Ajatus lähti sikiämään mielessä niin vimmatusti, että pitihän kyseinen pakka pistää pystyy.
Kyseinen deck ei ole paras eikä todellakaan huonoin, vaikka alkuun kuvittelisi kun Primal Surge on deckissä. Tehty kieliposkella asenteella ja tuomaan mukavuutta peliin.
Nyt sillä on taottu jonkun verran modossa (Daily & 1vs1 yms.) ja vielä piti kyseinen deck viedä FNM ajelulle (4-0).
Elikkä kyseessä on Primal Surge rennosti neljä värisenä, eli GBWR. Tämähän kortti on AIVAN ROSKA (isojen poikien mielestä), mutta jos noin paljo voimaa on yhdessä lapussa ja vielä typessä on tällä hetkellä combon palat kyseiseen korttiin kohdalla niin miksipä ei. Kortti oli siis saatava toimimaan sillä tavalla, että resolvatessa sillä voittaa 100% ja näinhän kyseinen kortti toimii nyt.
Elikkä:
1x Primal Surge
1x Urabrask the Hidden (Tai Fervor & Akroma's Memorial, mistä nyt sitten pitääkään)
1x Grand Abolisher
JOS Primeval Surge resolvaa, ei vastustajalle juuri ole outteja (Gideon on voinut käskeä tulemaan kylään, O-Ring sideltä hoitaa tämänkin), mutta mitään muuta ei ole. Eli tuolloin voit omalla valitsemalla tyylilläsi pistää laput pöytään ja nauttia vastustajan ilmeestä. (Modossa tämä yleensä tapahtuu erittäin nopeana concedena).
Primal Surgen nostaminen olisi täysin älytöntä pelkällä drawilla, niin tämä tarvitsi siihen tutoroinnin ja pitäähän se vielä olla perm. muodossa jotta koko deck lavahtaa pöytään. Siksi:
4x Rune-Scarred Demon
Mutta mitä sitä turhia höpisemään niin pistän tähän tämän hetkisen listani millä pelailen.
CC10!
1x Primal Surge
CC8
1x Craterhoof Behemoth (Tämä korteista heikoin, pelkkää liiottelua, mutta kuka ei halua ajaa 400-500 damagea kun kerta ajetaan)
CC7
4x Rune-Scarred Demon
1x Elesh Norn, Grand Cenobite (hyvä tutor kohde myös)
CC6
4x Primeval Titan
CC5-1
1x Urabrask the Hidden
4x Solemn Simulacrum
1x Garruk Relentless
3x Pristine Talisman
1x Vessel of Endless Rest
3x Dawntreader Elk
4x Sphere of the Suns
1x Grand Abolisher
4x Birds of Paradise
2x Llanowar Elves
Lands:
4x Woodland Cemetary
3x Copperline Gorge
2x Rootbound Crag
2x Kessig Wolf Run
1x Sunpetal Grove
8x Forest
2x Swamp
2x Mountain
1x Plains
SB:
3x Curse of Death's Hold
3x Cavern of Souls
2x Ratchet Bomb
1x Elixir of Immortality
2x Nihil Spellbomb
2x Wurmcoil Engine
2x Oblivion Ring
Toivottavasti joku testailee tätä läjää ja saa toki ehdotuksia pistää deckkin. Ainoana ongelmana tuntuu olevan todella tiukka manabase ja myös todella tiukka main, ei tuohon paljoa häirintää mahdu millään ilveellä. Solemnit, Elkit ostavat kuiteskin mukavastai lisäaikaa "comboamiselle".
Suuret kiitokset Lari Kuivalaiselle, joka mahdollisti kyseinen deckin testailun.