they have a good matchup. Because it never, ever is.
HW
OM

Poissa JunioRcmf

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #8 : 17.12.08 - klo 16:55 »
Tota, ei Arcane Laboratorykaan counteroi ...
Tämä on totta. Mitäköhän v***ua päässäni tällä hetkellä liikkuu... Joo voidaan unohtaa tämä asia, koska olen selvästikin nyt jotain sotkenut pääni sisällä (muistelen vain jotenkin tuon Shusherin vaikuttaneen Erayon pelaamiseen, mutta voipi olla, että se oli silloin, kun en pelannut lukkoa tai jotain...).

Eniveis, Needle on tosiaan hyvä juttu. Estää Shusherin (jos siihen vielä palataan) ja monen muun kortin käytön. Trinketillä vieläpä haettavissa oleva kortti kyseessä. Tosin oman kokemukseni mukaan Affinity kuolee aika pitkälti tonttuja vastaan, koska Wirewood Symbiote + Viridian Shaman on aika tuhoisa yhdistelmä (Topit eivät kumminkaan hajoa sentään). Eli elffiä vastaan ei kannata Sculptoreita/Helmejä pelailla ennen kuin pyörähtää.
Helmien määrästä voisin sanoa, että varmaan kahta enempää ei kannata pelata, koska sinulla on tutoreita, neljä Sculptoria ja Helmit halventavat myös vastustajan spellejä, joka ei aina ole kovin kivaa (tosin combon pyörähtäessä tällä ei usein ole kauheasti väliä).

Edit: Elffiä vastaan hyvä tapa voittaa on antaa elffi pelaajan kerätä storm countia ja pelata oma stormi Glimpse triggerin päälle -> millaa koko loppu pakan ja vastustaja nostaa kortin -> häviö.
« Viimeksi muokattu: 17.12.08 - klo 17:13 kirjoittanut JunioRcmf »

Poissa Karhumies

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #9 : 17.12.08 - klo 17:13 »
Muutaman tunnin goldfishauksen tulos:

//NAME: Storm the Top
// Top (4)
        4 Sensei's Divining Top
// Storm (4)
        4 Brain Freeze
// Combo (4)
        4 Helm of Awakening
// Tutor (17)
        4 Ponder
        2 Brainstorm
        4 Enlightened Tutor
        4 Mystical Tutor
        3 Trinket Mage
// Disruption (10)
        2 Swords to Plowshares
        4 Counterbalance
        4 Ethersworn Canonist
// Extra mana (3)
        3 Lotus Petal
// Land (18)
        4 Gemstone Mine
        4 Hallowed Fountain
        5 Island
        1 Seat of the Synod
        3 Plains
        1 Ancient Den
// Sideboard (15)
SB:  4 Sanctum Gargoyle
SB:  2 Argivian Find
SB:  3 Back to Basics
SB:  2 Etherium Sculptor
SB:  4 Hurkyl's Recall

Onko siden 4x Hurkyl's Recall mielestänne tarpeeksi hyvä vastaus vastustajan Pithing Needleen? Koska jos Pithingillä otetaan Toppi pois, niin sepä oli sitten siinä. Päädyin ajamaan 4 Helmiä ja 2 Sculptoria, koska Helm tiputtaa Brain Freezen mana costia ratkaisevasti -> usein saadaan turni pois pyörähdyksestä, kun T3 pystyy pelaamaan Helm + Topit + Freeze.

EDIT: korttilinkit korjattu.
« Viimeksi muokattu: 17.12.08 - klo 17:15 kirjoittanut Karhumies »

Poissa JunioRcmf

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #10 : 17.12.08 - klo 17:16 »
Miksi Sculptorit pois otit ja Helmit jätit? Toisin päin kannattaisi mielestäni tehdä. (vastaus tähän tulikin editoinnin mukana, joka tapahtui, kun kirjoitin vielä tätä viestiä)
Dispeller's Capsulea voi pelata tutoroitavana poistona artifacteja ja enchantmenttejä vastaan (tosin Chalicea yhdellä napilla se ei ohita, siihen tarvii Recallin).

