Poromagia

Äänestys

Commonien kohtalo ?

Syön.
49 (56.3%)
Hyvää kakkapaperia..
21 (24.1%)
Toimii hyvin käsipyyhkeenä.
17 (19.5%)

Äänestäjiä yhteensä: 84

Äänestys päättynyt: 17.06.04 - klo 22:31

Kirjoittaja Aihe: Commonien kohtalo ?  (Luettu 30313 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa miinin

Vs: Commonien kohtalo ?
« Vastaus #60 : 07.06.06 - klo 20:17 »
boomerang, mana leak, llanovar elves, naturalize, shock, sleight of hand ja tietyin varauksin volcanic hammer - siinäpä nuo. Ja ota vielä huomioon, että basicissa noita käyttiscommoneja on normisarjoja enemmän.

Paikalla Omnicun

Vs: Commonien kohtalo ?
« Vastaus #61 : 07.06.06 - klo 20:53 »
Tässä on 20 korttia Ninth Editionin commoneja, joita et maininnut. Nämä sopivat kuitenkin mielestäni useisiin pakkoihin.
Mikseivät sinusta?

Aven Windreader
Dark Banishing    
Elvish Warrior
Fear
Firebreathing
Fishliver Oil
Giant Growth
Gravedigger
Holy Day 
Pacifism    
Rampant Growth
Ravenous Rats
Reflexes
Samite Healer
Sea’s Claim
Seething Song 
Spined Wurm
Stone Rain
Suntail Hawk
Trained Armodon

 ;D

Poissa miinin

Vs: Commonien kohtalo ?
« Vastaus #62 : 07.06.06 - klo 21:49 »
Mikseivät sinusta?

Ihan siitä yksinkertaisesta syystä, että nuo ovat pääasiassa pelikelvotonta jätettä. Noista suurinta osaa ei pelata edes standardissa, saati sitten oikeissa formaateissa. Joku Fear on oikeasti niin huono, että hyvä jos sitä pelataan minmasterissa;)

Jos niitä pelataan sinun kaveriporukassasi, ei se vielä tee niistä oikeasti pelikelpoisia. Yleensäkin nuo vanhat aurat ovat käsittämätöntä jätettä - Fishliver oil? Ihan oikeasti? Tuota tuskin kukaan on oikeasti pelannut ikinä missään. Tuossa on muutama sellainen "ok" -lappu johonkin keittiönpöytäpeleihin (Dark Banishing, Stone Rain, Giant Growth, Holy Day, Pasifism, Ravenous Rats...), mutta kyllä nuo ovat aivan käsittämätöntä jöötiä. Rottia kai pelataan standardissa, samoin Stone Rainia, muuten noillekaan ei peliaikaa heru - edes leikkitypessä. Noista oikeissa formaateissa käytettäviä ovat juuri nuo edellisessä viestissäni mainitsemat 6+1 korttia. Niistäkin monipuolista käyttöä taitaa saada vain Leak ja mahdollisesti Naturalize, jonka väri rajoittaa sitä surullisen paljon...
« Viimeksi muokattu: 07.06.06 - klo 22:12 kirjoittanut Anastazia »

Poissa duracel

Re: Commonien kohtalo ?
« Vastaus #63 : 08.06.06 - klo 10:33 »
Mitä ne oikeat formaatit oikein ovat? Ja missä pelataan Shockia? o_.

~jari
Tätä se dementia teettää. Ei dementia! Ei, ei vaan dementia. Sanoinko mä sen dementian taas? Ei dementia vaan väsymys. Väsymystä tarkoitin. Meni sanat sekasin, kun on tämä dementia. Ei dementia ole minulla! Väsymys on vaan. Väsymys ja dementia. Jumalauta!

Poissa miinin

Vs: Re: Commonien kohtalo ?
« Vastaus #64 : 08.06.06 - klo 10:56 »
Mitä ne oikeat formaatit oikein ovat? Ja missä pelataan Shockia? o_.

