Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Flashbackin ja Madnessin counteroiminen...  (Luettu 3677 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Juunasd

Flashbackin ja Madnessin counteroiminen...
« : 09.02.06 - klo 21:25 »
Pitääkö kyseinen toimenpide, eli flashbackin/madnessin countteroiminen hoitaa esim. Stiflellä, vai riittääkö esim. pelkkä Counterspell?

En ole sen tarkemmin flashback/madness-kortteja katsellut, että tietäisin, miten ne flashbackit ja madnessit määritellään, joten arvostaisin apua.

Poissa Nox

Flashbackin ja Madnessin counteroiminen...
« Vastaus #1 : 09.02.06 - klo 21:30 »
TAi voiko Morphia kountteroida millään ??

Poissa malin

  • L1-tuomari / MtgSuomi Premium™
  • Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • **
  • Taas Helsinginforssassa
Flashbackin ja Madnessin counteroiminen...
« Vastaus #2 : 10.02.06 - klo 00:30 »
Flashback antaa spelleille vain sen, että ne voidaan pelata graveyardilta siinä mainitulla hinnalla. Ei mitään Stiflattavaa, mutta se pelataan aivan normaalisti (tosin usein normaalista poikkeavalla hinnalla), ja sen voi counteroida aivan kuin se pelattaisiin kädestä. Ainoana erona on se, että jos se esim. Remand:ataan / Memory Lapse:tetaan, se poistetaan silti pelistä.

Madness-spellit voi Stiflata madness-triggerin ollessä stäkissä, eli spellin ollessa Removed from the Game - zonessa ennen sen pelaamista. Tällöin kortti jää poistetuksi pelistä, eikä sitä koskaan pelattukaan (eikä casting costia maksettu). Kun madness-triggeri resolvaa, sen voi pelata. Jos se pelataan, sen voi counteroida muiden spellien tapaan.

Morph - spellit pelataan ja ne voi counteroida normaalisti, niiden ollessa face down-spelleinä stäkissä eli tietämättä mikä se oikeasti on. Ei mitään Stiflattavaa.
Kun face down - ukko käännetään oikeinpäin (eli morphataan), se ei käytä stäkkiä eikä sitä voi stiflata tai mitenkään muutenkaan estää. Jos oikein kääntämisessä triggeröi jonkin abilityn, sen voi Stiflata, ukon jäädessä yhä peliin oikeinpäin.
DCI Lvl 1 judge
Enpä keksinyt tähän mitään hyvää sanottavaa joten en sitten sano mitään.
Mutta sanonpas kuitenkin tän minkä kuulin: Hölmöydestä saimutetaan.