Poissa Chaosworm

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #11 : 17.12.08 - klo 18:57 »
Minä väittäisin, että mielummin Brainstorm 3 ja Ponder 3, kuin Brainstorm 2 ja Ponder 4. EDIT: Meddling Mage.
« Viimeksi muokattu: 17.12.08 - klo 19:10 kirjoittanut Chaosworm »
aka. Awaclus

Poissa Karhumies

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #12 : 17.12.08 - klo 19:04 »
Miksi Sculptorit pois otit ja Helmit jätit? Toisin päin kannattaisi mielestäni tehdä. (vastaus tähän tulikin editoinnin mukana, joka tapahtui, kun kirjoitin vielä tätä viestiä)

Niin. Miksiköhän.

Dispeller's Capsulea voi pelata tutoroitavana poistona artifacteja ja enchantmenttejä vastaan (tosin Chalicea yhdellä napilla se ei ohita, siihen tarvii Recallin).

Miksei ennemmin Seal of Cleansing? Nopeampi, tehokkaampi, ihan yhtä lailla tutoroitavissa ja toimii paremmin yhteen Helmin kanssa. Stifle kosauttaa kummatkin yhtä lailla ja Cleansing ohittaa vielä sen Chalisenkin.

Minä väittäisin, että mielummin Brainstorm 3 ja Ponder 3, kuin Brainstorm 2 ja Ponder 4.

Eipäs kompastuta lillukanvarsiin.
« Viimeksi muokattu: 17.12.08 - klo 19:07 kirjoittanut Karhumies »

Poissa JunioRcmf

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #13 : 17.12.08 - klo 19:23 »
Miksei ennemmin Seal of Cleansing? Nopeampi, tehokkaampi, ihan yhtä lailla tutoroitavissa ja toimii paremmin yhteen Helmin kanssa. Stifle kosauttaa kummatkin yhtä lailla ja Cleansing ohittaa vielä sen Chalisenkin.
Ajattelin lähinnä värien kannalta, että Capsule on helpompi pelata (pakassa 7 korttia josta saa vihreää ja ne hajoavat hetken käytön jälkeen) ja sen voi tutoroida myös Trinket Magella eli se on helpommin tutoroitavissakin kuin Seal. Seal on yleisesti ottaen parempi, mutta en tiedä kannattaako kolmatta väriä sen takia lisätä. Disenchant on yhtä helppo hakea kuin Seal, tosin sen käyttö on kankeampaa.
Chalice kakkosella ei yleensä ole muuten Chalice pelaajille mikään suuri ongelma enää kakkosvuorolla (tuplamanaläänejä ja moxeja pelaavat useimmat, jotka käyttävät Chalicea mainissa). Hurkyl's Recall on silti luultavasti paras vastaus Chaliceen.

Miten muuten ovat Canonistit toimineet mainissa? Ihan yleisestä mielenkiinnosta kyselen, kun pakkasi ei kauheasti artifacteihin Top+Helm/Sculptor combon lisäksi näytä painottuvan. Combon varmistajina sinäänsä hyviä, kun vastus voi pelata vain yhden nonartifact spellin, mutta toisaalta, jos se spelli on Stifle tai Trickbind niin combo tyssää aika varmasti siihen (paitsi, jos on CounterTop pöydässä tietysti).

PS. Oma pointtini on tuon Helm vs. Sculptor jutun kanssa siinä, että itse en yleensä tykkää halventaa myös vastustajien spellejä. Itse näen sen suurempana ongelmana kuin se, että poistot osuvat Sculptoriin. Sidetyksen jälkeen kyllä Helmiinkin osuu poisto ja se voi myös kriittisesti halventaa vastustajan tavaroita vaikka halventaa myös sinun Brain Freezeäsikin.

