Voi hemmetin Phasing. Siihen on ihan hyvä syy, ettei koko mekaniikkaa ole tuettu vuosiin. Noh, yritetääs. Ensin helppo osa:
Normaalisti phasing toimii siten, että joka vuoron untap stepissä, ennen itse untapin tapahtumista, aktiivisen pelaajan phasingilla varustetut permanentit "katoavat" (phase out) ja samanaikaisesti peliin "ilmestyvät" (phase in) phase-outissa olevat kortit. Phase-in antaa kortille kyvyn hyökätä ja täpätä kuin sillä olisi haste. Vodalian Illusionistin kyky siis heittää olennon phase-outtiin, josta se palaa omistajansa seuraavassa untapissa peliin.
Ja sitten se vaikeampi pala:
Phasingin aiheuttamat pelistä poistumiset ja peliin palautumiset eivät triggeröi comes into play- ja leaves play -triggereitä. Myöskään kortin peliin tulemiseen vaikuttavat efektit eivät vaikuta - esim. normaalisti täpissä peliin tulevat kortit tulevat siis peliin siinä asennossa, missä pelistä poistuivatkin. Sen sijaan phase-out poistaa kortista kaiken siihen tehdyn vahingon. Phasingista huolimatta kortissa säilyvät kiinni Aurat ja Equipmentit (jos kortti X phase-outtaa, menevät siinä kiinni olevat Aurat/Equipmentit samalla phase-outtiin ja tulevat siihen kiinnittyneinä takaisin), counterit ym. tieto aiemmista samaan korttiin kohdistuneista valinnoista ja tapahtumista. Esimerkkejä tästä: flipattu Nezumi Shortfang pysyy flipattuna. Meddling Mageen valittu kortti pysyy samana. Täpätty kortti pysyy täpättynä.
Muutenkin peli kohtelee phasingin aiheuttamista pelialueen vaihtumisista huolimatta korttia täsmälleen samana korttina, toisin kuin missään muussa pelialueen vaihtumistapauksessa. Eli jos vaikkapa ammut Lightning Boltilla jotain olentoa, joka Boltin stackissa ollessa käy phase-outissa ja tulee sieltä vielä jotenkin ennen Boltin resolvaamista takaisin, Bolt osuu vieläkin olentoon. Ai niin, ja phase-outissa olevat kortteja ei voi hakea käteen Wisheillä, koska ne ovat phased-out zonella eivätkä RFG:ssä (tämä kusautti yhden hienoista komboistani Polarin kisaa ajatellen).
Phasingissa on niin paljon kaikenlaista hämärää, että varmaankin unohdin jotain (vaikka koetin kyllä Comp Rulesista luntata kaiken olennaisen) - muut tuomarit täydentänevät vastausta.