Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Peliin tuleminen ja pelissä oleminen  (Luettu 3214 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa skinkken

Peliin tuleminen ja pelissä oleminen
« : 05.07.10 - klo 10:02 »
Jos minulla on pelissä Ondu Cleric ja käytän Rite Of Replicationin kickerillä, paljonko lifeä saan?
Jos otetaan esimerkiksi yksi niistä peliin tulevista Clericeistä, triggeröityykö sen ability viisi kertaa ja saan lifeä silleen että ne muut peliin tulevat lasketaan mukaan?

tai

Jos pelaan Thundercloud Shamanin, sehän tekee damagea gianttien verran kun tulee peliin, lasketaanko se itse mukaan?

Eli onko peliin tuleva creature pelissä sillä hetkellä?


Ja sitten vielä jos varmistaisitte tämän yhden: On Ondu Cleric ja pelaan Join The Ranksin. Saanko 6 lifeä? (minusta on ihan itsestään selvä, mutta isoveljelle ei :-\)
Skinkki
Vaihdetaan kortteja

Poissa luma

Vs: Peliin tuleminen ja pelissä oleminen
« Vastaus #1 : 05.07.10 - klo 10:16 »
Triggered abilityt (poislukien abilityt, jotka triggeröityvät battlefieldiltä poistumisesta) triggeröityvät sen mukaan, mikä pelitilanne on juuri tapahtuman jälkeen. Kun teet Rite of Replicationilla viisi kopiota Ondu Clericistä, heti tapahtuman jälkeen battlefieldillä on 6 Ondu Clericiä, joista 5 tuli juuri battlefieldille. Jokaisen kuuden Ondu Clericin ability triggeröityy 5 kertaa ja antaa 6 lifeä (jollei muita allyjä ole pelissä), eli saat yhteensä 5*6*6 = 180 lifeä.

Thundercloud Shamanin ability laskee tehtävän damagen määrän vasta kun ability resolvaa. Se siis laskee itsensä mukaan damagen määrään, jollei kuole johonkin ennen abilityn resolvaamista.

Viimeisessä tilanteessa saat 6 lifeä, koska Ondu Clericin ability triggeröityy kahdesti ja abilityjen resolvatessa (milloin saatavan lifen määrä lasketaan) sinulla on oletettavasti 3 allya pelissä.

Poissa KukistajA

Vs: Peliin tuleminen ja pelissä oleminen
« Vastaus #2 : 05.07.10 - klo 10:34 »
Lainaus
Jos pelaan Thundercloud Shamanin, sehän tekee damagea gianttien verran kun tulee peliin, lasketaanko se itse mukaan?

Jos kortissa lukee "When this comes into play, it does something equal to [somethings] in play" se laskee itsensä, ja jos siinä lukee "When this comes into play, it does something equal to other [somethings] in play" se ei laske itseään.

Lainaus
Eli onko peliin tuleva creature pelissä sillä hetkellä?

Creature on pelissä ennenkuin sen triggerit triggeröityvät.
Allekirjoitus näkyy vain MtgSuomi Premium™ -jäsenille.