Poissa Karhumies

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #14 : 17.12.08 - klo 19:48 »
Miksei ennemmin Seal of Cleansing? Nopeampi, tehokkaampi, ihan yhtä lailla tutoroitavissa ja toimii paremmin yhteen Helmin kanssa. Stifle kosauttaa kummatkin yhtä lailla ja Cleansing ohittaa vielä sen Chalisenkin.
Ajattelin lähinnä värien kannalta, että Capsule on helpompi pelata (pakassa 7 korttia josta saa vihreää ja ne hajoavat hetken käytön jälkeen) ja sen voi tutoroida myös Trinket Magella eli se on helpommin tutoroitavissakin kuin Seal. Seal on yleisesti ottaen parempi, mutta en tiedä kannattaako kolmatta väriä sen takia lisätä. Disenchant on yhtä helppo hakea kuin Seal, tosin sen käyttö on kankeampaa.

Taidat kyllä nähdä ihan omia vihreitä pikkutonttujasi näin joulun alla, sillä jo muinaiset Mercadian-blockin pelaajat tiesivät, että Seal of Cleansing on kautta aikojen ollut valkoinen. Mielestäni valkoista korttia on aika helppo pelata valkosinisessä pakassa ilman vihreää manaa.

Jos joku pelaa mainissa Chalisea ja castaa sen kakkosvuorolla kahdella napilla pöytään, niin se oli sitten voi-voi eikä siihen cc2 Hurkyllikään enää mitään auta. Enpä ole kertaakaan Chalisea vielä nähnyt täällä päin pelattavan, mutta voihan sitä toki varuilta pitää sekä Dispelleriä että Cleansingiä sidessä, niin toinen toimii kummiskin. Paitsi jos tulee Chaliset sekä 1 että 2 napilla (todennäköisyys lim-> 100%, ihan varmasti). :P

Miten muuten ovat Canonistit toimineet mainissa? Ihan yleisestä mielenkiinnosta kyselen, kun pakkasi ei kauheasti artifacteihin Top+Helm/Sculptor combon lisäksi näytä painottuvan. Combon varmistajina sinäänsä hyviä, kun vastus voi pelata vain yhden nonartifact spellin, mutta toisaalta, jos se spelli on Stifle tai Trickbind niin combo tyssää aika varmasti siihen (paitsi, jos on CounterTop pöydässä tietysti).
Hidastavat vastustajaa. Sehän riittää. Tämän dekin tutorit ovat sellaisia, ettei niitä voi järkevästi pelata useampaa vuorossa (ilman Ponder/Brainstorm), joten lähinnä tuolla estetään vastustajan aggro/goblin/elf/combo/muu lappujen "liian nopea" mättö kenttään-> saadaan aikaa T4-T5 asti, kun vastustajan pitää joko hakea vastaus tai kituuttaa. Suurimpana harmina Dreadnought-Stiflelle tuo ei voi mitään.

PS. Oma pointtini on tuon Helm vs. Sculptor jutun kanssa siinä, että itse en yleensä tykkää halventaa myös vastustajien spellejä. Itse näen sen suurempana ongelmana kuin se, että poistot osuvat Sculptoriin. Sidetyksen jälkeen kyllä Helmiinkin osuu poisto ja se voi myös kriittisesti halventaa vastustajan tavaroita vaikka halventaa myös sinun Brain Freezeäsikin.
Haluaisinpa nähdä sen kilipään, joka tajuaa mennä ykköspelissä hajottamaan T2 Helmin sen sijaan että pelaa sen avulla halvemmat omat T2/T3 laput pöytään. Jos itse saadaan T3-T4 combo Helmillä aikaan varmemmin (pysyy ehjänä) "puun takaa", niin kannattaa sitä pelata. Ja sidestä nyt tunnetusti tulee ihan mitä vaan poks-poksia, siksi itsekin pitäisin sidessä ekstrana paria Sculptoria niin on mistä hajotella.
« Viimeksi muokattu: 17.12.08 - klo 19:50 kirjoittanut Karhumies »

