Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Chimera T1 (f) (b)  (Luettu 6909 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Hell RAIDERA

« Viimeksi muokattu: 06.06.06 - klo 10:00 kirjoittanut Hell RAIDERA »

Poissa miinin

Vs: Chimera T1
« Vastaus #1 : 03.06.06 - klo 15:58 »
Parannuksia? Voiko tuolla Vintage Tai Legacy Tourneyn voittaa?

Jos tuolla turnausta meinasit voittaa, niin sen pitäisi olla turnauspakkojen puolella. Vintage-turnausta tuolla ei voi voittaa, sillä E.Tutor on siellä rajoitettu yhteen, legacy-turnausta tuolla ei voi voittaa, koska chimerat ovat yksinkertaisen huonoja.

Casual-peleihin vastaavasti tuo näyttää ihan mukavalta, tosin se ainut joskus pelikäyttöä saanut chimera, eli Chimeric Idol kannattaisi nostaa hieman korkeammalle jalustalle, noin one offina se ei oikein pääse oikeuksiinsa. Tähän pakkaan ländeiksi sopisi erinomaisesti urza-tron, eli Urza's Mine, Urza's Power Plant ja Urza's Tower, jotka sellaisinaankin antavat manaa, mitä et värillisenä juurikaan tarvitse, mutta kolmikkona nopeuttavat peliä huomattavasti (ja tekevät C.Staffista ison). Toinen hyvä vaihtoehto on pelata Mishra's Factoryja, jotka tosin eivät ole kovin hyvää synergiaa idolien kanssa - joskin Mishrat ovat parempia, mutta miten kovasti tahdot pidättäytyä teemassasi?

Et myöskään tahdo noilla faxeilla palauttaa mitään menetettyä takaisin käteen - mikään ei ole tarpeeksi hyvä, että siihen kannattaisi uhrata paikkoja pakasta. Ennemmin sitten tarjoat kunnon boosti chimeroillesi ja pelaat esim. Coat of Armsia, jolla jopa chimerat näyttävät pelottavilta:) Mana curveakin voisi hieman hioa ja laittaa alkuvuoroille esim. manakiihdytystä tms. tässä voisi olla paikka jopa mana-Myreille(Silver Myr), ne sopisivat curven alkupäähän ja nopeuttaisivat peliä, ehkä voisit late gameen säästellä myös paria kolmea Broodstaria.

EDIT: Ja tietenkin tarkoitin Broodstaria:)
« Viimeksi muokattu: 04.06.06 - klo 23:16 kirjoittanut Anastazia »

Poissa cosminen

    Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • Foorumiaddikti
  • *
  • W:Breeding Pool,Rafiq,RhoxWarMonk,QasaliPride.....
    • Progebändi, jossa vaikutan
Vs: Chimera T1
« Vastaus #2 : 03.06.06 - klo 19:37 »
Ja urzatronin jälkeen tonne olisi hyvä heittää vaikkapa Invoke the Firemind

Poissa Anssi

Vs: Chimera T1
« Vastaus #3 : 04.06.06 - klo 08:55 »
Tai ehkä mielummin Blaze tai Braingeysir, Urzatronin ollessa dekissä UUR ei aina ole kovin helposti saatavilla.
Kaikki kortit löytyvät myös Cardtraderistä

Poissa cosminen

    Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • Foorumiaddikti
  • *
  • W:Breeding Pool,Rafiq,RhoxWarMonk,QasaliPride.....
    • Progebändi, jossa vaikutan
Vs: Chimera T1
« Vastaus #4 : 04.06.06 - klo 10:03 »
Tai ehkä se Demonfire ois paras.....

Poissa Hell RAIDERA

Vs: Chimera T1
« Vastaus #5 : 05.06.06 - klo 10:14 »
Niin! Mutta, Koska tuo on Legacy (En oo ihan 100% varma kaikista korteista.) Eiköhän Kaervek’s Torch Olisi paras? Täytyyhän siitä maksaa 2 ylimääräistä jos haluaa targetettaa sitä stackillä esm.Counterspellillä. Mutta en aio pakkaan sitä pistää. Chimeric Spherellähän on hauskaa muuntaa se 2/1 Flyeriksi ja kun sitä ei blockattu muuntaa sen 3/2 Ei lentäväksi!

