Morpheja ei saa sekoitella keskenään miten huvittaa vaan vastustajan on pystyttävä erottamaan mikä niistä on mikäkin. Niiden peliintulojärjestys on yksi erottavista asioista, mutta muutkin erot omista korteista on tiedettävä ja tarvittaessa myös kerrottava vastustajalle (esim. kumpi näistä hyökkäsi viime vuorolla ja kumpi täpättiin convokea varten). Koska normaaleista creatureista näkee suoraan mitä ne ovat, niille ei luonnollisesti mitään tällaista tarvitse tehdä.
Se miten merkitsemisen tekee ei ole oleellista, vaan se että ne jotenkin erottaa - selkeässä rivissä pitäminen riittää useimmiten, esim. nopat tai numeroidut paperilaput ovat hyviä muuten. Nähdyt morphit saa kirjoittaa ylös kuten ihan minkä tahansa muunkin pelissä saadun tiedon.
Ixidronin kääntämiin morpheihin pätee sama - niistä on tiedettävä mikä on mikäkin, ja tässä tapauksessahan ne on kaikki jo kertaalleen nähty. Peliintulojärjestyksellä ei tällöin ole mitään väliä koska otukset pystyy tunnistamaan helpomminkin. Mielivaltaisten merkkien asettelu vastustajan korteille ei välttämättä ole paras mahdollinen idea, mutta muistiinpanot paperille ovat ihan yhtä sallittuja kuin muutenkin. Kuten normaalistikin, vastustaja on velvollinen pitämään selvillä mikä korteista on mikäkin, ja jos on tiedossa että Grizzly Bears, Trained Armodon ja Akroma ovat pöydässä morpheina, voit ihan vain kysyä vastustajalta mikä on mikäkin.