Poissa JunioRcmf

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #15 : 17.12.08 - klo 20:01 »
Miksei ennemmin Seal of Cleansing? Nopeampi, tehokkaampi, ihan yhtä lailla tutoroitavissa ja toimii paremmin yhteen Helmin kanssa. Stifle kosauttaa kummatkin yhtä lailla ja Cleansing ohittaa vielä sen Chalisenkin.
Ajattelin lähinnä värien kannalta, että Capsule on helpompi pelata (pakassa 7 korttia josta saa vihreää ja ne hajoavat hetken käytön jälkeen) ja sen voi tutoroida myös Trinket Magella eli se on helpommin tutoroitavissakin kuin Seal. Seal on yleisesti ottaen parempi, mutta en tiedä kannattaako kolmatta väriä sen takia lisätä. Disenchant on yhtä helppo hakea kuin Seal, tosin sen käyttö on kankeampaa.

Taidat kyllä nähdä ihan omia vihreitä pikkutonttujasi näin joulun alla, sillä jo muinaiset Mercadian-blockin pelaajat tiesivät, että Seal of Cleansing on kautta aikojen ollut valkoinen. Mielestäni valkoista korttia on aika helppo pelata valkosinisessä pakassa ilman vihreää manaa.

Jos joku pelaa mainissa Chalisea ja castaa sen kakkosvuorolla kahdella napilla pöytään, niin se oli sitten voi-voi eikä siihen cc2 Hurkyllikään enää mitään auta. Enpä ole kertaakaan Chalisea vielä nähnyt täällä päin pelattavan, mutta voihan sitä toki varuilta pitää sekä Dispelleriä että Cleansingiä sidessä, niin toinen toimii kummiskin. Paitsi jos tulee Chaliset sekä 1 että 2 napilla (todennäköisyys lim-> 100%, ihan varmasti). :P

Miten muuten ovat Canonistit toimineet mainissa? Ihan yleisestä mielenkiinnosta kyselen, kun pakkasi ei kauheasti artifacteihin Top+Helm/Sculptor combon lisäksi näytä painottuvan. Combon varmistajina sinäänsä hyviä, kun vastus voi pelata vain yhden nonartifact spellin, mutta toisaalta, jos se spelli on Stifle tai Trickbind niin combo tyssää aika varmasti siihen (paitsi, jos on CounterTop pöydässä tietysti).
Hidastavat vastustajaa. Sehän riittää. Tämän dekin tutorit ovat sellaisia, ettei niitä voi järkevästi pelata useampaa vuorossa (ilman Ponder/Brainstorm), joten lähinnä tuolla estetään vastustajan aggro/goblin/elf/combo/muu lappujen "liian nopea" mättö kenttään-> saadaan aikaa T4-T5 asti, kun vastustajan pitää joko hakea vastaus tai kituuttaa. Suurimpana harmina Dreadnought-Stiflelle tuo ei voi mitään.

PS. Oma pointtini on tuon Helm vs. Sculptor jutun kanssa siinä, että itse en yleensä tykkää halventaa myös vastustajien spellejä. Itse näen sen suurempana ongelmana kuin se, että poistot osuvat Sculptoriin. Sidetyksen jälkeen kyllä Helmiinkin osuu poisto ja se voi myös kriittisesti halventaa vastustajan tavaroita vaikka halventaa myös sinun Brain Freezeäsikin.
Haluaisinpa nähdä sen kilipään, joka tajuaa mennä ykköspelissä hajottamaan T2 Helmin sen sijaan että pelaa sen avulla halvemmat omat T2/T3 laput pöytään. Jos itse saadaan T3-T4 combo Helmillä aikaan varmemmin (pysyy ehjänä) "puun takaa", niin kannattaa sitä pelata. Ja sidestä nyt tunnetusti tulee ihan mitä vaan poks-poksia, siksi itsekin pitäisin sidessä ekstrana paria Sculptoria niin on mistä hajotella.
Okei, nyt täytyy kyllä myöntää, että olen ihan täysin jäässä tänään. Ajattelin Seal of Primordium, joka on tunnetusti "planarshiftattu" version Cleansingistä... (kyllä on ollut sellaista turttailua tänään, että melkein karmamiinuksen ansaitsisin)
Minä pelasin Chalicea ei viime vaan sitä edellisessä Legacyssä täällä Mikkelissä Ancient Tomb ja Lotus Petalien avustamana (en Cityjä enkä Mokseja omista). Myös Peksillä on Chalice(ja?).


