Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Tokenit  (Luettu 3336 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Kongy

Tokenit
« : 03.04.07 - klo 18:21 »
Otetaan esimerkiks call of the herd. Kun pelaan call of the herdin, niin onko minulla pakko olla 3/3 elphant token? Vai saako se olla mikä tahansa sovittu asia?

Poissa malin

  • L1-tuomari / MtgSuomi Premium™
  • Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • **
  • Taas Helsinginforssassa
Vs: Tokenit
« Vastaus #1 : 03.04.07 - klo 20:11 »
Tokenia voi kuvata oikeastaan millä tahansa joka sopii järkevästi pelialueelle (jääkaappi on yleensä liian iso tokeniksi), siitä erottaa onko se tapissa vai ei ja se EI ole mtg-kortti (esimerkikis draftissa sideboardista väärinpäin pöydälle laitettu kortti muistuttaa melkoisen paljon morph:a, ei näin).

Hyviä tokeneita ovat vaikkapa nuo varsinaiset tokenit, pro player cardit tai vaikka Pokemon-kortit (ei nyt puhuta estetiikasta). Tai sleevi joka on eri värinen kuin pakan sleevit. Sopivaa paperinpalaakin voi käyttää, kunhan muistaa etenkin turnauksissa laittaa sen vielä pelin jälkeen roskiin ettei se jää floattaamaan pöydälle ja hetken päästä lattialle.
DCI Lvl 1 judge
Enpä keksinyt tähän mitään hyvää sanottavaa joten en sitten sano mitään.
Mutta sanonpas kuitenkin tän minkä kuulin: Hölmöydestä saimutetaan.

Poissa duracel

Re: Tokenit
« Vastaus #2 : 03.04.07 - klo 22:05 »
Pienet paperihippuset ovat äärimmäisen huonoja tokeneita tai countereita. Magic-kortti, joka on erivärisessä sliivissä kuin pakka, tai ilman sliiviä, jos pakka on sliivattu, on paljon parempi.

~jari
Tätä se dementia teettää. Ei dementia! Ei, ei vaan dementia. Sanoinko mä sen dementian taas? Ei dementia vaan väsymys. Väsymystä tarkoitin. Meni sanat sekasin, kun on tämä dementia. Ei dementia ole minulla! Väsymys on vaan. Väsymys ja dementia. Jumalauta!