Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Koolla on väliä  (Luettu 5078 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Samulai

Koolla on väliä
« : 22.09.11 - klo 09:16 »
Autelkaapa vähän. Yritän tässä kasailla pakkaa, jossa pelaan koko settiä jokaista korttia joka sanoo "Remove <insert name here> from your deck before playing if you're not playing for ante." Näin minulle jää n. 24 kortin pakka, johon ymppään manamorphoset, spirit guidet yms. ja jonkin FTK:n, jonka nostan käteen. Kysymys kuuluu: Mikä FTK. Tällä hetkellä pyörii jollain pikaisesti heittämällä channel - near death experience - warrior's oath ihmeellisyydellä, mutta kaipaisin jotain vähemmän värejä (ja manaa) vaativaa. Lisäksi otetaan vastaan ehdotuksia muiksi täyttökorteiksi.

(Tämä pakka ei ole käsittääkseni laillinen missään muualla kuin keittiön pöydällä, joten sen suhteen ei kaivata kommentteja.)


Poissa king4aday

Vs: Koolla on väliä
« Vastaus #1 : 22.09.11 - klo 13:20 »
Pakan kai käsittääkseni hajottaa se jos kaveri haluaa pelata antesta..?
Lainaus käyttäjältä: Akspee
olen tardi.

Poissa Samulai

Vs: Koolla on väliä
« Vastaus #2 : 22.09.11 - klo 15:50 »
Tosi. mutta antella pelaaminen on käsittääkseni poistunut jo niin kauan sitten niin tuskin se todennäköistä on että kaveri keksii ehdottaa. Ja jos se tietisi mitä pakka tekee se luultavasti ei haluaisi pelata.

Poissa jotudin

Vs: Koolla on väliä
« Vastaus #3 : 22.09.11 - klo 16:05 »
Miksi sitten haluat tehdä pakan, joka perustuu siihen ettei opponentti tiedä, mitä ja ennen muuta miten aiot pelata? Ensimmäisen pelin jälkeen idea on jo selvä ja voi hyvin pian olla opponenttiehdokkaat vähissä.

Vaihtoehtoisesti voi toki alkaa käyttää antea keittiönpöytäpeleissä :)

Poissa Samulai

Vs: Koolla on väliä
« Vastaus #4 : 24.09.11 - klo 10:56 »
Tämä on suunnlleen samaa sarjaa Belchereiden ja muiden FTK-deckien kanssa. ts. ne on mukavia olemassa ja niitä on kiva yrittää saada toimimaan vaikkei kukaan haluakkaan niitä vastaan pelata. (ja kyllä peliporukassa silti aina joku on joka silti haluaa koittaa.)

ja nyt niitä parannusehdotuksia kii-itos...