Poissa Ziilot

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #16 : 17.12.08 - klo 21:14 »
Engineered Explosives kuulemma hajottaa hyvin Chalicet.

Poissa Der Golem

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #17 : 17.12.08 - klo 21:55 »
Fetsit vois olla hyviä tässä pakassa.

Poissa toni_a_salmi

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #18 : 17.12.08 - klo 22:36 »


   Pelasin vastaavanlaista comboa legacy champseissa ja sijoitus oli 13.  Pienellä muokkauksella ja nopeuden
   lisäyksellä deck kyllä toimii. Poistoa tuossa deckissä on liian vähän ja aggrot lyö naamaa aika nopeasi.
   Moat olis aika hyvä lisäys tähän deckii. Sillä voitti suoraa aika monen deckin. Vaihtoehtotappokaan ei olis
   pahitteeks. Lisäykseks vielä, että tämä versio kyl hävii jokaiseen deckii missä on counterspell :D eli kaivattais
   jotain backuppia tai kortin poistoa...duress, thoughtseize... tai sit pelaa ne FoWit, jotka btw menee jokaiseen
   deckii mis on sinistä! :D:D
 
        Sit mielenkiinnostä kysyn mihin tarvit 4x Brainfreeze ja 4x Mystical tutor?? Luulis pärjäävän vähemmälläkin.
   Siinä sitä sit ollaan ku käsi täynnä tutoreita ja brainfreezejä.

Poissa Laako

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #19 : 18.12.08 - klo 16:14 »
Itsellänikin tän tyyppinen decki on, tykkään pelata siinä myös Leonin Elderiä. Jos ei satu Brain Freeze nousemaan käteen niin ainakin saadaan infinite lifet :). Glimmervoidit vois kans olla ihan hyviä, kun pelaat paljon artifactia. Niiden avulla voikin sitte pelata esim. Grapeshottia tai Tendrils of Agonya
gooby pls

Poissa Nastaboi

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #20 : 18.12.08 - klo 17:52 »
Joo. Tunkekaa toki pakkaan lisää kortteja, jotka eivät tee YHTÄÄN MITÄÄN ennen, kuin on jo voittanut.
Lainaus
[09:36] <Saimu> ei deckin tarvii voittaa nopeasti
Lainaus käyttäjältä: jkk
it's adorable when Sami Häggkvist's opponents think they have a good matchup. Because it never, ever is.
HW
OM

Poissa absurdimuukalainen

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #21 : 18.12.08 - klo 19:07 »
Meekstone että selviät aggroja vastaan?

Poissa Rancid-

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #22 : 18.12.08 - klo 20:53 »
Meekstone tekeeki ihan hemsvetisti hallaa esim. Goblineille.
Lainaus
TES uses Ad Nauseam more often and ANT uses Past in Flames more frequently.

Poissa Karhumies

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #23 : 19.12.08 - klo 00:40 »
Tulipahan tässä todettua, että meikäläisen nykyisillä vehkeillä ja käytettävissä olevalla budjetilla en saa tästä dekistä turnauskelpoista. Turnauskelpoinen versio dekistä nopeutuisi ihan sikana pistämällä manapyörityksen kokonaan uusiksi syömällä oikein kernaasti 4x Tundra (omistan 0kpl), 4/8x Fetch landi (omistan 0kpl) ja 3x Mox Diamond (mahdollistaa T1/T2 kikkailun, äärimmäisesti parempi kuin Lotus Petal tässä dekkityypissä). Tämä manamuutos Islandien suuntaan mahdollistaa 2-4x Dazen pelaamisen mainissa ja kannustaa muuntamaan Helmit Sculptoreiksi. Kun dekki kerran pyörähtää siniseen päin, käteen jäävät ylimääräiset Sculptorit, Brain Freezet ja Dazet mahdollistavat järkevästi 4x Force of Will (omistan 0) ajamisen "ilmaisina" countereina. Countereiden manattomuus on äärimmäisen tärkeää juurikin siksi, että dekki tarvitsee kaiken alkuturnien ländi- ja moximanan pyöräytykseen. Vaikken saakaan tästä turnausdekkiä itselleni rakennettua, tulen kehittelemään sitä ajatustasolla eteenpäin ja postailen jonkinlaista "advanced"-listaa huomenissa.

