Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Mono Green LD  (Luettu 5290 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa marke

Mono Green LD
« : 15.04.10 - klo 00:20 »
Idea tuskin mikään omaperäinen, mutta laput löytyi niin väsäilin ajankuluksi tälläistä;

Creatures:

3 x Llanowar Elves
4 x Wood Elves
3 x Viridian Shaman
4 x Myr Landshaper
4 x Stampeding Serow
2 x Kodama of the North Tree
1 x Force of Nature

Spells:

3 x Splinter
3 x Reap and Sow
1 x Collective Unconscious
4 x Echoing Courage

Artifacts:

4 x Monkey Cage

Lands:

24 x Forest

Pääasiallisena LD:nä toimii siis Landshaper+Splinter jonka saa lähtemään lantuilla jo 3:lla vuorolla. Sikäli huonoa, että Wood Elves istuu 3:ssa manassa, joten sitä ei voi pelata heti tokalla vuorolla jos haluaa Landshaperin. Olisiko Rampant Growth tähän paikkaan parempi tai joku muu vastaava? Wood Elvesistä pidän sen takia, että sitä voi pomputella Stampeding Serowlla, samoin kuin Viridian Shamania Landshaperin ollessa pelissä, jossei splinteriä satu nousemaan tai muuten vaan pitämään pelaaja lukossa ländiensä kanssa tuhoamalla yhden joka vuoro.

Mutta siis pääasiassa pakan idea on LD ja jos se failaa, niin Monkey Cage+Echoing Courage madnessiä tai ihan vaan muilla lihoilla läiskiä menemään. Collective Unconscious on mukana jokerina, kun tälläisillä pakoilla joutuu topdeckistä pelaamaan useasti.

Tää on tälläinen runko vaan, miten veisi ideaa eteenpäin? (mieluiten pitämällä LD:n vain sivujuonena ja isoilla möröillä tauluun sinä päävoittokeinona) Manacurven kanssa olisi vielä vähän hommia ainakin.

Comeback (?)

Poissa Chaosworm

Vs: Mono Green LD
« Vastaus #1 : 15.04.10 - klo 07:40 »
Älä nyt ainakaan mitään Rampant Growtheja sinne ala tunkemaan, ovat nimittäin käytännössä suoraan huonompia kuin Sakura-Tribe Elder ja (monovihreässä pakassa) Nature's Lore.

Force of Nature ja Monkey Cage eivät oikein vakuuta minua, pistäisin tilalle vaikka neljännen splintterin, Lantun, Fyndhorn Elvesin/Arbor Elffin ja pari Silvos, Rogue Elementalia.
aka. Awaclus

Poissa Lege

Vs: Mono Green LD
« Vastaus #2 : 15.04.10 - klo 09:59 »
Melkoinen random-läjä. Ota pois jotain faksituhoa ja tumppaa sisään muutama Acidic Slug. Ärsyttävä paskiainen Stampeding Serown kanssa, ja pääsee tarvittaessa chumppaamaan vihollisen isot Eldrazit. Olen myös samaa mieltä edellisen postauksen kanssa Silvoksista ja ylimääräisistä manatontuista.

Poissa Vilhis

Vs: Mono Green LD
« Vastaus #3 : 15.04.10 - klo 10:04 »
tumppaa sisään muutama Acidic Slug.

Tarkoitat varmaan Acidic Slimeä. Se onkin oikein oiva otus, niitä sisään setillinen. Vihreistä LD-vehkleistä tulee kuitenkin ensimmäsienä mieleen Ice Storm ja  Mwonvuli Acid-Moss.
Lainaus käyttäjältä: Gerry Thompson
In the grand scheme of things, a single loss means nothing. By putting the emphasis on winning, I set unrealistic expectations for myself. Once winning stopped being my main goal, I was able to enjoy Magic again.

Poissa Mr Dantès

Vs: Mono Green LD
« Vastaus #4 : 15.04.10 - klo 16:36 »
En nyt tiedä, miten hyvin nuo Monkey Caget ovat toimineet. Mutta jotenkin tuntuisi siltä, että kun vastuksella on muutenkin vähän manaa käytössä ja pelaat tämän, pelaa vastus suurella todennäköisyydellä jonkin yhden manan miehen, jolloin Cagesta saat tasan sen yhden apinan.
Näitten tilalle vaikka noita Mwonvuli Acid-Mosseja tai Asidic Slimejä?
Lisäksi muutama Harmonize voisi olla poikaa. Hieman luotettavampi laputus kuin Unconscious.
Ja mitenkäs Chord of Calling? Kun manaa riittää, saa tällä kätevästi haettua vaikka sen Landshaperin.
Force of Nature tuntuu myös vähän randomilta, kun tippuu jo ihan halpoihinkin poistoihin, joihin vastustajalla jopa saattaa olla manaa.

Poissa marke

Vs: Mono Green LD
« Vastaus #5 : 15.04.10 - klo 20:17 »
Kiitoksia vinkeistä ja avusta.. unohdin eilen sellasen lapun tyystin kuin Tangle Golem, joka toimii monkey cagen kanssa ihan mukavasti (eipä  sen kanssa juuri mikään muu toimikkaan). Näillä näkymin viridian shamanit saa lentää deckistä, ja Acidic Slime + lisää tonttuja on hyviä ehdotuksia. Neljännen lantun tökkään ainakin.. kassellaan.
Comeback (?)