4 Brass-Talon Chimera
4 Lead-Belly Chimera
4 Tin-Wing Chimera
4 Iron-Heart Chimera
3 Chimeric Idol
4 Chimeric Sphere
2 Chimeric Staff

2 Jhoira's Toolbox
4 Reconstruction
2 Argivian Find
4 (En keksi mitä.Jotain millä Boosti chimeroille?Ikävä kyllä en saa Coat of Armsia hankittua :'()

4 Urza’s Mine
4 Urza’s POwer Plant
4 Urza’s TOwer
5 Island
5 Plains

Poissa Nastaboi

Vs: Chimera T1
« Vastaus #6 : 05.06.06 - klo 10:31 »
Eikö Juggernaut (5/3) ole parempi kuin 2/2 -miehet samalla mana costilla?
Lainaus
[09:36] <Saimu> ei deckin tarvii voittaa nopeasti
Lainaus käyttäjältä: jkk
it's adorable when Sami Häggkvist's opponents think they have a good matchup. Because it never, ever is.
HW
OM

Poissa Hell RAIDERA

Vs: Chimera T1
« Vastaus #7 : 06.06.06 - klo 09:40 »
On. Muttah tuon pakan tarkoitus olisi pelata CHIMEROILLA ja Chimeric jutuilla.

Poissa vodel

Vs: Chimera T1
« Vastaus #8 : 06.06.06 - klo 09:48 »
Valkoinen ja sininen pois ja tilalle 4 Skeleton Shard, 4 Myr Retriever ja vaikka 4 Shrapnel Blast.
Nopeat elävät, kuolleet eivät.

Poissa Hell RAIDERA

Vs: Chimera T1
« Vastaus #9 : 06.06.06 - klo 09:58 »

Poissa Anssi

Vs: Chimera T1 (f) (b)
« Vastaus #10 : 06.06.06 - klo 16:42 »
Shrapnelit tuskin ovat kovin hyviä, kun et voi uhrata Chimeraasi sekä counttereiksi että siihen. Sitä paitsi punaisia mana-sourceja on vain 5, eli joudut keskimäärin nostamaan 12 korttia ennen kuin nostat yhden (mountainin).

Edit: Niin, siis 12 korttia :'(
« Viimeksi muokattu: 06.06.06 - klo 22:27 kirjoittanut Andar »
Kaikki kortit löytyvät myös Cardtraderistä

Poissa Nastaboi

Vs: Chimera T1 (f) (b)
« Vastaus #11 : 06.06.06 - klo 16:53 »
Sitä paitsi punaisia mana-sourceja on vain 5, eli joudut keskimäärin nostamaan 20 korttia ennen kuin nostat yhden (mountainin).
Tarkoitat varmaan 12 korttia? Pakan viimeisessä versiossa on muuten 59 korttia.
Lainaus
[09:36] <Saimu> ei deckin tarvii voittaa nopeasti
Lainaus käyttäjältä: jkk
it's adorable when Sami Häggkvist's opponents think they have a good matchup. Because it never, ever is.
HW
OM

Poissa Hell RAIDERA

Vs: Chimera T1 (f) (b)
« Vastaus #12 : 07.06.06 - klo 10:25 »
Näköjään. Laskin väärin  :-[

Poissa vodel

Vs: Chimera T1 (f) (b)
« Vastaus #13 : 07.06.06 - klo 11:35 »
Manabasen voisit muuttaa kokonaan mustaksi ja poistaa ne Shrapnel Blastit, sillä punaista on tosiaan hieman liian vähän. Tilalle voisi ajatella Phyrexian Arena (kortinnostoon) tai Energy Chamber (boostaus).
Nopeat elävät, kuolleet eivät.