Henkilökohtaisella tasolla päädyin sellaiseen ratkaisuun, että kasaan itselleni dekistä turnausdekin sijaan budjetoidun kasuaaliversion, joka tyytyy olemaan kriittiset alkuturnit pelkkä "kultakala" maksimoidakseen combon nopeuden. Turnaustasolle T1-T4 goldfish, T5 voittocombo on auttamatta aivan liian hidas. Budjettiversio päätyy siis panostamaan tutorointiin counteroinnin sijaan. Budjettiversioon mahtuvat mukaan seuraavanlaiset jipot:
Mainiin 1xFuture Sight -> Helm/Sculptor + Future Sight + Top -> nostetaan vaikka koko oma dekki käteen, otetaan Lotus Petalilla mana, pyöritetään toppeja ja Brain Freeze.
Mainiin 4x Long-Term Planning, joka etsii Topin kanssa combon puuttuvan lapun dekin päälle. Jos Helm/Sculptor on jo pöydässä, niin T4 LTP + Topilla kaivelu vastustajan endissä varmistaa T5 combon hakemalla Future Sightin T5 topdekiksi.

Kasuaalistakin jonkinlainen lista luvassa huomenissa.

Poissa Nastaboi

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #24 : 19.12.08 - klo 12:54 »
Pakan ongelmahan ei missään vaiheessa ole ollut nopeus, vaan interaktion puute. Future Sightia pelaisin joka tapauksessa.
Lainaus
[09:36] <Saimu> ei deckin tarvii voittaa nopeasti
Lainaus käyttäjältä: jkk
it's adorable when Sami Häggkvist's opponents think they have a good matchup. Because it never, ever is.
HW
OM

Poissa Karhumies

Vs: Storm the Top (Legacy Combo)
« Vastaus #25 : 19.12.08 - klo 20:47 »
Pakan ongelmahan ei missään vaiheessa ole ollut nopeus, vaan interaktion puute.
Oikeammin: ilman arvokortteja pakan manat eivät riitä interaktioon pudottamatta pakan nopeutta liiaksi. Tästä syystä kasuaalin joko-taissa valitsin combon nopeuden boostauksen ennemmin kuin interaktion.

Kasuaaliversiosta tuli valmista:

//NAME: Storm the Top - Casual
// Top (4)
        4 Sensei's Divining Top
// Storm (4)
        4 Brain Freeze
// Combo (4)
        4 Helm of Awakening
// Tutor (17)
        4 Serum Visions
        4 Brainstorm
        4 Enlightened Tutor
        4 Long-Term Plans
        1 Future Sight
// Häirintä (8)
        4 Swords to Plowshares
        4 Counterbalance
// Extra mana (3)
        3 Lotus Petal
// Land (19)
        4 Svyelunite Temple
        4 Island
        1 Seat of the Synod
        2 Plains
        1 Ancient Den
        4 Gemstone Mine
        3 Glimmervoid
        1 Academy Ruins
// Sideboard (15)
SB:  4 Rushing River
SB:  4 Remand
SB:  3 Trinket Mage
SB:  4 Seal of Cleansing

Esimerkkipeli:
T1 Svyelunite Temple
T2 Normaali Land + Helm + Top
T3 Normaali land, vastustajan endissä Long-Term Plans (Future Sight) + Topilla kaivelu
T4 Räjäytetään Temple, pelataan Future Sight -> haetaan petalit ja combo


Herkkuversio vaatii vielä työstämistä. Cunning Wish on muuten kova kortti sinne.