~jari

Oikeat formaatit as in Vintage, Legacy ja noista väännetyt HL:t. Pelailtiinhan sitä ainakain takavuosina Sligh-varianteissa ja aggro-HL:ssa tuota voi pelata vieläkin.

Poissa Nastaboi

Vs: Commonien kohtalo ?
« Vastaus #65 : 08.06.06 - klo 14:57 »
Mulla on Legacy-Highlanderissa Boomerang mainissa ja Mana Leak sidellä!
Lainaus
[09:36] <Saimu> ei deckin tarvii voittaa nopeasti
Lainaus käyttäjältä: jkk
it's adorable when Sami Häggkvist's opponents think they have a good matchup. Because it never, ever is.
HW
OM

Poissa vodel

Vs: Commonien kohtalo ?
« Vastaus #66 : 09.06.06 - klo 12:21 »
Itse bongasin 12 käyttökelpoista commonia 9 edikasta. Suurta osaa kuitenkin pelataan vain T2:ssa ja vain muutamaa extendetissa ja eipä taida montaa (yhtään) kyllä löytyä eternal pakoista.

Boomerang   
Giant Growth
Llanowar Elves   
Mana Leak
Naturalize   
Ravenous Rats
Seething Song
Shock 
Sleight of Hand
Stone Rain     
Volcanic Hammer
Wood Elves
Nopeat elävät, kuolleet eivät.

Poissa oltrak

Vs: Commonien kohtalo ?
« Vastaus #67 : 09.06.06 - klo 12:51 »
Tuollainen laskeminen ei niinkään osoita kuinka commonit ovat yleisesti huonoja vaan kuinka monipuolista casual ja limited on constuctediin/eternaliin verrattuna. Jos ysieditiosta laskee pois kipuländit niin tuskin sieltä löytyy kahtakymmentä rareakaan jota voisi pelata edes standardissa, eternalformaatteihin tuskin löytyy mitään. Paitsi commoneista Mana Leak. Turnausmagicissa on puolensa, mutta minua hämää se että joutuu automaattisesti rajaamaan pois 90% käytössä olevista korteista.

Casual-keskusteluun viitaten: casual on sitä että otetaan ei-käyttökelpoisia kortteja (yleensä commoneita kun niitä löytyy helpoiten se neljä) ja voitetaan niillä vastustaja.

Poissa Nastaboi

Vs: Commonien kohtalo ?
« Vastaus #68 : 10.06.06 - klo 13:33 »
Tehdäänpäs pikainen statistiikka vielä Ravnican osalta. Seuraavassa Standard-peliaikaa saaneet kortit:

Last Gasp
Farseek
Faith's Fetters
Compulsive Research
Boros Garrison (& co.)
Dimir Signet (& co.)

Nämä kortit ovat ns. hyviä commoneja, peruspelaajia, jotka Tekevät hyvin sen, mitä niiltä odotetaan.

Muddle the Mixture
Drift of Phantasms
Dimir House Guard

Nämä ovat saaneet peliaikaa ainoastaan yhdessä pakassa, ja sen takia että Transmute on rikkinäinen ability.

Lisäksi seuraavat ansaitsevat tulla mainituksi:

Leave No Trace (SB)
Strands of Undeath (one-offina yhdessä pakassa, ja vain koska sattuu olemaan musta enchant creature aura, jonka voi heittää Shoaliin)
Dimir Infiltrator (ks. Transmute)

Muissa formaateissa peliaikaa saaneet:

Terrarion (Extended Affinity, synergioiden takia)
Stinkweed Imp (Ichorid, missä sitä ei koskaan castata)

Eli ison setin 114 commonista löytyy 9 standardpelattavaa sekä muutama enemmän siinä rajoilla. Championsista löytyy reilut kymmenen, ja Mirrodinista huimat 25 (Affinity FTW). Eli pelattavien commonien määrä isoissa seteissä näyttäisi olevan kutakuinkin 10 - 20 % luOkkaa. Eri asia on, kertooko moinen statistiikka mitään commonien todellisesta hyvyydestä, koska niiden pelattavuus on aina suhteessa ympäristöön. Ehkä pitäisi tutkia vain Extended/Eternal -formaatteja.

