Eye of the Storm (kutsun tätä vastaisuudessa silmäksi) on tunnetusti erittäin monimutkainen kortti ja eilen pelatessani kaveriporukkani kanssa meille tuli useita erimielisyyksiä ja ihmetyksiä kortin toiminnasta ja siksi tarvitsisin vastauksia seuraaviin kipeisiin kysymyksiin.
1. Kohteiden määrääminen
a. Kun pelaan taian, niin olenko oikeassa siinä, että minun pitää valita tälle taialle kohde siitä huolimatta, että tämä kuitenkin poistetaan pelistä, jolloin se menettää kohteensa, mutta jonka jälkeen voin kuitenkin pelata saman taian uudestaan täysin samaan kohteeseen?
b. Entäpä jos tämä pelattu taika menettääkin laillisen kohteensa esim. kun ammun Lightning Boltin Gristlebackiin, jolloin se uhraa itsensä. Poistuuko Lightning Bolt siitä huolimatta silmään, jolloin saan pelata sen uudestaan vai meneekö se hautuumaalle?
c. Kun silmään on varastoitunut taikoja ja joku pelaa taian, niin olenko oikeassa siinä, että kun silmä vapauttaa pelaajan haluamat taiat, niin välittömästi sillä hetkellä pitää jokaiselle taialle valita kohteet?
2. Poistuminen pelistä ja sinne palaaminen
Silmään on varastoitunut taikoja ja yksi niistä on Boomerang. Pelaaja pelaa instantin ja vapauttaa haluamansa taiat silmästä, mutta valitsee Boomerangin kohteeksi silmän, jolloin se palaa takaisin omistajansa käteen. Kaverini mielestä silmän tullessa takaisin peliin siinä ovat jäljellä kaikki siihen varastoidut instantit ja sorceryt, koska korttikin on kerta sama. Minä totean tässä kohtaa, että vaikka kortti olisi käytännössä sama, niin pelissä sitä tulkitaan täysin eri korttina, joten kaikki silmään aikaisemmin varastoituneet kortit eivät enää ole tähän silmään varastoituneita vaan ne ovat nyt ulkona pelistä. Kumpi on oikeassa?
3. Countterointi
Pelaan Shockin pelaajaan, johon vastustaja vastaa pelaamalla siihen Counterspellin. Stack näyttää nyt siis tältä: Shock kohdistaa pelaajaa, silmän ability kohdistaa Shockia, Counterspell kohdistaa Shockia ja silmän ability kohdistaa Counterspelliä. Counterspell poistuu ja sitten kortin pelaaja kopio sen ja valitsee kohteeksi Shockin. Shock ei siis joudukaan silmän vangiksi vaan menee hautuumaalle, eikö?
4. Mana Cost ja lisämaksut
a. Kaverini mielestä X-Mana Cost -kortteihin, jotka tulevat ulos silmän avulla, voi maksaa jonkin X-hinnan. Hän puolustelee kantaansa sillä, että kortissa lukevassa tekstissä: "For each copy, the player may play the copy without paying its mana cost." sana MAY viittaa mana costin pelaamiseen. Minun mielestäni sana MAY ei todellakaan viittaa mana costiin vaan kopion mahdolliseen pelaamiseen, josta seuraa, että X-Mana Cost -korteissa X on AINA nolla, kun se pelataan silmän avulla. Olinko oikeassa sekä MAY-sanan viittauksen kohteessa että X-Mana Costissa?
b. Silmään varastoituu joku "As an additional cost to play"-kortti, vaikkapa Gaze of Justice. Pelaaja, jolla ei ole kolmea untäpättyä valkoista olentoa pelaa sorceryn, joka poistuu pelsitä silmään, jonka jälkeen pelaaja valitsee, mitkä silmään varastoituneet taiat hän pelaa. Voiko kyseinen pelaaja edes valita pelaavansa Gaze of Justicea ja jos voi, niin mitä silloin tapahtuu, kun taikaa pelattaessa huomataan, ettei pelaaja omistakaan kolmea valkoista untäpättyä äijää?
5. Gelectrode
a. Silmässä on Lava Axe ja Shock ja Gelectrode on täpissä. Pelaan Charin ja vaikka Char poistuukin pelistä silmän sisälle, niin taika on siitä huolimatta pelattu, jolloin saan untäpätä Gelectroden, eikö?
b. Charin pelattuani se poistuu silmän sisälle, jonka jälkeen haluan kopioida kaikki kolme siihen varastoitunutta taikaa. Kaverini mielestä jokainen taika tulee erikseen, jolloin Gelectroden saa untäpätä vielä kolmasti. Omasta mielestäni ne tulevat kerralla ja Gelectroden saa untäpätä vain kerran. Kumpi on oikeassa?
6. Splice into Arcane
a. Jos pelaan ensimmäisen kerran, niin saan toki "splaissata" arcane-taikaan lisäeffektejä, mutta siinä ei ole mitään järkeä, koska mikään niistä ei kuitenkaan toimi, koska silmä kuitenkin poistaa taian pelistä, eikö?
b. Kun kyseinen arcane-taika poistuu pelistä ja se pelataan uudelleen, niin siihen saa silloin "splaissata" arcaneja ja saada lisäefektejä ja eikö olekin niin, että myös vastustaja voi liittää minun omistamaan, mutta silmän pelaamaan arcane-taikaan omia arcane-korttejaan, jos hänellä sattuisi sellaisia olemaan kädessään splice-effektillä varustettuna?