Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Erayo of Ninjaland  (Luettu 5314 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa JunioRcmf

Erayo of Ninjaland
« : 19.11.07 - klo 16:21 »
Korttivalikoima rajoittuu Legacy laillisiin kortteihin, mutta pakka on Casuaalia, koska ei turnaustasoinen ole eikä siksi luultavasti ole tulossakaan.

[Creature - 12]
4x Ornithopter
4x Erayo, Soratami Ascendant
4x Ninja of the Deep Hours

[Enchantment - 4]
4x Arcane Laboratory

[Instant - 14]
4x Repeal
4x Mana Leak
4x Remand
2x Disrupting Shoal --> Force of Will

[Sorcery - 4]
4x Ponder

[Artifact - 8]
4x Lotus Petal
4x Mishra's Bauble

[Land - 18]
4x Blinkmoth Nexus
8x Island
4x Mishra's Factory
1x Minamo, School at Water's Edge
1x Oboro, Palace in the Clouds

Erayon flippaukseen käytetään halpoja spellejä (Ponder, Thopter, Bauble, Petal) ja vastustajan peli lukitaan pelaamalla Laboratorio flipatun Erayon kaveriksi.
Kortin nostoa/pakan tonkimista pakasta löytyy kahden kymmenen kortin verran (Ninja, Repeal, Remand, Ponder, Bauble). Ninjalla ja miesmailla olisi tarkoitus ajaa vastustaja kumoon, Repealit bouncaavat uhkia tai omia 0cc spellejä Erayon flippaukseen, Remand counteroi, Ponder tonkii ja shufflaa (syy miksi pelaan näitä enkä Aivomyrskyjä) ja Baubeli tutkii vastustajan nostoja ja auttaa flippaamaan Erayon.
Pelaan Mana Leakkiä Counterspellin sijaan, koska 14 sinistä tuottavaa landia ei vakuuttanut UU counterin kanssa. Olen myös hyppinyt 21 ja 22 landin välillä, kun haluaisin saada kolmannen Shoalin sisään ja ne tosiaan olisivat vaihtumassa 2-3 FoWiksi, jos niitä vain jostain saan revittyä (mieluummin pelaisin kolmea FoWiakin, mutta 21 landia on tuntunut vähän liian huteralta enkä tiedä mitä muuta poistaisi).
Landit ovat mitä ovat, en oikein keksi kuinka niitä saisi parannettua, kun en haluaisi Nexuksia tai Factoryjä poiskaan heittää. Olisiko Cephalid Coliseum mahdollisesti pelaamisen arvoinen?
« Viimeksi muokattu: 19.11.07 - klo 17:52 kirjoittanut JunioRcmf »

Poissa Anssi

Vs: Erayo of Ninjaland
« Vastaus #1 : 19.11.07 - klo 17:03 »
Dekki haluaa moxit ja petalit.
Kaikki kortit löytyvät myös Cardtraderistä

Poissa JunioRcmf

Vs: Erayo of Ninjaland
« Vastaus #2 : 19.11.07 - klo 17:28 »
Dekki haluaa moxit ja petalit.
Chrome Moxeja aikoinaan kokeilin eivätkä ne aina toimineet niin hyvin kuin olisin toivonut (ja menin jo vaihtamaan kaikki pois) enkä usko Mox Diamondien olevan sen parempia etenkään tämän hetkisillä landeilla, mutta Petaleita kyllä voisi setin pistää sisään.
« Viimeksi muokattu: 19.11.07 - klo 18:46 kirjoittanut JunioRcmf »

Poissa Hopo

Vs: Erayo of Ninjaland
« Vastaus #3 : 29.11.07 - klo 09:05 »
Vihreä splässi tuo Time of Needit, valkoinen taas Rule of Lawn.
4 x Sensei's Divining Top auttaa flippaamaan Erayon nopeasti jos saat kaksi toppia pöytään samaan aikaan. Ponderin ja Brainstormin ero on tässä dekissä mielestäni isohko Brainstormin eduksi, sillä sen voit pelata vastustajan vuorolla kenties neljäntenä spellinä. Shuffletus kuitenkin puuttuu.
Massatuho olisi varmaan hyvä, sillä kolmen ekan vuoron aikana pöytään päätyneet uhat (miehet/miesländit) pitäisi saada jotenkin pois. Ehdotan WoGia, Armageddonia tai Evacuationia, mikäli et aio lisäillä värejä.

Myös Disrupt ja Force Spike vaikuttaisivatvat hyviltä. Mutta miksi Minamo ja Oboro?
IPU:lle tuli tosiaan heitettyä ääni ..... periaatteet suht kunnossa.

Poissa ihm3mi3s

    Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • Se on semmonen juttu että kusettaminen ei kannata
Vs: Erayo of Ninjaland
« Vastaus #4 : 29.11.07 - klo 09:16 »
pomputukseen olisi kiva Unsummon ?

E:linkitys

Poissa mora

Vs: Erayo of Ninjaland
« Vastaus #5 : 29.11.07 - klo 12:27 »
Lainaus
pomputukseen olisi kiva Unsummon ?

Paitsi että parempi olisi vaikka boomerang. Ja eikös sulla juniori ole jo joku iki vanha topicci ihan samasta aiheesta.

Edit: Mutta sepäs onkin turnauspuolella (?).
« Viimeksi muokattu: 29.11.07 - klo 12:33 kirjoittanut mora »