9e:iin liittyen, Mana Leak on peruskamaa Vintagessa, koska se on ekan vuoron counteri moksin avustuksella. Naturalizea pelataan paljonkin Legacyssa, missä vihreä on todellinen väri. Sleight of Hand sai enemmän peliaikaa ennen Serum Visionsia, mm. 4 Gushin Gro-a-Togissa.
Lainaus
[09:36] <Saimu> ei deckin tarvii voittaa nopeasti
Lainaus käyttäjältä: jkk
it's adorable when Sami Häggkvist's opponents think they have a good matchup. Because it never, ever is.
HW
OM

Poissa oltrak

Vs: Commonien kohtalo ?
« Vastaus #69 : 10.06.06 - klo 17:28 »
Ja jatketaan tilastointia Ravnican rare-vertailulla (perustuu omaan varsin passiiviseen turnausharrasteluun, oikaiskaa ja täydentäkää jos jotain olennaista puuttuu).

Standard:
Birds of Paradise
Char
Dark Confidant
Glare of Subdual
Loxodon Hierarch
Vinelasher Kudzu

Extended:
Golgari Grave-Troll
Life from the Loam

Lisäksi järkytysmaat, joista vissiin kahta pelataan standardissa ja ainakin kahta extendedissä. Sitten on niitä juuri ja juuri -tapauksia jonkun verran.

88 raresta siis löytyy kahdeksan standardikorttia joista kolme manafiksausta. Turnausmagicissa on puo... ei kun kirjoitinkin tämän jo edelliseen viestiin.

Poissa Nastaboi

Vs: Commonien kohtalo ?
« Vastaus #70 : 10.06.06 - klo 18:07 »
Mainitsematta jäivät:

Bottled Cloister (yleinen sidekortti)
Chord of Calling (GW-herkkubuildit)
Dream Leash (Annex-Wildfire, tosin tätä ei enää pelata)
Firemane Angel (nimikkopakka)
Helldozer (Extended)
Razia, Boros Archangel (Oath)
Sunforger (Fungus Fire, tosin ei enää Tier 1 -pakka)

Kunniamainintana Flame Fusillade, joka oli Vintagen ja Legacyn voittocombo Time Vaultin kanssa, ennen kuin jälkimmäinen erratoitiin pelikelvottomaksi.

Pelattavia uncommoneja löytyy kyseisestä setistä noin 17.

Mitä turnausmagiciin tulee: Vähänkö turnausjalkapallo on perseestä, kun joutuu automaattisesti rajaamaan pois 90 % käytössä olevista maista - ja 99,995 % käytössä olevista pelaajista.
« Viimeksi muokattu: 10.06.06 - klo 18:11 kirjoittanut Nastaboi »
Lainaus
[09:36] <Saimu> ei deckin tarvii voittaa nopeasti
Lainaus käyttäjältä: jkk
it's adorable when Sami Häggkvist's opponents think they have a good matchup. Because it never, ever is.
HW
OM

Poissa oltrak

Vs: Commonien kohtalo ?
« Vastaus #71 : 10.06.06 - klo 19:26 »
Enkelin ja Chordin laskin juuri ja juuri -tapaukseksi, jälkimmäisen tapauksessa ehkä epäoikeutetusti, Cloisteria ja Sunforgeria en tiennyt (enkä nytkään oleta vakavastiotettaviksi) ja Helldozerista ja Raziasta olen kuullut mutta oletin että kyseessä olivat marginaalitapaukset. Mutta hyviä täydennyksiä, ehkä kuitenkaan eivät romuta pointtiani.

Turnausjalkapallossa on puolensa, mutta kyllä nurtsihöntsy sen aina hakkaa.